Новини    16 березня 2023 18:14

Дозвіл на ГМО-продукцію в Україні може загальмувати вступ України в ЄС

Україна вкрай потребує гармонізації законодавства з ЄС щодо вирощування та обігу ГМО-продукції

Законопроєкт №5839 щодо вирощування ГМО-продукції, який розглядається зараз у парламенті, може загальмувати вступ України до ЄС. Без відповідного контролю генномодифіковані культури можуть хаотично поширитися по території країни, а в ЄС обіг ГМО-зерна строго контролюється. Таку думку висловив виконавчий директор Української зернової асоціації Сергій Іващенко, повідомляє “Економічна правда”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

У більшості країн ЄС вирощування ГМО-культур заборонене, є дозвіл лише на імпорт зареєстрованих ліній ГМО для виробництва біопального чи корму тварин.

Проте в ЄС є дієве регулювання, і у випадку виявлення шкоди для біобезпеки чи здоров’я людини, таке ГМО буде заборонене для імпорту. Нещодавно у Франції компанію імпортера та переробника ГМО-ріпаку змусили посилити контроль за обігом насіння ріпаку, оскільки на узбіччях доріг від порту до підприємства знайшли ГМО-рослини цього ріпаку, — зазначив Іващенко.

Україна вкрай потребує гармонізації законодавства з ЄС щодо вирощування та обігу ГМО-продукції, але запропонований новий законопроєкт фактично дозволить вирощувати ГМО-зерно та не впровадить жорсткого контролю за обігом ГМО-продукції, який є в ЄС. Також у законі не мовиться про обмеження чи заборони обігу ГМО при виявленні ризику шкоди людям чи природі.

Читайте також: Аргентина стала першою країною у світі, що надала дозвіл на комерційне використання ГМО-пшениці

УЗА застерігає, дозвіл вирощувати ГМО-зерно за відсутності дієвого регулювання і контролю призведе до неконтрольованого та хаотичного поширення ГМО зерна.

Це спричинить наслідки в юридичній площині з ЄС і може загальмувати наш вступ до Європейського Союзу, а також матиме економічні наслідки, аж до заборони імпорту українського зерна в ЄС, в партії якого буде виявлено ГМО-зерно не зареєстрованої лінії ГМО в ЄС. Нагадаємо, що країни ЄС, які імпортують левову частку української кукурудзи Німеччина, Франція та Нідерланди, заборонили в себе вирощувати ГМО-рослини.

Нагадаємо, Верховна Рада України в першому читанні ухвалила урядовий законопроєкт “Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки” (№ 5839 від 05.08.2021).

У Мінагрополітики пропонують оновити чинну систему державного регулювання в сфері поводження з ГМО.

Минулого тижня Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики розглянув і рекомендував до прийняття в першому читанні законопроєкт №5839 “Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки”.

В Україні підтримають виробників не ГМО сої.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...