Новини / Рослинництво     03 серпня 2023 20:44

Експерти назвали рентабельність вирощування конопель в Україні

Наразі технічні коноплі в Україні фрагментарно вирощуються у Вінницькій, Житомирській, Київській, Сумській, Харківській та Черкаській областях, площі посівів коливаються від декількох соток й до 800 га

За минуле століття посівні площі технічних конопель скоротились більш ніж у 600 разів через зарегульованість ринку з боку держави, а також складний механізм підзвітності виробників перед правоохоронними органами, розповіла керівниця сектору “Сільське господарство” експертно-аналітичного центру “Офіс ефективного регулювання” Ірина Грузінська у коментарі Delo.ua.

Нині технічними коноплями щорічно засівається не більше 2 тис. га земель, хоча ще в радянські часи Україна вирощувала близько 120 тис. га технічних конопель та мала 35 переробних заводів, із яких дотепер працює лише три.

Експертка зазначила, що багато аграріїв мають намір вирощувати технічні коноплі, однак або не можуть отримати ліцензію на таку діяльність, або ж не отримують квоту на вирощування. Так, у 2020 році 40 суб’єктів господарювання подали запит на затвердження квот для вирощування конопель на загальній площі 14,5 тис. га, тоді як фактично 38 суб’єктів змогли засіяти 2,28 тис. га.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Наразі технічні коноплі в Україні фрагментарно вирощуються у Вінницькій, Житомирській, Київській, Сумській, Харківській та Черкаській областях, площі посівів коливаються від декількох соток й до 800 га. У Полтавській області діє виробництво органічних технічних конопель. Загалом культивуванням рослин для продажу насіннєвого матеріалу займаються 8 суб’єктів господарювання.

Читайте також: На Житомирщині створили кластер з вирощування технічних конопель

Середня урожайність сортів на насіння, варіюється в діапазоні 1,7-2 т/га, а конопляної соломи — 7-11,5 т/га. Вартість товарного зерна становить близько 40 тис. грн/т. Тоді як роздрібні ціни в магазинах на неочищені зерна конопель коштують 100-200 грн/кг, а очищені — до 600 грн/кг.

Як зауважила Грузінська, рентабельність вирощування конопель така:

  • для отримання посівного матеріалу — 112,5%;
  • для подальшої переробки на волокно — 32-62%;
  • за використання сортів, що забезпечують можливість отримання насіннєвого матеріалу та трести для виготовлення волокна, рентабельність може досягати 184%.
Новини за темою:  Полуниця по 120 грн/кг: чому старт сезону в Україні виявився таким дорогим і коли чекати зниження цін

Так, для багатьох аграріїв технічні коноплі можуть стати альтернативною культурою в господарюванні. Якщо країні вдасться відновити посівні площі технічних конопель до показників 80-х років минулого століття (120 тис. га), то виробництво насіння й соломи канабісу щорічно приноситиме в бюджет близько $100 млн лише податків.

Одначе, отримання дозволу на її вирощування для терапевтичних цілей дозволить аграріям легально заробляти у сотні разів більше, переконана експертка.

Довідка. Наразі у світі відомо понад 50 тисяч найменувань продукції, яку виробляють з технічних (ненаркотичних) конопель. Коноплі в Україні вирощували здавна – конопляна олія та насіння були невіднятною складовою традиційних українських страв. З конопель ткали одяг, готували їжу та виробляли багато інших важливих у господарстві речей.

Нагадаємо, громадам Рівненщини пропонують дохід на неродючих землях. Вирощування міскантуса та промислової коноплі може бути доволі прибутковим.

Ma’Rijanny Hemp Industrial Park, що має намір закласти на Житомирщині найбільшу в Європі плантацію технічних конопель, інвестує $4,5-5 млн. З них на реконструкцію заводу спрямують близько $2 млн, на придбання спеціальної техніки — близько $1,5 млн і ще $1 млн для організації роботи та закупівлі необхідного насіння.

У Привільненській громаді Рівненської області створять індустріальний екопарк технічної коноплі.

У Сумській області у проєкт вирощування ненаркотичних сортів коноплі інвестували понад 20,7 млн грн.

Раніше повідомлялось, що канадська компанія Eastern Star Biotech запланувала вирощувати технічні коноплі в Хмельницькій області. Інвесторів приваблюють саме коноплі українського походження, оскільки вони особливо цінні за рівнем волокнистості.

Працівники Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України, що на Сумщині, вирощують 400 гектарів конопель, які не містять наркотичних речовин. Селекціонери області першими вивели безпечні сорти канабісу.

Новини за темою:  AKIS в Україні: як працюватиме нова система підтримки фермерів за європейським зразком

Коноплі на полях Групи “Агротрейд”, які займають майже 200 га в Чернігівській області, перейшли у фазу активного росту, починається цвітіння, а висота рослин коливається від 1,5 до 1,8 метра.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також