Новини    03 травня 2023 21:19

Як пестициди впливають на здоров’я людини – дослідження

Хоча пестициди ефективні, вони містять токсичні хімічні речовини, які можуть мати широкий, а іноді й хронічний вплив на органи чуття та нервову систему людини

Пестициди широко використовуються в усьому світі для прискорення росту рослин. Попри ефективність, вони містять токсичні хімічні речовини, які можуть серйозно погіршити наші відчуття та нервову систему.

П’ятнадцять років тому Тім Партон, керівник ферми Brewood Park Farm у Стаффордширі у Великій Британії, вирішив зробити стрибок і почати експериментувати з біологічним землеробством. Замість використання синтетичних пестицидів і добрив він застосовує власноруч виготовлені біологічно активні природні речовини, такі як триходерма, різновид гриба, на своїх культурах, повідомляє BBC.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Партон є частиною зростаючої фермерської спільноти, яка займається відновлюваним землеробством. Відновлюване сільське господарство – це підхід до землеробства, який надає пріоритет здоров’ю ґрунту та довкіллю шляхом мінімізації синтетичних ресурсів.

Фермер перейшов на використання біологічно активних речовин після того, як відчув головний біль і висипання на шкірі від використання пестицидів. Після занурення овець у суміші інсектицидів і пестицидів для знищення паразитів, на його руках часто з’являлися грудки. Реакція тривала кілька днів.

З моменту впровадження біологічного методу землеробства Партон не зазнав жодних негативних наслідків для здоров’я. Понад 10 років йому не доводилося вносити під посіви фосфорні та калійні добрива.

Я намагаюся підтримувати рослину в максимально збалансованому харчуванні, і якщо рослина отримує все необхідне живлення, вона не хворіє, — каже він.

Він спостерігав значне збільшення видів комах і птахів, відколи припинив використання пестицидів для боротьби з комахами та бур’янами.

Пестициди — це речовини або хімікати, які використовуються для відлякування, знищення та боротьби зі шкідниками, бур’янами та іншими організмами, які впливають на ріст рослин. Хоча пестициди ефективні, вони містять токсичні хімічні речовини, які можуть мати широкий, а іноді й хронічний вплив на органи чуття та нервову систему людини.

Згідно з дослідженням європейських систем землеробства, повна відмова від пестицидів може призвести до 78% втрати виробництва фруктів, 54% зниження врожаю овочів і 32% втрати врожаю зернових. Але наша залежність від пестицидів також завдає значних збитків довкіллю: дослідження показують, що пестициди можуть спричинити втрату нюху медоносних бджіл, а також забруднити водойми, загрожуючи водним екосистемам.

Пестициди також можуть потрапляти в харчовий ланцюг через процес, відомий як біонакопичення. Це відбувається, коли речовина накопичується в організмі через нашу нездатність розщепити її. Оскільки багато синтетичних пестицидів не можуть бути розщеплені ні тваринами, ні людьми, вони можуть біонакопичуватися в жирових тканинах.

Це може мати шкідливий вплив на здоров’я людини. Попри глобальні правила використання пестицидів, за оцінками одного дослідження, щороку серед сільськогосподарських працівників трапляється близько 385 мільйонів випадків ненавмисного гострого отруєння пестицидами.

Під час розпилення пестициди утворюють пари, які можуть перетворитися на забруднювачі повітря. У США 37-54% захворювань, пов’язаних із застосуванням пестицидів, серед сільськогосподарських робітників пов’язані із занесенням бризок; симптоми можуть варіюватися від головного болю та нудоти до відчуття печіння на шкірі.

Вплив пестицидів також пов’язують із погіршенням чутливості. Один із найперших відомих випадків стався в 1960-х роках у японському сільськогосподарському регіоні Саку. У жителів області виявили високу захворюваність на дефекти зору після впливу фосфорорганічних сполук. Наслідки хвороби включали затуманення зору, порушення руху очей, короткозорість і астигматизм. Дослідження мешканців цього району показало, що окрім фермерів, дружини фермерів, які, можливо, зазнали опромінення через зараження, занесене додому або бризки з сусідніх полів, також страждали від зниження гостроти зору та втрати зору.

Коли особи, які застосовують пестициди, мають залишки пестицидів на шкірі або одязі, оточуючі можуть вдихнути ці залишки – тривалий вторинний вплив також може призвести до шкідливих наслідків для здоров’я, – пояснює Хунлей Чен, професор епідеміології та біостатистики в Університеті штату Мічіган.

Дослідження 2020 року показало, що з приблизно 860 мільйонів сільськогосподарських працівників у всьому світі 44% щорічно отруюються пестицидами. Це пов’язано з відсутністю захисного обладнання або несправним обладнанням, яке збільшує вплив через поглинання шкірою, вдихання або проковтування.

Багато досліджень також встановлюють зв’язок між використанням пестицидів і нейродегенеративними захворюваннями. Вплив пестицидів асоціюється з такими захворюваннями, як синдром дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ) і хвороба Паркінсона. Дослідження, проведене Університетом Гвельфа в Канаді, показує, що пестициди змушують клітини тварин мутувати так, що імітує ефекти мутацій, які, як відомо, викликають хворобу Паркінсона. В іншому дослідженні виявлено, що піретроїдні пестициди спричиняють підвищення DAT (експресії транспортера дофаміну) у мишей.  DAT — це тип експресії генів, який також спостерігається в осіб із СДУГ. Вплив пестицидів під час вагітності або в ранньому віці також пов’язаний з розвитком аутизму серед дітей.

Випадки, коли діти хворіють від пестицидів, можна знайти по всьому світу, від Гаваїв до Нової Зеландії. В Індії отруєння дітей пестицидами протягом десятиліть було серйозною проблемою охорони здоров’я. Дослідження, яке задокументувало вплив сільськогосподарського пестициду ALP на дітей у сільській місцевості на півночі Індії,  показало, що з 30 дітей, які потрапили до реанімації, 14 дітей не вижили після отруєння пестицидами.

Читайте також: Вчені розробили датчик, який може виявляти сліди пестицидів у фруктах і овочах

Літні люди також особливо вразливі через тоншу шкіру, що підвищує ризик отруєння через шкірний контакт. Оскільки функції їхніх органів погіршуються, печінці та ниркам може знадобитися більше часу, щоб вивести токсини, що підвищує ймовірність накопичення пестицидів у їхніх тілах і спричинення фізичних або неврологічних пошкоджень.

У 2022 році Робоча група США з охорони довкілля (EWG) виявила, що понад 70% неорганічної свіжої продукції містять залишки потенційно шкідливих пестицидів.

У межах стратегії ЄС щодо переходу до більш стійкої продовольчої системи Європейська комісія зобов’язалася удвічі скоротити як використання пестицидів, так і ризики, пов’язані з ними, до 2030 року. Але деякі сільськогосподарські громади все ще вважають цю ціль недостатньою. Група працівників сільського господарства та споживачів сформувала ініціативу “Врятуймо бджіл і фермерів”, закликаючи скоротити використання пестицидів на 80% до 2030 року та повністю відмовитися від них до 2035 року.

Історії успіху, такі як приклад Партона, показують, що ведення сільського господарства без синтетичних ресурсів можливе. На церемонії British Farming Awards у 2020 році Партон був названий “Ферм-новатором року” за нульовий та біологічний підхід.

Після заміни пестицидів на азотфіксуючі бактерії, він каже, що його врожайність залишилася такою ж або перевищила попередні роки. Натомість ферма заощаджує £90 000 ($111 000) на рік на пестицидах порівняно з 10 роками тому.

Минуле століття було століттям хімії, — наголошує він. Це століття стане біологічним, тому що ми не можемо продовжувати забруднювати планету, на якій живемо.

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила в другому читанні законопроєкт щодо вдосконалення державного регулювання у сфері поводження з пестицидами і агрохімікатами (№ 4558 від 30.12.2020).

Найбільше пестицидів серед українського імпорту виявлено у турецьких овочах і фруктах: загалом 356 попереджень про перевищення допустимих залишків пестицидів при постачанні на європейський ринок. Пальма першості дісталася болгарському перцю – 85 партій болгарського перцю, які у великому відсотку випадків були знищені при досягненні кордонів Євросоюзу. Далі йдуть виноград і лимони з 78 випадками по кожній позиції, потім мандарини – 56 випадків і менша кількість порушень по апельсинах, гранатах, томатах та деяких овочах.

У світі за минулі 20 років вдвічі збільшили використання пестицидів. Чверть вироблених в Європі пестицидів продається на внутрішньому ринку Європи, втім за законами ЄС можна експортувати токсичні гербіциди, заборонені на континенті, в країни, що розвиваються, законодавство яких дозволяє таку “хімію”.

Під час експортно-імпортної кампанії 2021-2022 року в європейській системі швидкого оповіщення для харчових продуктів та кормів (RASFF) зареєстровано загалом 658 повідомлень для країн через високий вміст пестицидів у фруктах та овочах, які прибули до Євросоюзу чи з третіх країн, або із самого ЄС, згідно з даними, підготовленими аналітиками порталу Hortoinfo з вищезгаданого сервісу.

У березні цього року через війну уряд спростив умови перевезення пестицидів та агрохімікатів. Продовжено також строк дії допусків на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами й агрохімікатами.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...