Новини / Інтерв'ю     27 грудня 2022 14:16

Земля й зерно на $69 млн: “Нібулон” підрахував орієнтовні втрати фірми від війни


Розмінування полів “Нібулону” за підрахунками компанії займе кілька років. А переорювання земель після війни коштуватиме до двох тисяч доларів за гектар.

Про це Андрій Вадатурський розповів в інтерв`ю виданню Ліга.Бізнес.

Вадатурський зокрема розповів, як росіяни крали зерно на полях компанії.

Російська компанія зібрала наше зерно на майже 20 000 га землі, відправили на експорт як російське зерно. Ми знаємо хто. Вони досі контролюють деякі наші підприємства. Цинічно, що навіть Путін розповідає про суперврожай у Росії. Але це не суперврожай і здобутки – це вони просто легалізують крадене зерно, – каже підприємець.

Вадатурський наголошує, що компанія збирає інформацію, готується до процесуальних дій. Усе це робиться за допомоги сучасних супутників та цифрових технологій. Однак, аби довести вину росії, повинен бути і військовий, і економічний трибунал, вважає власник “Нібулону”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

“Тут три питання. Перше – доказова база: як я можу довести, що це саме Росія винна, що підприємство розбомбили чи вкрали зерно? Друге – юрисдикція: де саме судитися, в Україні? Росія тоді скаже, що не мала можливості захищатись в українському суді.

Третє – виконання рішення суду й отримання компенсацій: якщо і буде рішення суду, то що з цим робити? Ось тому має бути і військовий, і військово-економічний трибунал, які зможуть вирішити всі три питання в короткі терміни і відразу після закінчення війни”, – пояснив Вадатурський.

Підприємець розповідає, що “Нібулон” не збирав врожай на деокупованих територіях, тому що не проводили розмінування. Дороги між полями треба переорювати у глибину до пів метра – через можливість знаходження там протитанкових мін. Є поля, які теж треба орати.

ДСНС нині технічно і фінансово не може розв’язувати ці питання. Їх пріоритет – критична інфраструктура. Сільгоспвиробникам треба буде під керівництвом Мінагро розв’язувати це питання централізовано.

“Ми готові вкласти кошти, щоб придбати обладнання. Але ми не маємо права проводити ці роботи: потрібні дозволи і фахівці. Математика проста: один день війни – це один місяць розмінування. Сьогодні у нас роботи вже на 300 місяців”, – констатує Вадатурський.

Бізнесмен також розповів, кільки коштуватиме привести землю до ладу після розмінування:

“Повністю все орати буде дуже дорого: $1000-$2000 на гектар. Це вартість землі на сьогодні. Питання компромісу між меншими витратами та меншою ймовірністю, що все буде чисто, і навпаки. Ми не можемо ризикувати життями людей, тому простого рішення немає”, – підсумував Вадатурський.

Нагадаємо, агрокомпанія “Нібулон” у період із березня до серпня скоротила експорт на 88% унаслідок втрати можливості користуватися звичайними маршрутами через Миколаївський порт.

У ТОВ СП “НІБУЛОН” призначили міжнародну консультативну раду для формування стратегії наступного етапу розвитку компанії. Команда із трьох міжнародних експертів має десятки років досвіду роботи на товарних ринках, у банківській, фінансовій сферах та у менеджменті в Україні та за кордоном.

На елеваторах ТОВ СП “НІБУЛОН” для сушіння зерна використовується виключно газ. У компанії зазначили, що на сьогодні ринкова ціна на газ на 55-65% вища ніж влітку, та на 35-45% вища ніж у жовтні минулого року.

“Нібулон” надав свої баржі на початку широкомасштабного вторгнення, щоб зупинити можливий російський вхід у води міста.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також