Новини / Технології     22 листопада 2022 19:33

М’ясо без тварин: у США клітинна курятина пройшла перевірку на безпеку

У масштабі вирощеного м’яса буде використовуватися значно менше води та землі, ніж традиційно виробленого м’яса

Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) завершило першу передпродажну консультацію щодо харчових продуктів для людей, виготовлених із культивованих клітин тварин.

Так, FDA визнало безпечним штучне м’ясо від компанії Upside Foods, вирощене з клітин курки у лабораторії.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Консультація FDA з фірмою перед ринком включала оцінку виробничого процесу фірми та культивованого клітинного матеріалу, отриманого в процесі виробництва, включаючи створення клітинних ліній і банків клітин, контроль виробництва, а також усіх компонентів і вхідних ресурсів.

Експерти дійшли висновку, що на цьому етапі у них більше немає питань стосовно безпеки. Але перш ніж штучна курятина потрапить на прилавки американців, компанії ще слід пройти низку перевірок Службою безпеки та інспекції харчових продуктів США.

“Удосконалення технології клітинних культур дозволяє розробникам харчових продуктів використовувати тваринні клітини, отримані з худоби, птиці та морепродуктів у виробництві харчових продуктів, і очікується, що ці продукти будуть готові для ринку США в найближчому майбутньому”, – йдеться в оприлюдненому звіті.

Водночас FDA заявили про готовність співпрацювати і з іншими виробниками культивованого м’яса та повідомили, що паралельно вже ведуть переговори з кількома з них, зокрема компанією, яка вирощує з клітин морепродукти.

Гендиректор Upside Foods Ума Валеті написав у Twitter, що їх культивована курятина стала “на крок ближче до того, щоб з’явитися в усіх на столах”:

“UPSIDE отримав “No Questions Letter” від FDA. Вони прийняли наш висновок, що наша культивована курка безпечна для споживання”.

Як вирощують м’ясо у лабораторії

Виробничий процес починається з взяття зразка первинних клітин з курчати або заплідненого яйця, передає itc. З нього відбирають ідеальні клітини для розробки комерційної клітинної лінії — на основі їхньої здатності виробляти високоякісне м’ясо і рости передбачувано та послідовно. Цей процес називається імморталізацією.

Далі клітини необхідно “підживлювати”. Для цього створений спеціальний корм, що складається в основному зі звичайних сполук, що містяться в їжі для тварин та людей, включаючи амінокислоти, жирні кислоти, цукри, мікроелементи, солі та вітаміни.

Основна відмінність між живленням тварин та клітин Upside Foods полягає у розмірі компонентів корму: “Наприклад, поки живе курча годують кукурудзою, що складається з вуглеводів та білків, ми безпосередньо годуємо наші клітини мікроскопічними вуглеводами та білками разом з іншими компонентами для полегшення росту клітин”.

Далі клітини та клітинний корм поміщають у культиватор, який підтримує необхідну температуру та рівень кисню для зростання та розмноження клітин. Зі збільшенням обсягу тканин культиватори міняють на місткіші.

На отримання готового результату може піти до трьох тижнів. Отримане м’ясо трохи світліше за звичайне куряче, але в усьому іншому майже нічим не відрізняється. Продукт набуває форми культиватора, в якому він був вирощений — вона може бути якою завгодно.

Сінгапур був першою країною, яка дозволила продаж культивованого м’яса, повідомляє CNN.

Прихильники сподіваються, що культивоване м’ясо зменшить потребу в забої тварин для їжі та допоможе подолати кліматичну кризу. Продовольча система відповідає за приблизно чверть глобальних викидів парникових газів, більшість з яких припадає на тваринництво.

“Ми в захваті від історичного оголошення FDA про те, що після ретельної оцінки UPSIDE Foods стала першою компанією в світі, яка отримала зелене світло FDA США для культивованої курки”, — зазначив Девід Кей, директор із комунікацій Upside Foods електронною поштою.

Передбачається, що в масштабі вирощеного м’яса буде використовуватися значно менше води та землі, ніж традиційно виробленого м’яса.

Довідка. Upside Foods – це харчова технологічна компанія зі штаб-квартирою в Берклі, штат Каліфорнія, яка прагне вирощувати стійке культивоване м’ясо. Компанію заснували Ума Валеті, Ніколас Дженовезе та Вілл Клем у 2015 році. Компанія займається вирощуванням м’яса без тварин, використовуючи лише їхні клітини, ще з середини 2010-х років. Їхнє м’ясо, як і жодне інше зі штучно вирощених, ще не отримало дозвіл на продаж у США.

Нагадаємо, спільний проєкт між Університетом Сіднея, InterGrain, Agriculture Victoria та Департаментом первинної промисловості та регіонального розвитку Західної Австралії працює над виведенням більш стійких до спеки сортів пшениці, повідомляє Graincentral.

Команда старшокурсників з Дартмутського коледжу (штат Нью-Гемпшир, США) розробила проєкт, який дозволить астронавтам вирощувати овочі на Марсі.

Український Smart Oasis Farm вже успішно представив свою “розумну ферму” у Кувейті.

Американська компанія Vertical Harvest планує розширювати свою концепцію інноваційних вертикальних теплиць у Чикаго.

Тим часом в Японії відкрили теплицю площею 13 га з електростанцією на біомасі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також