Новини / Політика     31 січня 2023 14:31

Агротрейдери виступили проти розширення зернової угоди за рахунок сталі


Агротрейдери вважають, що розширення “зернової угоди” і включення туди сталі ‎може призвести до проблем, бо важко довести, що експорт металів має таке ж вирішальне значення для здоров’я та добробуту населення світу, як і експорт зернових.

Про це пише  latifundist.com.

Крім того, будь-які зміни “зернової угоди” мають бути узгоджені з усіма сторонами, а отже, і з росією — головним конкурентом України в цій галузі, і навряд чи ця вимога буде зустрінута з великим ентузіазмом.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Це звучить як один зі списків побажань, який навряд чи буде реалізований. Легше тиснути на те, що ми рятуємо світ від голоду, але з металами цього не скажеш‎”‎, — говорить анонімний трейдер.

Зазначається, що будь-яке збільшення кількості суден, ймовірно, потребуватиме збільшення кількості інспекційних комісій, або ж потенційну максимальну пропускну спроможність у 4 млн т на місяць доведеться розділити між зерном та металом, що знизить потенціал для експорту зерна.

“Не вдаючись у деталі, можна сказати, що це погіршить експорт зерна. Якщо буде дві вхідні перевірки на день, то метал витіснить зерно‎”, — говорить інший трейдер.

За словами оглядачки ринку сталі ЄС для Fastmarkets MB Юлії Болотової, торік експорт металу залізницею з України склав 5 млн т. Але навіть цей обсяг означає, що додаткові 300-500 тис. т на місяць можуть бути вилучені з частки зерна в поточному щомісячному потоці, що потенційно означає скорочення на 12%.

Це також може призвести до посилення конкуренції за варіанти залізничних перевезень до портів країни, але послабити тиск на залізничне сполучення з ЄС.

Читайте також: Україна розпочала роботу з пролонгації зернової угоди

Водночас, зазначила експертка, може з’явитися можливість для металів зайняти більшу частку зернових, оскільки поточні темпи експорту зернових були достатньо високими, щоб потенційно розпродати всі запаси країни до початку нового маркетингового року.

Таким чином, загалом може бути місце для додаткових обсягів, щоб компенсувати будь-яке сповільнення експорту зернових і забезпечити завантаженість портів.

“Нам достатньо мати навіть менш як 3 млн т на місяць в межах коридору, щоб експортувати всі потенційні [запаси], які ми маємо‎”, — відмітив співрозмовник видання.

Нагадаємо, Україна хоче розширити “зернову угоду”, включивши до неї постачання сталі, щоб підтримати економіку, яка постраждала від війни з росією.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”.

19 листопада 2022 року угоду, яка дозволила відновити експорт продовольства з портів України, продовжили на 120 днів.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також