Новини / Політика     08 вересня 2023 15:17

Україна надала Туреччині пропозиції про відновлення роботи зернового коридору без росії


Україна передала Туреччині пропозицію про відновлення роботи “зернового коридору” без Росії, оскільки немає жодних обмежень для суден, які проходять коридором по територіальних водах Румунії, Болгарії, а також Туреччини.

Про це повідомив на пресконференції посол України в Туреччині Василь Боднар, передає “Інтерфакс-Україна”.

“Пропозицію про роботу (“зернового коридору” – ред.) без Росії передано турецькій стороні. Поки що немає остаточного підтвердження. Але оскільки кораблі вже йдуть територіальними водами Румунії, Болгарії, а також Туреччини й проходять протоки без обмежень, це насправді раціональний шлях”, – сказав дипломат.

Він нагадав, що і в рамках “зернової ініціативи” доволі частими були випадки, коли країна-агресор обмежувала прохід кораблів до України або намагалася регулювати доступ до того чи іншого українського порту. Крім того, обмежувався перелік продукції, яку можна було експортувати з території України.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

За словами Боднара, оскільки немає жодних експортних обмежень щодо української продукції для суден, які проходять цим гуманітарним коридором, такий альтернативний варіант може бути одним з основних для врегулювання ситуації.

Наразі триває комунікація між Туреччиною та ООН за результатами переговорів і з Україною, і з Росією, щоб виробити узгоджені позиції. Учасники переговорного процесу очікують “комунікації між Україною і Туреччиною на вищому рівні”. За інформацією посла, можливо вони відбудуться найближчими днями або в рамках Генасамблеї ООН.

“Ми, звісно, займаємо конструктивну позицію щодо наших партнерів Туреччини та ООН і посередників, і напрацьовуватимемо механізми, які будуть вигідні нашій стороні, але не зашкодять принциповій позиції щодо зняття санкцій з Росії – це абсолютно хибний шлях”, – запевнив Боднар.

Нагадаємо, раніше президент Франції заявляв, що не бачить перспективи в угоді з росією, щодо вивезення зерна з Одеси. Також він розповів що ведуться переговори стосовно  відновлення залізничних маршрутів, що з’єднують Одесу з Дунаєм у Румунії.

Державний департамент Сполучених Штатів привітав зусилля Туреччини відновити зернову угоду, попри відсутність серйозних проривів у результаті зустрічі президента Реджепа Таїпа Ердогана та президента рф Володимира Путіна в Сочі.

Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріш представив “набір конкретних пропозицій” щодо відновлення зернової угоди в листі до міністра закордонних справ рф лаврова.

Раніше президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган наголосив, що прагне відродити чорноморську зернову угоду з розширеним масштабом, додавши, що ініціатива може стати основою миру між рф та Україною.

Внаслідок припинення дії Чорноморської зернової ініціативи Україна може недоотримати 2 млрд доларів за підсумками 2023 року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також