Новини / Аналітика     26 вересня 2022 21:07

Цьогоріч виробники яблук можуть залишитися без заробітку

Нині собівартість 1 кг яблук — 8 грн

На Черкащині під яблуками 2 тис. га. Вирощуванням плодово-ягідної продукції займається більше ніж 70 великих сільгосппідприємств та фермерських господарств області. Про це розповіла начальниця відділу організації виробництва рослинницької продукції Черкаської ОВА Валентина Сокирко, передає Суспільне.

“Цьогоріч урожайність яблук буде більшою, ніж торік. Цьому сприяли погодні умови. Ми прогнозуємо у 2022-му врожайність яблук на рівні 15 тис. т. Торік отримали 11 тис. т”, — зазначив Сокирко.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Собівартість вирощування яблук зросла, але продати свою продукцію за прийнятними цінами вони не можуть.

Фермерське господарство В’ячеслава Олексійчука має 21 га яблуневого саду. Цьогоріч, аби виростити врожай, довелося вкласти чимало коштів.

“По-перше, війна почалася у державі, по-друге, паливно-мастильні матеріали та засоби захисту, які прирівнюються до долара, дуже подорожчали, тому було дуже важко. І тим більше, що через логістику постачання ЗЗР відбувалося з-за кордону”, — наголосив Олексійчук.

Тож, за словами фермера, це мало б вплинути на вартість продукту. Утім, вона лишається на колишньому рівні. Замовники не готові платити більше, а продукцію потрібно вчасно реалізовувати, інакше врожай піде на смітник.

“Перша причина зниження цін — їх зменшують садівники, які мають по 2 га паїв. У них немає куди збирати, чим збирати, немає де зберігати, тому вони сьогодні скидають яблуко якомога дешевше. Адже якщо не скинуть, воно залишиться на деревах і померзне або згниє”, — пояснив Олексійчук.

Нині собівартість 1 кг яблук — 8 грн. Щоб вирощування було рентабельним, продавати потрібно хоча б на 5 грн дорожче.

Продавати яблука можна було б дорожче, якби господарство мало своє сховище. Аби його звести, потрібно брати кредит.

“Ми можемо все це закласти на перспективу і чекати нового року. Опісля реалізувати яблуко, і там ми вже маємо можливість диктувати свої ціни”, – зауважив фахівець.

Нагадаємо, головний агроном української компанії “Сади Дніпра” (ТМ UApple) Ігор Бутковський у коментарі проєкту “Садівництво та Виноградарство. Технології та інновації” зазначив, що ціна на яблуко буде високою через малу кількість якісних плодів. Попри невтішні прогнози експертів та ситуацію, що склалася на яблучному ринку України минулого року, агроном вважає, що на внутрішньому ринку вартість яблук зростатиме.

Через війну, подорожчання добрив та ЗЗР, складнощі з працівниками та низькі ціни на продукцію, експерти очікують зниження виробництва яблук на 10% до минулого року та до 3-4% – до багаторічних показників. Проте наразі спостерігається зменшення споживання яблук на внутрішньому ринку, проблеми з  експортом та загроза значних обсягів імпорту з Польщі. Тому експерти очікують дуже низькі ціни на яблука.

WAPA прогнозує зростання виробництва яблука в ЄС та важкий сезон для садівників Європи.

Landlord раніше повідомляв, більшість оптових компаній та роздрібних мереж ще продовжують продавати торішні яблука.

Водночас високі температури та тривала посуха сильно вдарили по врожаю пшениці цього року у Румунії.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також