Новини    27 березня 2023 13:31

Грядки під землею – у Дніпрі облаштували вертикальну ферму у підвалі

Нині ферма продає зелень закладам громадського харчування та має мету вивести Україну на світовий ринок вертикальних ферм. 

Там, де не дістануть ракети. У Дніпрі підприємці відновили зруйнований ворожою армією бізнес. Рік тому поблизу дніпровського аеропорту місцеві бізнесмени створили вертикальну ферму, та після кількох ударів росіян по інфраструктурі летовища, будівлю зруйнувало. Підприємці не здалися: спочатку допомагали ЗСУ, виготовляючи бронежилети, згодом облаштували нову ферму в підвалі.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

На зображенні може бути: у приміщенні

Фермер Віктор Шулешко відновив свій зруйнований російськими військами бізнес. У підвалі на околиці міста далеко від сонячного проміння розмістилася вертикальна ферма. Тут у кількох приміщеннях понад двадцять тисяч рослин, шість видів салату та базиліку.

На зображенні може бути: 1 особа та стоїть

Раніше Шулешко виготовляв освітлення для агрокомплексів. Перед повномасштабною війною спробував власноруч вирощувати рослини, використовуючи вертикальну ферму.

Ось наші рослинки. Водичка, у якій знаходяться макро і мікроелементи, ніяких нітратів, пестицидів не має. Ми кожну партію тестуємо, отримуємо висновок і цей висновок ми віддаємо покупцю, – розповів співзасновник Олександр Гопацайла.

Ферма була розташована на околиці міста поблизу Дніпровського летовища. Але рік тому аеропорт першим потрапив під удар ворожих ракет. Підприємство опинилося в зоні ураження. Обладнання вартістю близько 60 тисяч доларів було знищено.

Немає опису світлини.

Ми залишились без нашої лабораторії, звідти вивезли дуже мало обладнання. Так, це все залишилось там в не дієспроможному вигляді, – зазначив Шулешко.

Підприємці відклали свою справу й почали допомагати ЗСУ виготовляти бронежилети. Коли ситуація із забезпеченням армії стабілізувалася, знову відродили свою діяльність. Але цього разу там, де ракети не дістануть. У підвалі тут вирощують рослини з насінням.

Є насіння базиліка, які ми висаджуємо у мінвату. Після висадки ми це все переносимо до розсадної шафи, де рослина починає розвиватися, тобто починає з’являтися зародок і з нього ми отримуємо класних діточок, – розповів працівник Андрій Чубук.

Немає опису світлини.

У лабораторії ферми тестують як світло того чи іншого спектра, впливає на ріст рослин і залежно від результатів налаштовують найефективніший режим. Також на грядках є датчики, які контролюють кислотність, електропровідність і кисень у воді. Так, аграрії прораховують, чи всього вистачає зелені.

Шулешко наголошує, що продукція абсолютно чиста, тобто жучків, павучків нічого немає, нічим не кроплять, немає ніякої патології, бо все ізольовано і контролюється в приміщенні.  Все є натур продукт без ГМО, запевняють фермери.

Немає опису світлини.

Підприємці кажуть завдяки ефективному освітленню змогли знизити рівень витрат на вирощування рослин. Десь сорок відсотків економії спромоглись досягти використовуючи найефективніші на сьогодні світлодіоди.

Нині ферма продає зелень закладам громадського харчування та має мету вивести Україну на світовий ринок вертикальних ферм.

Ми зараз вже ведемо перемовини з європейськими компаніями, які хочуть, щоб саме ми побудували й вертикальні ферми. Тому саме український виробник має бути на світовому рівні. Й перший в цьому і ми це зробимо 100%, – зауважив фермер.

Вартість нової ферми близько 80 тисяч доларів, окупити ці кошти фермери планують за декілька років. А поки підприємці планують розширювати виробництво, додавати стелажі та вирощувати ще більше зелені.

На зображенні може бути: у приміщенні

Нагадаємо, вертикальна ферма Smart Oasis Farm починає займатися розробкою власних добрив, оптимізованих під технологію туману, та органічного субстрату, що повністю розкладається за кілька місяців.

У жовтні 2022 року Kaufland та Ultragreens відкрили перше вертикальне фермерське господарство в Румунії, продукція якого продаватиметься у магазинах роздрібної торгівлі. Інвестиції в проєкт компанії Ultragreens, провідного виробника мікророслин та трав у Румунії, становлять 350 тисяч євро.

Технологія вертикальних ферм дозволяє фермерам ОАЕ прискорити вирощування овочів у 3-4 рази і знизити витрати води на 95% у порівнянні з традиційним методом.

Український Smart Oasis Farm вже успішно представив свою “розумну ферму” у Кувейті.

Американська компанія Vertical Harvest планує розширювати свою концепцію інноваційних вертикальних теплиць у Чикаго.

Тим часом в Японії відкрили теплицю площею 13 га з електростанцією на біомасі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...