Новини / Аналітика     28 грудня 2022 20:03

«Тривожне очікування» – у польській Асоціації молокопереробників прокоментували ситуацію на ринку

Спостерігається зростання цін на енергоносії – як на звичайне пальне, так і на електроенергію та газ – від кількох десятків до кількох сотень відсотків. Тому не варто дивуватися тому, що ціни на готову продукцію також зросли – в середньому приблизно на 30% з початку року в усіх категоріях

Forum Mleczarskie попросив голову Асоціації польських молокопереробників, Марціна Гідзика, прокоментувати поточну вартість виробництва молочних продуктів. Так, ціна сировини для виробництва – це не єдине, через що польські переробники молока ночами не спали, оскільки було зафіксовано зростання цін на всі витратні матеріали, передає infagro.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Торік картонна упаковка вже подорожчала більш ніж на 50%, на 170% – піддони, які використовуються при транспортуванні, на 60% – пакувальна фольга. Інфляційний тиск також призвів до зростання очікувань працівників щодо заробітної плати. Крім того, спостерігається зростання цін на енергоносії – як на звичайне пальне, так і на електроенергію та газ – від кількох десятків до кількох сотень відсотків. Тому не варто дивуватися тому, що ціни на готову продукцію також зросли – в середньому приблизно на 30% з початку року в усіх категоріях.

Якби мені довелося описати настрої в нашій галузі, я б описав це терміном “тривожне очікування”. Нагадаю, що в першому кварталі молокозаводи почали отримувати листи від постачальників електроенергії та газу про можливі обмеження поставок. Як галузь ми зайняли тверду позицію та вимагали звільнення молокозаводів від цих обмежень заради продовольчої безпеки країни, – наголосив експерт.

Прикро констатувати, що представники влади, окрім резонансних повідомлень у ЗМІ, нічого не зробили для вирішення цього питання, пояснив Гідзик.

Крім того, останніми днями ми отримали повідомлення про позицію уряду, залишається сподіватися, що найгірші сценарії, пов’язані не лише з цінами, а й з доступністю енергоносіїв і газу, не здійсняться.  Однак варто нагадати, що в серпні 2022 року заводи з виробництва азотних добрив припинили виробництво, і це призвело до зупинки виробництва холодоагентів.  На щастя, цього разу, коли ми поінформували уряд про наслідки відсутності поставок цієї сировини, протягом кількох днів виробництво холодоагентів було відновлено, – повідомив він.

Нагадаємо, уряд надав молокопереробним підприємствам пріоритет під час визначення груп з першочерговим забезпеченням електропостачання.

У другій половині жовтня закупівельні ціни на молоко від промислових господарств продовжили висхідну тенденцію. Підтримку вартості створювали попит зі сторони переробників, зокрема сироробів, та сезонне скорочення виробництва молока. Надалі також очікується зростання цін на молоко.

Через знеструмлення виробників та переробників молочних продуктів внаслідок обстрілів та планові відключення задля економії електроенергії, порушено основні виробничі процеси молокопереробних підприємств. Це може призвести до скорочення виробничих потужностей та дефіциту товарів.

Також виробники просять скасувати заборону на приймання молока від населення під час війни. Якщо заборонити заводам приймати молоко від населення зараз, це створить величезний дефіцит сировини і помітне її здорожчання. В результаті ми побачимо ще дорожчі молокопродукти на полицях.

Ціни на молоко зростають по всьому світу, оскільки війна в Україні загрожує постачанням кормів і добрив для корів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також