З початку 2024 року 8,6 мільярда гривень банківських кредитів на розвиток вже було надано 1773 аграрним підприємствам. З цієї суми, 2,3 мільярда гривень отримали 633 господарства за участі в державній програмі “Доступні кредити 5-7-9%”. Про це інформує Міністерство аграрної політики та продовольства у Facebook.
Найбільший обсяг кредитів за різними програмами було виділено аграріям з наступних областей:
- У Київській області 154 підприємства отримали 4,1 мільярда гривень;
- У Тернопільській — 63 агрогосподарства отримали 598,6 мільйона гривень;
- У Дніпропетровській — 139 господарств отримали 459,7 мільйона гривень;
- У Чернігівській — 56 аграріїв отримали 364,1 мільйона гривень;
- У Харківській — 90 агропідприємств отримали 359 мільйонів гривень;
- У Львівській — 102 аграрії отримали 325,6 мільйона гривень.
За програмою “Доступні кредити 5-7-9%”, найбільше коштів отримали аграрії з трьох областей:
- У Харківській області на 40 господарств було виділено 325,9 мільйона гривень;
- У Вінницькій — 75 агропідприємств отримали 252,2 мільйона гривень;
- У Київській — 58 підприємств отримали 236,4 мільйона гривень;
- У Львівській — 54 аграрії отримали 205,8 мільйона гривень.
Яких змін зазнає програма кредитування “5-7-9%”
Програма “Доступні кредити 5-7-9%” зазнає змін вже у 2024 році. Її зроблять доступнішою для бізнесу, який хоче отримати кредит на інвестиційні цілі.
Програма “Доступні кредити” й створювалася для переробних підприємств, але з початком пандемії COVID-19 та повномасштабної війни з Росією, державі довелося рятувати бізнес. “Але зараз ми бачимо, що потрібно відходити від цієї концепції”, – пояснила вона.
Існування програми, за якою кредитна ставка значно нижча від ринкової, стимулює бізнес приєднуватися до неї. Виникає чималий попит, водночас саме банк вирішує, кому саме надасть кредит – тому, у кого гарний фінансовий стан і він обов’язково поверне кредит, чи все ж більш ризиковому підприємцю.
Банк обере більш платоспроможного клієнта, тож бізнесу, який дійсно потребує допомоги, практично нереально отримати кошти. Щоби виправити цю ситуацію, держава хоче змінити програму “Доступні кредити 5-7-9”.
“Там, фактично, буде два ключових напрямки. Один напрямок – це бізнес, який хоче розвиватися, який буде брати гроші на інвестиційні цілі, і другий – це бізнес, який дійсно потребує допомоги, це деокуповані території”, – підкреслила заступниця міністра економіки Надія Бігун.
Варто додати, що взяти участь у програмі та оформити кредит можна для фінансування обігового капіталу, купівлі сировини, матеріалів та ін. Також кошти можна витратити на інвестиційні цілі, наприклад, придбати основні засоби ведення бізнесу.
Кредит не можна витратити не на цільове призначання: оплачувати ним інші позики та відсотки, погашати заборгованості, виплачувати дивіденди або фінансову допомогу. У межах кредитної програми передбачено, що бізнес-клієнти отримують позики у розмірі від 100 тис грн до 4 млн грн (мікропідприємці), та до 5 млн гривень – малий бізнес.
Нагадаємо, презентація державної програми “Доступні кредити 5-7-9%” відбулася у лютому 2020 року. Підприємцям пообіцяли підтримку до 15 українських банків в рамках програми, а далі і появу зарубіжних партнерів, а також розгляд всіх заявок у 10-денний термін. Але бізнесмени, яких цікавило питання, як людині з нуля відкрити власну справу за допомогою держпрограми “5-7-9%”, виразної відповіді на своє питання так і не отримали.
Довідка. Пільгове фінансування агровиробників за Програмою “Доступні кредити 5-7-9” протягом 2024-2025 років є можливим завдяки підтримці Світового банку в межах “Екстреного проєкту надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України (ARISE)”. Програма спрощує доступ мікро- та малого бізнесу до банківського кредитування. Аграрії можуть отримати кредит у розмірі до 90 млн грн. Кредитування надається під 5–9% річних, залежно від категорії кредиту та суб’єкта підприємництва.
Нагадаємо, на наступний рік уряд закладає понад 5 млрд грн на гранти в переробній галузі з усіх джерел, їх зможуть отримати близько 1000 підприємств.
Уряд вніс зміни до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу. Нововведення розширюють можливості для використання грантових коштів, зменшують кількість документів, які необхідно надати банку для підтвердження витрат, до того ж скасовуються граничні суми надання грантів протягом одного періоду подання заяв.
У грудні 2023 року Уряд змінив порядок кредитування за програмою 5-7-9%.
Маргарита Юзяк