Новини    09 травня 2023 19:59

Через саботаж росією інспекцій суден порти України працюють у напівсили

Окрім саботажу інспекцій, також фіксують простої суден. Це суттєво збільшує витрати на фрахт і погіршує невизначеність стосовно подальшої роботи Зернової угоди, що відштовхує покупців.

Росіяни продовжують саботувати інспекції суден з українським зерном. Як наслідок, порти Великої Одеси працюють у напівсили.

Наразі однією з основних проблем, котра завдає найбільших збитків нашому агросектору, є морська блокада та саботаж з боку російської сторони при проведенні інспекції суден, що рухаються зерновим коридором, – акцентував генеральний директор УКАБ Роман Сластьон в етері Inter TV-Channel.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Минулими тижнями російська сторона при проведенні інспекцій не погоджує дуже велику частину суден як на вхід, так і на вихід.

Крім того, в доволі дивний спосіб обирають, які судна будуть інспектувати. В середньому це два судна на день або навіть менше. На сьогодні, фактично, порти працюють в напівсили. До того ж до зернової ініціативи долучено лише три порти, коли в нас також є інші порти, наприклад Миколаївські, і вони не задіяні. Якби вони були включені, то проблема з експортом була б на порядок менша.

За словами Сластьона, крім саботажу інспекцій, також фіксують простої суден. Це суттєво збільшує витрати на фрахт і погіршує невизначеність стосовно подальшої роботи Зернової угоди, що відштовхує покупців.

Тож аграрії вимушені закладати дисконт на українське зерно, оскільки існують ризики у термінах постачань.

Нагадаємо, ризик припинення або ускладнення роботи “зернового коридору” помітно посилився. Додаткові проблеми може створити продовження терміну обмежень імпорту українського продовольства окремими європейськими країнами.

За тиждень з 24 по 30 квітня через морські порти Великої Одеси було експортовано 450,3 тис. т продовольства, а кількість завантажених кораблів впала до мінімуму за цей рік.

Наразі “зерновий коридор” не може повноцінно працювати через блокування інспекції суден російською стороною. Інспекція суден проходить не кожного дня, інколи представники РФ не підтверджують жодного судна з переліку узгоджених з ООН та Туреччиною.

Всього з початку роботи “зернового коридору” з 1 серпня торік по 30 квітня 2023 року вдалося експортувати 29,3 млн т продукції агрокомплексу.

Аналітики заявили, що рух кораблів зерновим коридором відбувається по інерції, оскільки основною проблемою досі залишається саботаж та зміна підходів інспекцій на вхід з боку російської сторони. Відповідно, це спричиняє зменшення подальшого навантаження суден в портах. В середньому за результатами тижня, що минув, вдалося пройти перевірки не більше 2 суден на день на вихід, що є дуже низьким показником. В кращі періоди роботи цього каналу інспекцію проходило 5,5 суден за день.

Раніше заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.

Думки експертів про те, навіщо росія блокує зерновий коридор і чому вона робить це саме тепер, читайте у нашому матеріалі: Роботу зернового коридору знову відновили: чому росія блокує інспекцію суден.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...