Новини / Думки     31 липня 2023 09:58

Вертикальна ферма може окупитися за два роки – експерт

Фахівці стверджують, що вертикальні ферми завжди будуть актуальні, зважаючи на відсутність ґрунтових та погодних ризиків і, звісно, маючи ринок збуту

Ягідна ферма “Озеряна”, що на Житомирщині, планує запуск вертикальної ферми на 60 квадратах. Про це в коментарі AgroPortal.ua розповів співвласник ферми Ярослав Мовчун.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Запуск ферми відклали у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну.

70% собівартості на вертикальній фермі складає електроенергія. Зважаючи на те, які перебої були взимку, то добре, що ми відклали цей проєкт.

Водночас Мовчун пояснив, що за умови роботи вертикальної ферми протягом 8 місяців, з жовтня по травень включно, за грамотної прорахованої собівартості інвестиції на рівні $50-60 тис. окупляться за 2 роки.

На фермі планують вирощувати різний спектр салатів. І пояснюють, що вертикальні ферми завжди будуть актуальні, зважаючи на відсутність ґрунтових та погодних ризиків і, звісно, маючи ринок збуту.

Читайте також: вертикальні ферми: фахівці радять спробувати вирощувати ваніль для досягнення максимальної прибутковості

Нагадаємо, вертикальні ферми потребують значних інвестицій і доволі дорогі в експлуатації, адже якщо сучасні теплиці застосовують електродосвічування лише в періоди недостатньої природної освітленості, то в повністю замкнутих приміщеннях світити доводиться цілий рік. Нині у вертикальних фермах вирощують, головним чином, мікрозелень, салати та базилік – низькорослі рослини з коротким циклом вирощування. Одна проблема – ці продукти доволі швидко насичують ринок, адже хоч би якою корисною була мікрозелень, це не їжа, а так, приправа до салату чи бутерброду.

Інвестиції у вертикальні ферми у світовому масштабі зростають, і те, що цей тренд спостерігається на тлі припинення або припинення в останній період декількох великих проєктів із вертикальних ферм, а також змін на ринку (які сталися, зокрема, унаслідок пандемії та війни, яка триває в Україні), вселяє оптимізм, – заявила міжнародна консультантка Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Катерина Побережна на Міжнародній конференції “HortiTech – новітні цифрові технології плодоовочевого виробництва”, яка відбулася у Тбілісі.

Там, де не дістануть ракети. У Дніпрі підприємці відновили зруйнований ворожою армією бізнес. Рік тому поблизу дніпровського аеропорту місцеві бізнесмени створили вертикальну ферму, та після кількох ударів росіян по інфраструктурі летовища, будівлю зруйнувало. Підприємці не здалися: спочатку допомагали ЗСУ, виготовляючи бронежилети, згодом облаштували нову ферму в підвалі.

Вертикальна ферма Smart Oasis Farm починає займатися розробкою власних добрив, оптимізованих під технологію туману, та органічного субстрату, що повністю розкладається за кілька місяців.

У жовтні 2022 року Kaufland та Ultragreens відкрили перше вертикальне фермерське господарство в Румунії, продукція якого продаватиметься у магазинах роздрібної торгівлі. Інвестиції в проєкт компанії Ultragreens, провідного виробника мікророслин та трав у Румунії, становлять 350 тисяч євро.

Технологія вертикальних ферм дозволяє фермерам ОАЕ прискорити вирощування овочів у 3-4 рази і знизити витрати води на 95% у порівнянні з традиційним методом.

Український Smart Oasis Farm вже успішно представив свою “розумну ферму” у Кувейті.

Американська компанія Vertical Harvest планує розширювати свою концепцію інноваційних вертикальних теплиць у Чикаго.

Тим часом в Японії відкрили теплицю площею 13 га з електростанцією на біомасі.

Вертикальні ферми потребують значних інвестицій і доволі дорогі в експлуатації, адже якщо сучасні теплиці застосовують електродосвічування лише в періоди недостатньої природної освітленості, то в повністю замкнутих приміщеннях світити доводиться цілий рік. Нині у вертикальних фермах вирощують, головним чином, мікрозелень, салати та базилік – низькорослі рослини з коротким циклом вирощування. Одна проблема – ці продукти доволі швидко насичують ринок, адже хоч би якою корисною була мікрозелень, це не їжа, а так, приправа до салату чи бутерброду.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також