Солодке слово свобода
Як родина херсонських фермерів Сорокунських пережила вісім місяців окупації та готується до нової польової кампанії. Незважаючи на постійні обстріли

Фермери Сорокунські — батько та син — дісталися зі звільненого Херсона до Києва годин за сім. Дісталися, бо їхнє господарство «Сапфір-Агро» в селі з музичною назвою Музиківка розташоване на правому березі Дніпра. Нашому березі, поблизу легендарної Чорнобаївки.

Неподалік там проходить Миколаївська траса, і можна проскочити на Кропивницький.

А там вже й Київ поруч, можна сказати — котися собі спокійно до столиці. Хоча спокійно — це, мабуть, не про сучасні подорожі. У самій Музиківці постійні обстріли, та й по трасі всі точки — гарячі, включно з Києвом.

Тому кожна мандрівка — це помолитися, перехреститися, а там бог збереже та його янголи.Батько та син

А як увійшли Сергій Сергійович, син, і Сергій Миколайович, батько, — здалося, ніби знайомі ми з ними багато років, настільки автентичний образ фермера, землероба являє собою Миколайович.

Наша людина, аграрій. Підкупає й зачаровує його простота і міць, селянська хазяйновитість і цільність. Власне, всі ці слова варто було б сказати наприкінці нашої бесіди, але саме вразило мене те, що ментальність і душа були з першого кроку, з першого слова, ну а те, що переді мною — справжній господар, було видно з напису на куртці Roberto Cavalli. Ну так, люди ми прості, але хазяйнуємо «Джон Дірами» й дешевого не носимо.

Люди під Херсоном готуються до посівної, тримають громаду і думають про майбутнє. Під Херсоном, який обстрілюють щодня

Сергій Сергійович — інший. Сучасний, з хорошою освітою і широким світоглядом, прогресивний менеджер і керівник-експериментатор. Мені здалося, що він уособлює перехідний тип від класичного сільського господарства до цифрового і багатопрофільного, але життя покаже, чи я правий.

Утім, сам факт приїзду Сорокунських був подією неординарною — люди під самісіньким Херсоном готуються до посівної, господарюють, тримають громаду і думають про майбутнє. Під Херсоном, який обстрілюють щодня. Де всі очікують тільки одного — коли прийдуть наші й виженуть нечисть за межі країни.


Щасливі, що вільні

Музиківка все ще перебуває поряд із лінією боєзіткнення. Багато кому складно навіть уявити, як працювати в таких умовах.

Сергій Сергійович: Ворог зараз просто через річку, на іншому березі Дніпра. Стріляють по Херсону, і до Музиківки нашої, звісно, долітає…

Сергій Миколайович: Хто був в окупації, тому на фронті не страшно! В окупації, де ми чекали визволення, набагато страшніше. Тому що ти не належиш сам собі. Кожні п’ять хвилин може хтось приїхати. Не встиг негайно відкрити ворота — виб’ють. Не встиг відповісти як треба — одразу тебе поклали обличчям у землю. На господарство орки вперше зайшли 5 березня: шість танків, два КамАЗи. Восьмеро наших людей узяли в заручники.

Хто був в окупації, тому на фронті не страшно! Ти не належиш сам собі

У саму Музиківку два місяці не пускали. 28 квітня повіз гуманітарку, ледве допустили в господарство. Дуже страшно було. Поїхав на поле — затримали. Дві доби тримали у підвалі в кайданках, допитували, катували. Слава богу, що живий.

Тому зараз ми просто щасливі, що вільні. Я можу приїхати в Київ, подзвонити у свій любий український банк, замовити насіння, запчастини…

Так, багато вітчизняних аграріїв просто не розуміють свого щастя

Сергій Миколайович: Саме так. Яке ж щастя в нас було до війни! Ми просто встали з колін останніми роками. Програма «5–7–9» працювала, компенсації на зрошувальне обладнання були. Якби не війна, ми б за два роки ввели 600 га нового зрошення! Нові труби, нові машини. Десять років не могли собі це дозволити, а коли змогли — війна все перебила. Проте ми все поновимо.

Зараз ми просто щасливі, що вільні. Я можу приїхати в Київ, подзвонити у свій український банк, замовити насіння, запчастини

Сергій Сергійович: Ми піонери зрошення в нашій громаді, це був дуже амбіційний проєкт. Близько 300 га вже запустили, наступні черги передбачали вийти на площу до 1000 га.


Як починався «Сапфір»

А з чого ви взагалі починали хазяйнувати?

Сергій Миколайович: У 2011 році взяли в оренду перші 24 га землі. Створили фермерське господарство і продовжили набирати землю —  200, 300, 400 га. І потихеньку справа пішла — наразі вже обробляємо близько 2800 га. Перші комбайни придбали — херсонські «Славутичі», перші трактори — вітчизняні ХТЗ, «Слобожанець».

Це виправдало себе?

Сергій Миколайович: З часом зрозуміли, що ця техніка не відповідає сучасним стандартам якості обробітку. Почали придивлятися до сусідів. Добрий приятель мій казав: «Якщо хочеш бути фермером — товаришуй із фермерами. Хочеш бути депутатом — із депутатами водися. Хочеш бути мільйонером — товаришуй із мільйонерами».

Коли техніка сучасна, впроваджувати новітні технології значно простіше. Вона не ламається, а трактористу не потрібно її лагодити

Це хороша порада. Я почав придивлятися до товаришів та колег, як вони працюють. Дивлюся — John Deere в них, точний висів, елітне насіння. Тоді ми взяли кредити й також купили техніку John Deere: трактори, сівалки, обприскувачі. Почали працювати згідно з новими технологіями.

Сергій Сергійович: Коли техніка сучасна, впроваджувати новітні технології значно простіше. По-перше, вона не ламається. По-друге, трактористу не потрібно туди заглядати. Якщо зрідка треба щось зробити, приїжджають сервісні інженери та роблять.

Сергій Миколайович: Далі зрозуміли, що треба робити зрошення. Кожен рік училися чогось нового, шукали помилки. Так і навчилися працювати, постійно зростаючи. Я впевнений, що, якщо людині зі старту дати найкращу техніку, вона нічого не зробить. До всього треба прийти, навчитися нюансів технології.

Я почав придивлятися до товаришів та колег, як вони працюють. Дивлюся — John Deere в них, точний висів… Далі зрозуміли, що треба робити зрошення

Так, на півдні без зрошення взагалі нема чого робити… А хто вчителі? Є в західній науці практика «фермери вчать фермерів». Проте ж це не завжди працює з високими технологіями.

Сергій Миколайович: Дуже хороших учителів ми зустріли в нашому Херсонському аграрному університеті. Я взяв ваучер, вивчився там на агронома. Сергій мій також пішов в аграрний, закінчив його, захистив дисертацію по пшениці. До того ж ми дуже дружимо з нашим Інститутом зрошувального землеробства. Якщо потрібно подивитися на результати наукових досліджень, то ми їдемо в підприємство UKRAVIT.


Гектари, тонни, міни

Тобто ви обидва агрономи? Однак же ви керівники, маєте вказувати агрономам.

Сергій Миколайович: Так ми й робимо. Проте навіть якщо агроном вибирає, наприклад, насіння, ми самі на нього спочатку подивимося — рахуємо уражені насінини, нерозвинуті. Навіть у топових брендів буває проблемне насіння.

Це взагалі відоме протиріччя нашого часу. З одного боку, як менеджер ти повинен делегувати повноваження, а не робити все самотужки. З іншого — неможливо поставити правильно завдання підлеглим, якщо не володієш предметом у всіх тонкощах.

Посіяли озимини 700 га, зараз 100 га ячменю ярого сіятимемо. Якщо буде волога, посіємо соняшник на 700 га

Якої врожайності ви досягли по різних культурах?

Сергій Миколайович: Пшениця — 50–60 ц/га. Озимий ячмінь — 70 ц/га, ярий — 40 ц/га.

Перші роки, звісно, були гірші результати. Проте із сучасними технологіями та зрошенням результати істотно покращуються.

Є баштанні культури?

Сергій Миколайович: Кілька років тому пробували вирощувати гарбуз на насіння. 1 кг тоді коштував $3,5. З 200 га ми отримували 40 т. Є професійна сушарка, спеціалізовані комбайни. Гарбуз — чудовий попередник для зернових культур. Тому ми ще й для сівозміни тримали зазвичай 200–300 га. Проте потім ціна відчутно впала, і ми відмовилися від культури.

Сергій Сергійович: Типова ситуація для сільського господарства! Воно у високотехнологічному форматі в усьому світі, як на мене, існує тільки років 20. До цього всі користувалися відомою приказкою про сільське господарство як найнадійніший спосіб збанкрутувати. Ціни всі ці роки так скакали! Я, наприклад, прогнозую, що кукурудза цьогоріч буде коштувати $400. Проте ж водночас пам’ятаю, як за неї давали $60.

Головні зусилля держави з розмінування будуть сконцентровані насамперед у Миколаївській та Харківській областях

Сергій Миколайович: А пшениця була й по $50 за тонну!

Однак ми все це пережили. Не думаю, що ціна на продовольство хоч колись стабілізується, бо ми критично залежимо від природи. Як змінився ваш збут продукції порівняно з довоєнним часом?

Сергій Миколайович: До війни логістика була безпроблемна. Пшениця коштувала 10 000 грн, а вивезти її на Миколаїв — 200 грн. А зараз ціна $200, а логістика в Одесу обходиться в 1000 грн. Тобто на одній тонні недоотримуємо близько $200. Соняшник був $1000, а зараз — 400. Проте будемо намагатися все обробити й засіяти. Хоча й складно — наприклад, уночі в нас не можна працювати.

З чим ідете в сезон? Що сіятимете? Багато хто відмовляється від кукурудзи.

Сергій Миколайович: Посіяли озимини 700 га, зараз 100 га ячменю ярого сіятимемо. Якщо буде волога, посіємо соняшник на 700 га. А все інше — пар, готуватимемо на осінь під пшеницю та ріпак. Якщо дадуть воду, почнемо монтувати зрошувальне обладнання. Цього року запустити його не встигнемо, адже орки підірвали греблі на каналах. Наступного року, сподіваюся, запустимо.

Я бачив на мапах, що у вашому районі страшенна забрудненість мінами та снарядами, що не розірвалися.

Сергій Миколайович: Ми були в міністра нещодавно з цього приводу. Головні зусилля держави з розмінування будуть сконцентровані насамперед у Миколаївській та Харківській областях. Тільки після цього настане черга Херсонської.

Програма компенсації за розмінування також тільки розробляється. «Укроборонсервіс» буде робити це першим, видавати документи

Адже в нас досі йдуть бойові дії. Проте до знайомих у сусідньому районі заїхали бригади спеціалістів. Багато де роботи вже ведуться.

Це платний сервіс? Не зовсім зрозуміло…

Сергій Сергійович: Безплатне розмінування існує. Заявки на нього активно приймаються, і ми їх також подали. Проте строки для нашого регіону виставляють — рік-два. Процедура довготривала. Якщо підприємство хоче робити це швидше, то міністерство розробляє зараз програму із заохочення міжнародних партнерів. Програма компенсації за розмінування також тільки розробляється. «Укроборонсервіс» буде робити це першим, на законних підставах, видавати документи.


Ресторан чекає перемоги

А хто у вас директор на підприємстві: батько чи син?

Сергій Сергійович: Директор, тобто голова фермерського господарства, у нас мама, Світлана Леонідівна.

І ви залишили її на господарстві! Я знаю, що у вас є тваринництво. Як воно поживає?

Сергій Миколайович: У нас вівці — гісари, курдючні, м’ясні. Для свого ресторану тримали. Гади, звісно, повиїдали баранчиків, коли зайшли на територію. Зараз нічого не ріжемо, не здаємо, тримаємо до перемоги.

З великої рогатої є унікальна, давня і дуже рідкісна сіра степова порода. Брали її в Асканії-Новій у дослідному господарстві. Починали з 15 корів, зараз дійшли до 60 голів. Поки що не реалізовували. Будемо нарощувати стадо. Годувати є чим, засіяли люцерну, жито.

Ресторан, я так розумію, це ідея молоді?

Сергій Миколайович: Так, це ж мистецький бізнес. Сергій якось запропонував: «Давай я буду ресторан робити».

Сергій Сергійович: Мені тоді було 18 років. У ліцеї, в 11 класі, писав дипломну на тему ресторанного бізнесу. Це мене захопило, захотілося самому спробувати. Відкривали комплекс із нуля, на базі старих казарм. Так 2013 року з’явився Barin. Батьки дали капітал на ремонт, а команда на старті складалася тільки з трьох людей.

У нас вівці — гісари, курдючні, м’ясні. Для свого ресторану тримали. Зараз нічого не ріжемо, не здаємо, тримаємо до перемоги

Методом спроб та помилок почали просуватися. Спочатку зробили сучасну кухню, наступного року — бенкетний зал. Далі терасу. Ми розташовані фактично у спальному районі, тому це ресторан для святкувань, бенкетів, весіль. Планували розвиватися й далі, навіть нові заклади задумали. Проте війна поклала край. Тому ресторан поки що чекає перемоги.


Як у громади з’явився клуб

У вас є рослинництво, тваринництво, кормозаготівля, ресторанний бізнес, ви займаєтеся розвитком громади, опікуєтеся швидкою допомогою. Що вас надихає?

Сергій Сергійович: Мене надихає, коли видно результати праці.

Як я вас розумію! Я починав учителем у школі в свої 22 роки і швидко звідти втік. Бо результат праці ти побачиш у кращому випадку через 10 років.

Сергій Миколайович: З іншого боку, коли робиш добрі справи, ти не очікуєш на подяку — зробив і забув. Не чекаєш нічого. От ми забійний цех для села зробили, допомогли підприємцю. Клуб подарували селу, поставили ворота на церкву… Ансамбль «Музичанка» фінансується нашим підприємством. Такі справи надихають!

Як вам спало на думку подарувати громаді клуб?

Сергій Миколайович: Коли розпався радгосп, будівлю контори хотів викупити підприємець для демонтажу і дальшого продажу плит і цегли. Посеред села залишилися б руїни. Я поїхав до ліквідаторів і сам викупив об’єкт. Відремонтували дах, вставили вікна, так і зробили клуб.

Люди діляться на три категорії. Перша — це ті, хто все створюють. Друга — ті, хто крадуть створене. І третя — ті, хто скуповують крадене

Чому ви назвали підприємство іменем коштовного каменю? Для агровиробництва це незвично.

Сергій Миколайович: Тому що наше підприємство дорогоцінне! Справді, для аграрія справа його життя — найвища цінність. Я сам, якби мав агропідприємство, назвав би його «Діамант». Нас пограбували лише на 16 млн грн. До речі, навіть алкотестер украли. Антени повідламували з тракторів. Дизпаливо, яке вони злили, сусіду продали. І я сьогодні питаю: навіщо ж ти купував украдене в мене?

Коли робиш добрі справи, ти не очікуєш на подяку — зробив і забув

Сергій Миколайович: Можу пояснити. Люди діляться на три категорії. Перша — це ті, хто все створюють. Друга — ті, хто крадуть створене. І третя — ті, хто скуповують крадене. Багато кому було вигідно, щоб людина виїхала і не повернулася. А конкурент дихає в потилицю, заходить на покинуту землю та техніку.


Труд аграрія запускає весь бізнес

На території Музиківської громади, де ви працюєте, багато підприємств?

Сергій Миколайович: Була птахофабрика Бахматюка, та навряд вона скоро відновиться. Крім нас є ще два агропідприємства, що обробляли десь по 1000 га кожне. Вони теж зараз не працюють. А ми, наперекір війні, заплатили всі податки, до 5 млн грн! Тільки прямих податків більше мільйона. Якщо обробимо зараз землю, станемо тими, хто формує левову частку бюджету. Проте, звісно, чекаємо й від громади підтримки.

Яка ж може бути підтримка від громади? Громади зазвичай чекають на підтримку агрофірм…

Сергій Миколайович: Нам потрібна допомога в розвитку зрошення. Допомога із землею, з її консолідацією. З кожним пайовиком треба домовлятися, щоб ту саму зрошувальну техніку поставити. А від цього залежить, скільки ми зберемо врожаю та як заплатимо податки.

Потрібна співпраця бізнесу з громадою та розуміння наслідків будь-яких дій

Чим узагалі має жити громада? Адже люди, обрані в керівництво, фактично повинні бути підприємцями, що створюють проєкти для наповнення бюджету.

Сергій Миколайович: Для цього потрібно, щоб у громаду приїжджали люди, а не тікали звідти. Мене дуже вражають звіти нашої Музиківської громади, де вказано, що людей помирає більше, ніж народжується. Це сумно, оскільки потенціал у нашої громади дуже потужний. Вона розташована близько від Херсона, лише 10 км. Велика кількість землі сільгосппризначення — понад 10 000 га. Бюджет, який був до війни, — один із найбільших в Україні, мабуть. На 3000 населення — 54 млн грн.

Потенціал для розвитку великий, але треба його реалізовувати. Як? Сергій Миколайович: Створювати робочі місця. А також будувати котеджні містечка, заклади культури… На Заході я часто бачив, як громада створює майданчик, заливає бетоном, підводить комунікації. І запрошує бізнес із міста, пропонуючи свою робочу силу. А потім завод обростає екосистемою: готель, ресторан, перукарня тощо. Все починає працювати в комплексі.

У громаді 10 000 га, якщо їх обробити та засіяти, то це буде врожай! І це дасть кошти всім. Адже труд аграрія запускає весь бізнес

А у нас громада часто ходить і просить. Якось би нам ініціативу розбудити. Для цього потрібна співпраця бізнесу з громадою та розуміння наслідків будь-яких дій.

 Ви згадували зустріч у міністра. Допомогу вам обіцяли?

Сергій Миколайович: Нічого не обіцяли. Проте ми й самі можемо все купити. Треба тільки працювати. Чим більше засіємо зараз землі, тим краще буде результат. У громаді 10 000 га, якщо їх обробити та засіяти, то це буде врожай! І це дасть кошти всій громаді. Адже труд аграрія запускає весь бізнес.

А що вам зараз потрібно найбільше?

Сергій Миколайович: Здоров’я, щоб працювати. Я згадую один рік, який здавався дуже невдалим — соняшник не вродив, показав тільки 4 ц/га. Ми думали, не подужаємо. Проте тут ціна допомогла — у два рази виросла, до $1000! І все стало добре.

Дай нам боже перемоги, а решту ми подолаємо!

Це не остання моя зустріч з Сорокунськими, я вірю в це. Люди, які підтримують громаду і розвивають рослинництво на зрошенні, точне землеробство, плекають сіру степову українську породу, створюють мистецькі ресторанні бізнеси — і все це, коли над головами літають снаряди й ракети, — заслуговують на повагу і шану суспільства. Я неодмінно напишу про їх директора Світлану Леонідівну і про унікальних корів, про те, як вдалося зберегти колектив із 50 працівників (усі живі й здорові), як це їм вдається, коли опора лише одна — власний непоборний дух і любов до своєї землі.

На Лівобережжі ще будуть бойові дії та ще буде гаряче.

Однак батько й син не чекають на повну безпеку і повне припинення боїв, бо не чекає земля і не чекає господарство.

 Їх ніколи не перемогти. Це вільні люди вільної України.

 Щасливі, бо вільні.Текст:
Юрій Гончаренко