Попередження постачальників гібридів висооолеїнового соняшника щодо можливого дефіциту якісного насіння на ринку цілком виправдалися. Про можливу загрозу нестачі посівного матеріалу фахівці компанії «Сингента» попереджали ще минулого року і пропонували заздалегідь контрактувати необхідну кількість насіння для проведення кампанії–2019.
Їх попередження і прогнози викликали жваву дискусію, але не були сприйняті частиною виробників високоолеїнового соняшника як вказівка до дії. Наслідки дали про себе знати цієї весни, коли фермери більшості країн зіткнулися з нестачею гібридів на фоні зростаючого попиту на високоолеїнову соняшникову олію і надвисоких цін на продукт на європейському ринку.
Загальні результати
Як зазначив керівник із розвитку бізнесу олійних культур компанії «Сингента» Луїс Карлос Алонсо, цього року зростання площ під високоолеїновим соняшником спостерігалося як у країнах, що є традиційними продуцентами high oleic соняшникової олії, так і у нових гравців цього ринку. Для країн, які вирішили розвивати новий напрям, збільшення площ становило аж 235% (!). Хоча цей показник не треба сприймати надто емоціональне — адже сумарна площа ВО соняшника у гравців, які не входять до десятки найбільших виробників, становить лише 45 000 га. До того ж є велике питання про якість врожаю, який буде отримано — адже без достатнього досвіду фермери ризикують отримати «мікс» з високоолеїнового і звичайного соняшника й конкурувати за премії не зможуть.
У середньому, за розрахунками пана Алонсо, зростання становить приблизно 27% у порівнянні з минулим роком. І якщо вже брати виробників зі стажем, то найбільше зростання площ відбулося у Болгарії — воно у порівнянні із сезоном 2018 року становило 81% (до 65 000 га).
Збільшення площ відбулося внаслідок дефіциту високоолеїнової соняшникової олії на європейському ринку і різкого зростання розміру премій у пізні періоди, коли реалізувалися останні партії високоолеїнового соняшника. Останні партії high oleic соняшника наприкінці минулого року і на початку 2019-го переробники у ЄС закупали з нечуваними преміями по $150 за тонну (притому що середній розмір премій за високоолеїнове насіння у Європі зазвичай становить $40–70 за 1 т).
Оскільки великий попит на високоолеїнову соняшникову олію поки зберігається, рівень премій на high oleic соняшник навіть під час посіву був дуже високим — до $45 за 1 т.

Керівник із розвитку бізнесу олійних культур Syngenta Луїс Карлос Алонсо.
Таким чином, як зазначив визнаний фахівець, фермерам вдалося досягти угод, які забезпечать гарний рівень премій, хоча вони й не будуть такими високими, як премії пізніх закупівель соняшника минулорічного врожаю. І, звісно, залишається відкритим запитання, як ринок відреагує на початок збору нового врожаю.
Адже цей ринок дуже швидко «впадає в паніку» — рівень премій може несподівано знизитися, хоча поки ніщо на це не вказує. Якщо споживання продовжуватиме зростати, ринок легко поглине зростання виробництва. Проте дуже високі ціни на високоолеїнову олію можуть мати негативний вплив і стримати нових споживачів від переходу на такий тип олії. Як наслідок премії різко впадуть, бо дефіцит зміниться на протилежну тенденцію й на ринку буде надлишок high oleic соняшникової олії. Якнайбільше ціни на продукт наблизяться до цін на звичайну соняшникову олію, що вже спостерігалося у 2016-му — ринку було потрібно три роки, щоб відновити зростання споживання.
Дефіцит
За словами пана Луїса Карлоса, оцінити розмір дефіциту посадкового матеріалу, про який йшлося, доволі складно. Він нагадав, що наприкінці минулого року наводив сценарій швидкого зростання ринку. Якщо порівняти той сценарій з отриманими результатами, то фактична площа, яка була не задіяна під ВО соняшник, у світі становить близько 94 000 га.
Але це розрахункова цифра — адже є фактор, який неможливо здолати попри всі бажання сільгоспвиробників. Йдеться про здатність виробників гібридів для посіву виростити достатню кількість насіння для посівної. Це можливо за наявності контрактів на постачання посадкового матеріалу, які укладаються фермерами щонайменше за рік до сівби. Ідеальним було б укладання довгострокових угод від двох-трьох років.
Про дефіцит насіння «Сингента» попереджала ще у травні 2018-го, та це не було сприйнято ринком належним чином. Як наслідок — відсутність посівного матеріалу торкнулася України, Угорщини, Румунії та Болгарії й вплине на Аргентину в 2019 році посіву.
Вплив інших факторів
До речі, про можливе падіння розміру премій і взагалі цін на соняшникову олію попередив і Хосе Анхель Оліверо, директор із продажів компанії Lipsa. Але з іншої причини — на ринок досить сильно впливає ситуація зі споживанням у Європі біодізеля.
«Те, що відбувається з біодизелем, важливо і для сектора високоолеїнової олії. Майже 45 млн т біодизеля буде вироблено у світі. Лідером є Євросоюз — майже 14 млн т. Індонезія стала другим за величиною ринком виготовлення біодизеля. Адже без біодизеля ціна була набагато нижчою, ніж сьогодні. Багато, хто критикує виробництво біодизеля, але для фермерів не тільки в Україні, але й в усьому світі він залишається важливим індикатором підтримки рівня ціни», — зазначив фахівець.

Директор із продажів Lipsa Хосе Анхель Оліверо
Франція
Єдиним винятком із загальної картини стала цього року Франція, яка не мала дефіциту посівного матеріалу високоолеїнового соняшника (і засіяла 440 000 га культури). Ця країна є своєрідною законодавицею мод напряму — high oleic гібриди тут вирощують з 90-х років минулого сторіччя.
За майже тридцятирічну історію ринку фермери Франції поступово переорієнтувалися саме на напрям високоолеїнових сортів культури. Наприклад, у 2019 році близько 70% всіх площ, що засіяні соняшником, відведено саме під високоолеїнові гібриди.
За довгу «високоолеїнову» історію фермери-виробники чудово навчилися заздалегідь планувати посіви. На ринку діє система контрактів всіх з усіма — на декілька років укладені контракти на насіння, контракти з крашерами, які у свою чергу контрактують свої відносини зі споживачами. До того ж самі фермери діють в рамках кооперації та координують плани щодо посівів.
Як наслідок Франція відновила позицію №1 у вирощуванні високоолеїнового соняшника. Поки премії передбачаються на рівні 50–60 євро за 1 т, але фермери очікують, що розмір буде збільшуватися з урахуванням загальної ситуації на ринку.
Україна
На жаль, Україна, якій прогнозували лідерство на ринку високоолеїнового соняшника цього року, посідає лише друге місце за площами посіву культури. Причина — дефіцит насіння відповідних гібридів під час весняної кампанії. Нагадаємо, що раніше йшлося про 400 000 га, а за найбільш оптимістичним прогнозом — до 450 000 га high oleic соняшника.
Та Луїс Карлос Алонсо підкреслив:
«Навіть 350 000 га — це все одно приріст засіяної площі на 25% порівняно з минулим роком. Ми маємо враховувати, що частина площ, яка, за нашими підрахунками, становила 300 000 га, — були змішані посіви: не було розподілення на високоолеїнові та звичайні культури. І цього року, сподіваюся, фермери проведуть гарну роботу із розподілення високоолеїнових сортів та звичайного насіння».
Наразі премії прогнозуються на рівні $40–70, але залежно від ситуації на ринку їх розмір може зростати.
Поки що, за словами фахівця, головне «завдання» для українських господарств — якісно відділити частку врожаю високоолеїнових гібридів і не отримати «мікс» зі звичайними сортами. Тоді, за рахунок більшої врожайності соняшника, Україна може зайняти лідируючу позицію безпосередньо у виробництві high oleic соняшникової олії.
Хоча, за словами пана Луїса Карлоса, ситуація вже змінюється на краще: «Є такі випадки, коли фермери контрактують насіння на майбутній рік. Я можу сказати, що цьогоріч було підписано більше контрактів, ніж у 2018-му. Може, не на три роки вперед, але принаймні на рік. Але це доволі рідкісні випадки. Завжди є ті, хто реагують в останній момент. І може повторитися ситуація, як, наприклад, у 2016-му, коли в нас були запаси, чи як минулого року, коли запасів бракувало».
Читайте: Аномальний рік: страхи фермера наочно
Іберія (Іспанія та Португалія)
Загальна площа високоолеїнового соняшника у регіоні Іберія (Іспанія та Португалія) становить близько 36% площ ЄС, задіяних під цією культурою, і традиційно ці країни є постачальником high oleic олії до сусідньої Франції. Поки премії, які пропонуються фермерам, становлять до 70 євро за 1 т, що, до речі, і дає підстави виробникам з Франції очікувати підвищення розміру премій на своєму ринку.
Але свої корективи може внести погода — у південній Іспанії посів був проведений вдало, за сприятливих кліматичних умов. А ось північна частина країни відсіялася соняшником запізно, що може негативно позначитися на врожайності культури high oleic.
Можна доповнити, що додатковим підтримувальним фактом для премій є те, що частина врожаю високоолеїнового соняшника Іберії вже законтрактована переробниками з Румунії, яка має надлишок потужностей для виробництва high oleic олії.
Угорщина
Ринок високоолеїнового соняшника Угорщини є найбільш волантильним серед ринків великих виробників культури, що пояснюється небажанням місцевих фермерів укладати довгострокові контракти на постачання насіння гібридів. І це незважаючи на досить високий рівень премій, які прогнозуються на рівні $70 за 1 т високоолеїнового соняшника.
Як наслідок — за прогнозами, Угорщина мала посіяти близько 180 000 га високоолеїнової культури, а за попередніми розрахунками, реальна площа становила на 5000 га менше.
При цьому, враховуючи специфіку ринку, фахівці не виключають, що в разі коли реальний рівень премій буде нижчим за очікуваний, у 2020 році Угорщину чекає різке зниження площ під високоолеїновою квіткою сонця.
Румунія
І на Румунії завершуємо короткий огляд найбільших європейських продуцентів високоолеїнового соняшника.
Як і в інших регіонах ЄС, високі премії на high oleic культуру (на рівні $50–70 за 1 т) викликали велику зацікавленість фермерів, і посадкового матеріалу для здійснення всіх заявок не вистачило. Втім, разом із сусідньою Молдовою Румунія має сумарну площу під високоолеїновими гібридами у 175 000 га.
Взагалі, цей ринок відрізняється досить високою організованістю і великих несподіванок на ньому фахівці не чекають — переробники і трейдери здійснюють закупівлі культури за прямими контрактами із сільськогосподарськими виробниками.
Коротке резюме
Врахувавши дію перелічених та інших факторів, фахівці зробили такі висновки і склали прогноз розвитку подій на глобальному ринку high oleic соняшникової олії на поточний рік.
- Загальна площа високоолеїнового соняшника зросла на 27% проти 2018 року.
- Посівні площі high oleic соняшника виросли в усіх країнах, обмежившись лише наявністю насіння для посіву.
- Фактичні ціни високоолеїнової соняшникової олії ($1600 за 1 т) значно перевищують середній восьмирічний рівень у $1250 за 1 т.
- Існує загроза врожаю в деяких країнах через посуху (насамперед у Іспанії).
- Премії на високоолеїнову соняшникову олію для нового врожаю вже показують тренд до падіння, наближаючись до восьмирічних середніх премій ($252 за 1 т).
- Попит на high oleic соняшникову олію у 2019-му продовжує зростати. Протягом року темпи росту можуть уповільнюватися через високі ціни.
- Попит та пропозиція можуть бути близькими, якщо: зростання попиту не буде швидким і врожай–2019 дорівнюватиме врожаю 2018 року; Україна зможе повноцінно переробити 100% посіву культури high oleic.
- Дефіцит високоолеїнової олії зростатиме у разі, якщо: врожай соняшника буде середнім або низьким; попит на високолеїнову олію зростатиме так само швидко, як у 2018 році.
Текст: Михайло Дикаленко
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!