Новини / Аналітика / Політика     06 травня 2023 13:05

НБУ підрахував можливі збитки від припинення роботи зернового коридору


Ризик припинення або ускладнення роботи “зернового коридору” помітно посилився. Додаткові проблеми може створити продовження терміну обмежень імпорту українського продовольства окремими європейськими країнами.

Про це у “Інфляційному звіті”  за квітень 2023 пише Національний банк України.

За прогнозом НБУ, такий сценарій погіршить перспективи експорту сільськогосподарської продукції та зменшить валютні надходження:

  • на 270 млн доларів на місяць – у разі продовження заборони експорту продовольства в сусідні країни,
  • на 290 млн доларів на місяць – у разі непоновлення дії “зернового коридору”,
  • на 800 млн доларів на місяць – у разі одночасної дії обох обмежень з урахуванням часткової переорієнтації на альтернативні шляхи поставок.

За даним НБУ, обмеження експорту тимчасово знизять продовольчу інфляцію в Україні шляхом збільшення пропозиції на внутрішньому ринку.

“Але це ускладнить діяльність аграріїв та може змусити їх зменшувати посіви, що негативно відобразиться надалі на економічній активності та підвищить тиск на обмінний курс”, – йдеться в огляді.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Чому росіяни блокують зернову угоду

Нагадаємо, за тиждень з 24 по 30 квітня через морські порти Великої Одеси було експортовано 450,3 тис. т продовольства, а кількість завантажених кораблів впала до мінімуму за цей рік.

Наразі “зерновий коридор” не може повноцінно працювати через блокування інспекції суден російською стороною. Інспекція суден проходить не кожного дня, інколи представники РФ не підтверджують жодного судна з переліку узгоджених з ООН та Туреччиною.

Всього з початку роботи “зернового коридору” з 1 серпня торік по 30 квітня 2023 року вдалося експортувати 29,3 млн т продукції агрокомплексу.

Аналітики заявили, що рух кораблів зерновим коридором відбувається по інерції, оскільки основною проблемою досі залишається саботаж та зміна підходів інспекцій на вхід з боку російської сторони. Відповідно, це спричиняє зменшення подальшого навантаження суден в портах. В середньому за результатами тижня, що минув, вдалося пройти перевірки не більше 2 суден на день на вихід, що є дуже низьким показником. В кращі періоди роботи цього каналу інспекцію проходило 5,5 суден за день.

Раніше заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.

Думки експертів про те, навіщо росія блокує зерновий коридор і чому вона робить це саме тепер, читайте у нашому матеріалі: Роботу зернового коридору знову відновили: чому росія блокує інспекцію суден.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також