Новини    18 листопада 2022 15:26

Рада прийняла законопроєкт, що регулює поводження з агрохімікатами та пестицидами в Україні


Верховна Рада України ухвалила в другому читанні законопроєкт щодо вдосконалення державного регулювання у сфері поводження з пестицидами і агрохімікатами (№ 4558 від 30.12.2020).

Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики України.

Прийнятий Закон усуває дублювання повноважень різних органів влади у сфері діяльності, пов’язаної з пестицидами і агрохімікатами, та сприяє розширенню можливостей державних органів у напрямі боротьби з фальсифікованими пестицидами і агрохімікатами.

Крім того, законодавство України у сфері поводження з пестицидами та агрохімікатами  приводиться у відповідність до законодавства ЄС (зокрема, в частині термінології,  вимог до маркування та упаковування, удосконалення процедури ведення державного реєстру пестицидів і агрохімікатів).

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Разом з тим, прийнятий законопроєкт удосконалює державне регулювання у сфері поводження з пестицидами і агрохімікатами. Відповідні зміни внесені до Законів України “Про пестициди і агрохімікати”, “Про захист рослин”, “Про карантин рослин”, “Про ліцензування видів господарської діяльності”.

Зокрема:

  • чітко розмежовано і збалансовано повноваження органів державної влади у сфері діяльності, пов’язаної з пестицидами і агрохімікатами;
  • врегулювано питання ведення Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, який буде функціонувати на засадах безоплатності та відкритого доступу до нього;
  • вимоги до змісту етикетки та маркування пестицидів і агрохімікатів приведено у відповідність до законодавства ЄС, а також встановлено такі вимоги, щоб мінімізувати ймовірності помилкового прийняття пестицидів і агрохімікатів за харчовий продукт, напій, лікарський засіб та корм тощо;
  • приведено у відповідність до вимог СОТ та законодавства ЄС вимоги до поводження з пестицидами і агрохімікатами, зокрема з їх фальсифікатом;
  • виключено вимоги, що є архаїчними, дублюють одна одну, є предметом регулювання інших Законів України, не відповідають законодавству ЄС або створюють правові колізії у рамках чинного законодавства України;
  • поширено режим ліцензування на здійснення операцій із фасування пестицидів, а не тільки на їх виробництво. Це сприятиме боротьбі з “сірим імпортом” та фальсифікатом пестицидів і агрохімікатів.

Після набрання чинності цього закону очікується підвищення ефективності та прозорості процедур державного регулювання сфери обігу і застосування пестицидів і агрохімікатів, а також зменшення енергозалежності України та розвиток біоенергетики шляхом зменшення витрат аграріїв на споживання мінеральних добрив та енергоресурсів.

Нагадаємо, найбільше пестицидів серед українського імпорту виявлено у турецьких овочах і фруктах: загалом 356 попереджень про перевищення допустимих залишків пестицидів при постачанні на європейський ринок. Пальма першості дісталася болгарському перцю – 85 партій болгарського перцю, які у великому відсотку випадків були знищені при досягненні кордонів Євросоюзу. Далі йдуть виноград і лимони з 78 випадками по кожній позиції, потім мандарини – 56 випадків і менша кількість порушень по апельсинах, гранатах, томатах та деяких овочах.

У світі за останні 20 років вдвічі збільшили використання пестицидів. Чверть вироблених в Європі пестицидів продається на внутрішньому ринку Європи, втім за законами ЄС можна експортувати токсичні гербіциди, заборонені на континенті, в країни, що розвиваються, законодавство яких дозволяє таку “хімію”.

Також у березні цього року через війну уряд спростив умови перевезення пестицидів та агрохімікатів. Продовжено також строк дії допусків на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами й агрохімікатами.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...