Новини / Логістика / Фінанси     27 вересня 2023 14:19

Україна та Молдова зможуть отримати кошти від ЄС для розбудови інфраструктури уздовж “шляхів солідарності”


Україна та Молдова на однакових із країнами-членами Європейського Союзу умовах зможуть подавати заявки на фінансування інфраструктурних проєктів, розташованих уздовж “шляхів солідарності”.

Про це повідомляє Джерело: Інтерфакс-Україна.

Відповідне оголошення у Брюсселі зробила європейський комісар з питань транспорту Адіна Валеан після завершення зустрічі з віцепрем’єр-міністром з питань відновлення, міністром розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександром Кубраковим.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Ми оголосимо новий конкурс у рамках програми ЄС “З’єднуємо Європу”. Вперше Україна та Молдова зможуть подати заявки на фінансування інфраструктурних проєктів (розташованих) уздовж “шляхів солідарності” (проєкт ЄС для забезпечення транспортування української сільгосппродукції). Вони зможуть подавати заявки на тих самих умовах, що й країни ЄС”, – повідомила вона.

За словами єврокомісара, Європейська Комісія вже провела попереднє обговорення з українською стороною з подальшим проведенням технічних зустрічей з метою визначити “найкращі проєкти, які будуть профінансовані”.

Валеан зазначила, що в ЄК “хочуть забезпечити майбутню інтеграцію залізничної системи України до транспортної системи ЄС шляхом розгортання колій європейського стандарту з метою створення залізничного сполучення через Україну зі Львова до Польщі та до Яс у Румунії”.

“Інфраструктура, яку ми модернізували за останні 16 місяців, залишиться назавжди. Фізичний зв’язок між ЄС та Україною відкриє ворота для інтеграції України в європейський єдиний ринок ЄС”, – переконана вона.

Єврокомісар наголосила, що після того, як Росія вийшла з Чорноморської зернової ініціативи, “шляхи солідарності” “стали рятівними для України”. “З травня 2022 року до серпня 2023 року “шляхи солідарності” дали змогу Україні експортувати понад 53 млн тонн сільгосппродукції, зокрема близько 48 тонн зернових олійних та інших продуктів. За оцінками, цей експорт приніс Україні близько 38 млрд євро загального прибутку. Водночас Україна імпортувала 34 млн тонн товарів “шляхами солідарності” на суму близько 79 млрд євро”, – навела вона статистику.

Нагадаємо, Рада Європейського Союзу 25 травня продовжила дію “економічного безвізу” з Україною ще на рік.

23 червня Європейський парламент ухвалив резолюцію про підтримку надання Україні та Молдові статусу кандидатів на вступ до Європейського Союзу.

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та Міністерство інфраструктури та регіонального розвитку Республіки Молдова погодили продовження Угоди про лібералізацію вантажних перевезень між країнами до кінця 2025 року.

Верховна Рада України ратифікувала Протокол між Кабінетом міністрів України та урядом Республіки Молдова про внесення змін до міжурядової угоди про діяльність залізничного транспорту.

Молдовська залізниця погодила знижку у розмірі 27% до чинних тарифів на транзитні перевезення української агропродукції своєю територією у напрямку портів Рені, Джурджулешти та Галац.

Підприємці, які перевозять соняшникову олію залізничним транспортом через Молдову до дунайських портів Рені, Джурджулешт, Галац отримали знижку в 39%.

Як відомо, блокування “зернового коридору” змінило напрямок залізничних перевезень зернових на дунайські порти, тарифи знаходяться на узгодженні з Молдовою. Зріс вантажопотік у напрямку дунайських портів “Ізмаїл” та “Рені”.

Читайте також: Молдова реконструює дві ділянки залізниці, що дасть змогу збільшити транзит товарів із України до ЄС

Молдова реконструює дві ділянки залізниці, що дасть змогу збільшити транзит товарів із України до ЄС. У межах проєкту передбачається спочатку відремонтувати ділянку залізниці на півночі Молдови від Велчинця до Унгена, а потім на півдні — від Кишинева до Каїнар.

Наприкінці березня  розпочав роботу додатковий прикордонний перехід між Україною та Молдовою – Березине–Басарабяска (Серпневе-1-Басарабяска). З 25 березня 2023 року є можливість транспортувати експортні/транзитні вантажі в напрямку портів Рені, Галац, Джурджулешт за значно коротшим маршрутом. Так, зазначений перехід є альтернативою транзитним маршрутам через прикордонні переходи з Сокиряни–Окниця та Могилів-Подільский – Велчинець.

24 березня уряд України ухвалив низку рішень у сфері логістики та розбудови оборонної інфраструктури України, зокрема, рішення щодо організації прямого залізничного вантажного сполучення з портом Рені через територію Молдови.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також