Новини / Технології     30 травня 2023 08:10

Вчені створили технологію, яка здешевить виробництво лабораторного м’яса


Дослідники Центру клітинного сільського господарства Університету Тафтса (США) розробили стовбурові клітини для виробництва штучного м’яса, які захищені від помилок під час ділення і можуть швидко рости.

Технологія має знизити вартість вирощування м’яса в біореакторах і підвищити доступність штучного м’яса, пише “Хайтек”.

Як пояснили вчені, більшість клітин у міру поділу і старіння починають втрачати ДНК на кінцях своїх хромосом, які називаються теломерами. Це може призвести до помилок під час копіювання або відновлення ДНК. Це також може призвести до втрати генів і в кінцевому підсумку — до загибелі клітин. Дослідники сконструювали бичачі м’язові стовбурові клітини так, щоб вони постійно відновлювали свої теломери, зберігаючи хромосоми “молодими” і готовими до наступного раунду реплікації та клітинного поділу.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Другий крок до “безсмертя” клітин полягав у тому, щоб змусити їх безперервно виробляти білок, який стимулює критичну стадію клітинного поділу. Це ефективно прискорює процес і допомагає клітинам рости швидше”, — уточнили в університеті.

Дослідники в серії експериментів показали, що “безсмертні” стовбурові клітини справді диференціювалися на зрілі клітини, хоча й не повністю ідентичні натуральним, але такі, що відповідають усім вимогам.

Уточнюється, що для виробництва клітинного м’яса потрібні м’язові та жирові клітини з дуже високою здатністю до росту і поділу. Наявні технології, які схвалені регулюючими органами, дають змогу створювати штучні клітини, але такі продукти відносно дорогі, а виробництво важко масштабувати.

“М’язові стовбурові клітини, взяті в живих тварин для культивування, зазвичай діляться близько 50 разів, після чого вони починають “старіти” і потребують заміни. Альтернативна технологія може подолати ці обмеження і створити легкомасштабоване виробництво”, — пояснили дослідники.

Нагадаємо, японські вчені з Вищої інженерної школи Університету Осаки створили елітну яловичину з допомогою 3D-принтера. Щоб структура штучного м’яса нагадувала стейк вагою, для його друку застосовували три типи клітинних волокон: жир, м’язи та судини. Зокрема, для одного шматка застосовано 42 м’язові волокна, 2 капіляри та 28 елементів жирової тканини.

Світовий гігант агробізнесу Cargill, спільно з іспанською компанією Cubiq Foods, працює над новою технологією виробництва жирів. Нова технологія підійде для альтернативних м’ясних та молочних продуктів рослинного походження, де жири та олії допомагають забезпечити структуру, смак, текстуру та поживний профіль.

Американські інженери описали спосіб вирощування у лабораторії штучного сала для покращення смакових і фізичних властивостей вирощеного м’яса. Досліди з тваринними жировими клітинами показують, що їх можна вирощувати тонкими шарами, після чого об’єднувати у тривимірну масу, що нагадує справжню жирову тканину тварин.

Американська харчова технологічна компанія Motif FoodWorks випустила свій перший продукт, орієнтований на споживача, — гамбургери на рослинній основі Motif BeefWorks.

Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) завершило першу передпродажну консультацію щодо харчових продуктів для людей, виготовлених із культивованих клітин тварин.

Найбільша у світі меблева компанія IKEA виготовлятиме фрикадельки з “м’яса” рослин, пише Forbes. Рівень викидів парникових газів під час їх виготовлення складе лише 4% від обсягу викидів, що з’являються при приготуванні справжнього м’яса. До складу рослинного делікатесу увійде гороховий протеїн, овес, яблука та картопля. У компанії обіцяють, що веганські фрикадельки виглядатимуть як м’ясо та матимуть ідентичний смак.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також