Новини / Ринок землі     03 лютого 2023 11:03

В Україні можуть дозволити безоплатну приватизацію землі: кому і на яких умовах


В Україні можуть зняти заборону на безоплатну приватизацію землі, але дозволять її не всім громадянам, а лише певному колу осіб. Йдеться про ВПО, а також про громадян, які втратили своє житло через війну.

Про це пише zemliak.com.

Відповідний законопроєкт №8366 вже зареєстровано у Верховній Раді.

“Варто відновити законодавчо заблоковане на період війни право на приватизацію земельних ділянок для громадян, які є внутрішньо переміщеними особами та/або тих, які втратили житло для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд”, — йдеться у в пояснювальній записці законопроекту.

До війни кожен повнолітній українець мав право на безоплатну приватизацію землі, що належить до державної чи комунальної власності.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

З початком війни безоплатну приватизацію землі тимчасово заборонили. Багато українців через війну втратили житло. У когось воно зруйноване або сильно пошкоджене, а хтось просто залишив свій будинок на тимчасово окупованій території і хотів би розпочати нове життя далеко від окупації та лінії фронту.

Тому автори законопроєкту пропонують відновити право на безоплатну приватизацію землі для таких категорій громадян, щоб вони могли влаштуватися у новому регіоні та навіть, можливо, розпочати свою справу.

Проект Закону спрямований на спрощення процедури примусового вилучення, відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, за мотивами суспільної необхідності для будівництва або реконструкції об’єктів критичної інфраструктури І та ІІ категорії критичності період дії воєнного стану та протягом 10 років з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні або в окремій місцевості.

Нардепи пропонують тимчасово дозволити примусово вилучати земельні ділянки для будівництва/реконструкції об’єктів критичної інфраструктури за рішенням уряду та без рішення суду.

Відчужувати земельні ділянки, якщо законопроєкт буде прийнято та підписано президентом будуть:

  • без рішення суду;
  • без згоди землевласників, землекористувачів, органів місцевого самоврядування;
  • без відшкодування втрат лісогосподарського виробництва та збитків землекористувачам;
  • з виплатою грошової компенсації власникам за вилучення земельних ділянок приватної власності та об’єктів нерухомого майна, що перебувають на ній.

Рішення про вилучення земельної ділянки для будівництва або реконструкції об’єкта критичної інфраструктури приймає Кабінет Міністрів за поданням органу влади, відповідального за відповідний сектор критичної інфраструктури.

Але варто зазначити, що примусово вилучена з постійного користування або примусово відчужена земельна ділянка не може бути передана у користування або у власність фізичній чи юридичній особі для цілей, не пов’язаних із забезпеченням будівництва або реконструкцією об’єктів критичної інфраструктури І та ІІ категорії критичності.

Нагадаємо, група народних депутатів з фракції “Батьківщина” та віцеспікерка Олена Кондратюк зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №8295 про внесення змін до Земельного кодексу України щодо продовження терміну дії обмежень у сфері купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яким пропонується на 5 років продовжити заборону на продаж землі юридичним особам.

Після паузи з початком повномасштабної війни відновилась хвиля продажу земельних ділянок. Рік тому кількість охочих купити землю була величезна, та не було охочих продати. А зараз абсолютно навпаки.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також