Зниження цін на американську сою може викликати поступовий обвал цін на українському ринку. Прогнозується, що падіння цін не відбудеться раніше січня, оскільки ринок ще рухається по інерції, повідомили аналітики центру сільгоспкооперативу “ПУСК”, створеного у межах ВАР.
Нині соя залишається лідером за прибутковістю серед інших культур. В минулі місяці вартість збільшувалася на $5-10 майже щотижня, тому аграрії очікували подальшого зростання цін та притримували продажі.
Протягом найближчого тижня умовні ціни за тонну сої будуть перебувати на таких рівнях: 17–17,7 тис. грн СРТ-завод, $430-440 СРТ-порт, $445-460 DAP Польща-Румунія.
Надалі здешевлення американської сої може призвести до падіння попиту та цін на український аналог.
Варто врахувати, що ціни на соєві боби з США відчутно знизилися на ринках FOB і CIF. До прикладу, поставки української сої до Іспанії наразі рахуються у діапазоні $240-250/т, до Італії — $245/т, в той час, як американська соя може поставлятися в ці країни з цінниками у діапазоні $210-215/т. Тобто українська соя втрачає конкурентоздатність по ціні на названих ринках, а також в Туреччині та Єгипті, яким також вигідніше купувати американську сою, — пояснили аналітики.
Ринок ще рухається по інерції, і обвал цін на українську сою не настане раніше січня.
Поки що соя дешевою не буде. Але вже в січні можна очікувати падіння цін на українську сою, якщо американська олійна продовжить стояти на низьких цінових рівнях.
Нагадаємо, цьогоріч найбільш прибутковими культурами є соя та цукрові буряки, оскільки вони мають стабільний попит і високу ціну.
Глобальне виробництво сої у 2023/24 МР зросте до майже 403 млн т.
У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.
Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.
Від початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби. Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.
Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.
У 2024 році українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.
Зниження збитків українських аграріїв від вирощування зернових та олійних культур очікується за підсумками 2023 року. Зазначається, що прибутковими залишаться соняшник та соя.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!