Новини    08 листопада 2023 17:53

Фермер на Вінниччині закладає сад одного з найдорожчих горіхів світу

Фермер кілька років збирав і обирав сорти, які пристосовані до місцевих кліматичних умов.

На Вінниччині, у селі Лісове, Іван Юкал вирощує один з найдорожчих горіхів світу – пекан. Цьогоріч фермер закладає сад цієї нішевої культури. Понад 2 тисячі дерев висадять на площі 7 га, пише EastFruit.

Юкал кілька років збирав і обирав сорти, які пристосовані до місцевих кліматичних умов.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Зібрали досить гідну селекцію з різних штатів. Підбирали з тих штатів, де є холодні умови, щоб було схоже на наші кліматичні умови. На сьогодні вже заклали 6 га і через місяць-півтора ще 1.5 га. Уже було похолодання до – 4 С, то листя на волоському горісі вже опало в основному, а на пекані тільки пожовкло. Набагато більш витривалі за морозостійкістю, – розповів фермер в ефірі “Суспільного”.

Промислове вирощування пекана вигідне. Як на внутрішньому, так і на міжнародному ринках є попит на цю продукцію.

Сьогодні, горіх у шкаралупі коштує близько 350-450 грн, а без шкаралупи – від 900 до 1200 грн за кг. Тобто ціна в 10 разів більша за грецький. Дуже приваблива культура, на яку варто звернути серйозну увагу, – вважає Іван Юкал.

Крім пекана, 17 га у фермера засаджено волоським горіхом.

Нагадаємо, на Хмельниччині подружжя пенсіонерів Микола та Любов Гуминюки замість звичної для українців картоплі вирощують на городі горіхи – волоські та фундук.

Фундук вимагає більше затрат на першому етапі: до перших промислових урожаїв, а це близько 5 років, доведеться лише вкладати в сад. Проте, ліщина — рослина, яка спрямована на перспективу і дає прибуток до 80 років.

Закладання в Україні горіхових садів невипробуваними на місцевості саджанцями французької та молдовської селекції призвело до їх масового вимерзання.

ФГ “Сади Черкащини” планує зменшити на 50% горіховий сад. Натомість мають висадити сливу, абрикос і нішеву культуру — бузину, розповів керівник підприємства Олег Коновалюк.

За минулі три-чотири роки домінантною культурою в закладених горіхових садах є фундук. Частка промислових горіхових садів становить 42,1% від площі всіх садів України, закладених за підтримки, передбаченої в державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва та хмелярства.

Зауважимо, біля села Новоозерне розташувався єдиний в Україні горіховий сад, який закладений за стандартами промислового. При його вирощуванні не потрібна ручна праця.

Згідно з прогнозами 20% горіхових садів України будуть органічними до 2030 року.

За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), у сезоні 2022/23 років, експорт волоських горіхів з України експорт зросте майже на 60% до 95 тис. тонн. Одночасно прогнозується, що виробництво гоюріхів в Україні впаде на 17% до 96 тис. тонн через різке скорочення площ в окремих районах Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської та Херсонської областей після російського вторгнення в лютому 2022 року.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...