Новини    08 травня 2023 17:36

В Україні можуть запустити завод калійних добрив, що простоював майже 20 років

За умови осучаснення методики видобування та модернізації профільних виробництв об’єкти стануть привабливими для інвесторів ринку мінеральних добрив не лише України, але й світу

Вже до початку літа Фонд держмайна, нове керівництво АТ “Оріана” та місцева влада Калуша спільно підготують Дорожню карту відновлення роботи підприємства після майже 18 років простою.

АТ “Оріана” розташоване в Калуші та знаходиться в управлінні Фонду держмайна. ФДМУ призначив Руслана Кучерявого на посаду в.о. директора підприємства 24 квітня. Він має  досвід антикризового управління, повідомляє пресслужба ФДМУ.

Перед новим керівником стоять конкретні задачі:

  • провести повну інвентаризацію всього майна, яке де-факто та де-юре належить підприємству, а також існуючих договорів оренди приміщень;
  • перевірити законність відчуження майна в попередні роки і розпочати повернення тих активів, які були незаконно виведені з-під контролю підприємства;
  • розробити Дорожню карту з поновлення видобутку та переробки калійних руд з використанням сучасних технологій.

В 90-х роках “Оріана” була лідером української хімічної промисловості. Компанія виробляла поліетилен. В її структурі також був завод з виробництва калійних добрив.

За своїм основним профілем підприємство не працює вже давно. Сьогодні єдиним джерелом доходів є здача в оренду нежитлових приміщень, обладнання та автомобілів. Крім того, підприємство має великі борги. Щоб перетворити його на діючий актив та знайти інвестора ФДМУ розглядає можливість поновлення на підприємстві виробництва калійних добрив.

Потреба України в калійних добривах складає приблизно два мільйони тонн на рік.  До повномасштабного вторгнення Україна щорічно імпортувала їх на суму приблизно $350 млн. Основними постачальниками були Білорусь, Польща, росія, Німеччина. Їх сумарна частка на українському ринку складала приблизно 90%. Однак Україна сама має реальну можливість виробляти калійні добрива. Для цього потрібно реконструювати місцеві виробництва та освоїти нові родовища Прикарпаття.

Запаси калійних солей (сировина для виробництва калійних добрив) в Україні сягають 4,3 млрд тонн. У перерахунку на калійні добрива це 457 млн тонн. За умови осучаснення методики видобування та модернізації профільних виробництв ці об’єкти стануть привабливими для інвесторів ринку мінеральних добрив не лише України, але й світу.

Нагадаємо, спиртзаводи у держави купують частіше за все аграрії для того, щоб перетворити їх на сучасні підприємства, зазначив заступник керівника Офісу Президента України Ростислав Шурма.

У І кварталі 2023 року ФДМУ виставив на приватизаційні аукціони єдиний майновий комплекс (ЄМК) ДП “Крисківський спиртовий завод”, ЄМК ДП “Ніжинський комбінат хлібопродуктів” та ЄМК ДП “Попівський експериментальний завод”.

Фонд державного майна України 3 березня провів на “Prozorro.Продажі” приватизаційний аукціон з продажу Білгород-Дністровського морського торговельного порту.

В Україні можуть зняти заборону на безоплатну приватизацію землі, але дозволять її не всім громадянам, а лише певному колу осіб. Йдеться про ВПО, а також про громадян, які втратили своє житло через війну.

В планах Фонду держмайна на 2023 рік пошук приватних інвесторів для понад 28 спиртзаводів, які здатні випускати харчовий і технічний спирт, а також біоетанол. Також планується приватизувати п’ять комбінатів хлібопродуктів — Ніжинський, Новопокровський, Полтавський, Івано-Франківський та Неполоковецький.

Українським аграріям терміново потрібен доступ до інфраструктури зберігання та переробки зернових, яку можуть забезпечити об’єкти державних підприємств – комбінати хлібопродуктів та спиртзаводи. Бізнес готовий інвестувати в запуск виробництва, переобладнання підприємств та випуск продукції з високою часткою доданої вартості. Для цього потенційні інвестори повинні отримати активи у приватну власність.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...