Новини / Інвестиції     13 квітня 2023 10:10

В Україні запрацював перший біометановий завод


В Україні відкрився перший біометановий завод: кубометри газу пішли в газорозподільчі мережі. За об’ємом виробництва підприємство забезпечуватиме близько 1500 споживачів на рік.

Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики.

За словами міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського, Україна має великий потенціал виробництва біометану. Українські аграрії неабияк зацікавлені в розвитку цієї галузі і вже готові долучатися. Будівництво нових потужностей або переобладнання наявних дозволить не лише відмовитися від імпорту газу, що сприятиме нашій енергетичній безпеці, а й зможе перетворити Україну на надійного експортера біометану, а також забезпечить енергетичну децентралізацію України.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Тема біометану жива, цікава, і дуже добре, що в Україні працюють підприємства, які готові долучитись до розвитку цієї галузі. Я знаю, що вони вивчили європейський досвід, ознайомились з роботою біометанових заводів в різних країнах. Впевнений, цей досвід буде успішно реалізований в Україні. Зі свого боку Міністерство сприяло розробці законодавчої бази задля розвитку біометанової галузі”, – наголосив Сольський.

Біометановий завод “Галс Агро” на Чернігівщині – перший в Україні – підключила до своїх мереж Регіональна газова компанія (РГК). Його потужність – близько 3 млн м3 газу на рік, який споживатиме і населення, і промисловість, повідомили у РГК.

Фото: Мінагрополітики

Базовою сировиною для виробництва біометану є жом цукрового буряку, бурякова патока, рослинні залишки, силос енергетичних рослин, відходи харчових і  комбікормових виробництв, гній ВРХ.  На першому етапі газ надходитиме у мережу в осінньо-зимовий період. Після будівництва другої черги та кільцювання мереж подача стане цілорічною.

Як розвивали біогазовий завод на Чернігівщині

РГК відновила роботи з підключення біометанового заводу одразу після деокупації Чернігівської області у квітні 2022 року.

“Сьогодні розпочинається нова ера розвитку газу в Україні, – наголосив генеральний директор РГК Олексій Тютюнник. – Країна, додав він, має величезний потенціал виробництва біометану на рівні з ЄС, де працює понад 1200 заводів потужністю 3,5 млрд м3 на рік”.

“Галс Агро” введений в експлуатацію біометановий завод у Чернігівській області у 2018 році. Він  спочатку працював на виробництво біогазу, з якого вироблялась електроенергія. Загальна потужність двох черг підприємства сягала 6,9 МВт. У 2021 році підприємство обладнали модулем із виробництва біометану.

На початку 2023 року біометановий модуль встановили й підключили до мереж “Чернігівгазу”. У другій половині цього року інвестори планують встановити ще один модуль із виробництва біометану такої ж потужності у Київській області.

Що таке біогаз і чим він вигідний

Біогаз – загальна назва суміші горючих газів, що отримується як результат процесу природного розкладання різних органічних речовин – метанового бродіння. Біометан – це очищений біогаз з відходів харчової промисловості й тваринництва, осаду стічних вод та органічної фракції побутових відходів, який можна закачати в українську газотранспортну систему та використовувати як природний газ. Біометан – екологічний газ, найдешевший з можливих відновлюваних газів.

Нагадаємо, в Біоенергетичній асоціації вважають, що Україна здатна повністю замістити імпортований природний газ на власний біометан до 2030 року.

Раніше Landlord повідомляв, що перший в Україні біометан готують до продажу у ЄС.

В Україні готуються до відкриття реєстр гарантій походження у відновлюваній енергетиці для виробників біометану. Реєстр призначений для контролю походження палива, що буде постачатися в газотранспортну мережу.

У 2023 році в Україні очікується запуск у роботу п’яти біометанових заводів. Вони зможуть виробляти 20 млн кубометрів біометану на рік.

Читайте також: В Україні скасували дотації за придбання обладнання для виробництва біоетанолу.

Держенергоефективності разом із найбільшою енергетичною спільнотою Energy Club об’єднали фахівців України та різних країн ЄС на міжнародній дискусії щодо найбільш ефективних шляхів впровадження ринку біометану.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також