Новини / Політика     20 квітня 2023 10:10

Українські та польські відомства розповіли про умови відновлення транзиту продовольства


Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус підтвердив досягнення з Україною домовленості про відновлення транзиту сільськогосподарської продукції польською територією – його призупинили разом із забороною на імпорт.

Про це повідомило польське RMF FM.

За словами Телуса, зернові вантажі з України, які проходять через Польщу, будуть супроводжуватися і контролюватися за допомогою системи SENT, тобто опломбовуватися GPS-трекерами. Це дасть можливість відстежувати їх, щоб з’ясувати, чи справді вони виїхали з Польщі.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Польський міністр запевнив, що “жодна тонна української сільськогосподарської продукції не залишиться в Польщі”.

“Кожен транспорт буде супроводжуватися конвоєм через Польщу протягом певного часу”, – додав він.

Варшава очікує, що таким чином до липня 2023 року надлишки зерна – близько чотирьох мільйонів тонн – будуть вивезені з Польщі, щоб звільнити місце для нового врожаю.

Своєю чергою міністр розвитку і технологій Польщі Вальдемар Буда підтвердив, що пропуск сільськогосподарської продукції з України транзитом розпочнеться з опівночі п’ятниці, 21 квітня. Він наголосив, що після перетину польського кордону вантаж не зможе змінити пункт призначення, “тобто не можна буде зупинитися на будь-якому митному пункті, задекларувати товар і виставити його на ринок”.

“Ми зберігаємо заборону на ввезення товарів до Польщі, але дозволяємо проходження товарів через Польщу до чотирьох польських портів і до іншої європейської країни”, – уточнив Буда, додавши, що уряд Польщі хоче закріпити це рішення на рівні ЄС.

Що кажуть в українському відомстві

Мінагрополітики України підтвердило, що транзит української сільськогосподарської продукції через Польщу запрацює вночі з 20-го на 21-ше квітня 2023 року. Обсяги  транзитних товарів через цю країну, а також через Угорщину та Словаччину не обмежуються.

Проте, до транзиту своєю територією Польща буде застосовувати додатковий контроль. Про ці заходи вже повідомлено учасників ринку. В разі їх уточнення інформацію буде доведено в робочому порядку.

За даними Мінагрополітики, суходолом найбільше української продукції, близько 80%, транспортується транзитом через Румунію, на другому місці Польща – 10 %, і найменший транзит здійснюється через Угорщину – це близько 5-6% та Словаччину – 1,5%.

Сольський наголосив, що український уряд докладає максимум зусиль, щоб мінімізувати втрати аграріїв. Міністр також підкреслив, що продукція українського аграрного сектору не поступається європейській в якості.

“Я абсолютно впевнений в якості української агропродукції. Вона висококонкурентна, відповідає стандартам європейської якості. Наш аграрний ринок може пишатися тим, що в складних умовах, під час війни, витримує високу європейську конкуренцію з ринком, який має багато дотацій та преференцій, порівняно з українським бізнесом”, – наголосив міністр.

Нагадаємо, Єврокомісія засудила рішення Польщі та Угорщини заборонити імпорт зерна та іншої сільськогосподарської продукції з України.

Які країни заборонили експорт української агропродукції

15 квітня Польща заборонила імпорт зерна та інших харчових продуктів з України, “щоб захистити польський сільськогосподарський ринок від дестабілізації”.

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь оголосив у неділю, що Будапешт вживе аналогічних заходів, тимчасово заборонивши імпорт зерна, насіння олійних культур та іншої сільськогосподарської продукції з України.

Читайте також: Польща, Болгарія та Румунія отримають компенсації від ЄС через імпорт українського зерна

Міністерство сільського господарства Словаччини відповідним розпорядження заборонило обробку імпортованого з України зерна, а також продаж на ринку країни продукції з українських зернових.

Учора також стало відомо, що імпорт агропродукції з України (окрім транзиту) заборонила Болгарія.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також