Новини    03 липня 2022 17:59

Через війну відбулось рекордне зростання цін на молоко у світі — АВМ

Здорожчання складових собівартості виробництва молока, інфляція та зниження купівельної спроможності зображає всю нестабільність світової економіки та молочного сектору зокрема.

Закупівельні ціни на молоко у світі ростуть рекордними темпами. Так, за даними IFCN, світова комбінована ціна на молоко у квітні 2022 року була найвищою за всю історію моніторингу (з 1996 року) і склала 59,7 євро./ц (жир-4%, білок-3,3%), передає Agravery.

Здорожчання складових собівартості виробництва молока, інфляція та зниження купівельної спроможності зображає всю нестабільність світової економіки та молочного сектору зокрема. Цілі галузі не встигли оговтатися від наслідків затяжних ковід-локдаунів останніх двох років, коли цинічна війна росії проти України підкосила глобальну економіку та спричинила стрімку інфляцію в усьому світі.

Темпи зростання споживчих цін у США у травні цього року прискорилися до 8,6%, що є найвищим показником за останні понад 40 років, тоді як за попередні 10 років цей показник становив не більше 1,7%. Аналогічна ситуація і в Європі.

Стрибок цін на корми, головним постачальником яких була Україна, пальне, добрива та решту складових собівартості у 2022 році фактично “з’їдає” рекордні ціни на готові молочні продукти.  Так, світові ціни на пшеницю з травня минулого року по квітень поточного зросли з 206 до 416 дол./т. Нафта за рік подорожчала на 65% — до 114 дол./барель.

Як результат, закупівельні ціни на молоко у світі ростуть рекордними темпами. Так, за даними IFCN, світова комбінована ціна на молоко у квітні 2022 року була найвищою за всю історію моніторингу (з 1996 року) і склала 59,7 євро./ц (жир-4%, білок-3,3%).

В найбільших європейських країнах-виробниках молока закупівельні ціни також б’ють рекорди: Німеччина — 45,7 євро/ц (+28% до квітня 2021 р), Франція — 45,02 євро (+19,38%), Польща — 43,78 євро (+30%).  Водночас ціна на молоко в Україні за відповідний період зросла лише на 2,6% — 34,8 євро/ц. Війна та блокування експорту не дають можливості для більшого росту цін.

На внутрішньому ринку, під тиском заблокованих 20 млн т зернових, ціни на зернові  і технічні культури рекордно низькі: тонна пшениці не перевищує 200 дол. Проте одночасно, через стрімке зростання вартості пального та добрив, собівартість вирощування сільгоспкультур нового сезону в Україні піднялася мінімум на 60-80%.

Однак наразі українська молочна продукція досить конкурентна на світовому ринку. Напрацювання нових логістичних рішень та робота з новими країнами-партнерами продовжується і сподіваємося, що в найближчі місяці це дасть свої результати.

Нагадаємо, зростання вартості кормів є великою проблемою для молочних фермерів, оскільки воно становить 70–80% витрат.

В нинішній ситуації експортноорієнтованими продуктами залишається сухе молоко, молочна сироватка, казеїн та вершкове масло.

Ціни на молоко зростають по всьому світу, оскільки війна в Україні загрожує постачанням кормів і добрив для корів.

Кількість пропозицій, розміщених на платформі продовольчої безпеки, вже перевищує тисячу. Серед основних продуктів – крупи, сиро-молочна продукція, соняшникова олія тощо.

Попри ускладнену логістику, в травні загальний експорт молока і згущених вершків склав 1,87 тис. тонн, що на 44% більше ніж у квітні.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...