Новини / Аналітика     08 жовтня 2022 10:31

Ціни на продовольство у всьому світі продовжують падіння, дорожчає лише зерно


Найбільше у вересні подешевшали олії і цукор.

Показник світових цін на продовольчу сировину у вересні продовжив зниження, що почалося шість місяців тому. Водночас зростання цін на зернові з лишком компенсується різким падінням котирувань рослинних олій.

Про це йдеться в повідомленні Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Так, середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО у вересні становило 136,3 пункту, що на 1,1% нижче за його серпневе значення, але, як і раніше, на 5,5% вище за показник відповідного періоду минулого року. Головним чинником його зниження став Індекс цін на рослинні олії ФАО, який за місяць знизився на 6,6%, досягнувши найнижчого рівня з лютого 2021 року. На світових ринках знизилися котирування пальмової, соєвої, соняшникової та ріпакової олій.

Значення Індексу цін на зернові ФАО, навпаки, зросло на 1,5% порівняно з показниками серпня. Світові ціни на пшеницю зросли на 2,2% у зв’язку з побоюваннями щодо дефіциту опадів в Аргентині та США, а також високих темпів експорту з країн ЄС у поєднанні зі зростанням внутрішнього попиту, а також у зв’язку з наростанням невизначеності щодо продовження здійснення чорноморської зернової ініціативи після листопада. Світові ціни на кукурудзу залишалися загалом стабільними, оскільки зміцнення долара США нейтралізувало вплив передбачуваного дефіциту пропозиції у зв’язку з погіршенням сподівань на врожай у США та ЄС. У вересні Загальний індекс цін на рис ФАО зріс на 2,2%, головним чином у зв’язку зі зміною експортної політики Індії.

У вересні значення Індексу цін на молочну продукцію ФАО впало на 0,6%, що значною мірою зумовлено ослабленням курсу євро до долара США, а також впливом чинників невизначеності та невтішних прогнозів щодо економічного зростання.

Індекс цін на м’ясо ФАО знизився на 0,5%. Ціни на яловичину впали під впливом високої експортної пропозиції з боку Бразилії та збільшення забою худоби в деяких країнах-виробниках; ціни на м’ясо птиці незначно знизилися у зв’язку з млявим імпортним попитом. Світові ціни на свинину, навпаки, зросли через дефіцит пропозиції забійних свиней в ЄС.

У вересні Індекс цін на цукор ФАО знизився на 0,7%, головним чином у зв’язку зі сприятливими очікуваннями на врожай у Бразилії та зниженням цін на етанол, а також під впливом динаміки курсів валют.

Довідка. Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) (англ. Food and Agriculture Organization, FAO) — міжнародна організація під патронатом ООН. Діяльність ФАО спрямована на зменшення гостроти проблеми бідності і голоду в світі шляхом сприяння розвиткові сільського господарства, поліпшення харчування і розв’язання проблеми продовольчої безпеки — доступності всім і завжди харчування, необхідного для активного та здорового життя. ФАО діє як нейтральний форум, а також як джерело знання та інформації.

Нагадаємо, керівник регіональних програм ФАО у Європі та Центральній Азії Раймунд Йеле, здійснив свій перший візит до України з початку ескалації війни, щоб висловити готовність ФАО продовжувати надавати екстрену сільськогосподарську підтримку найбільш вразливим верствам населення та забезпечувати стійкість місцевого та світового постачання сільськогосподарської продукції.

За попередніми прогнозами від The Food and Agriculture Organization (ФАО), валове виробництво зернових у світі у 2022 році продовжить зростання четвертий рік поспіль і може досягти 790 млн т.

Оцінка ФАО щодо світових запасів зернових на кінець сезону у 2022 р. становить 856 млн т, що на 2,8% вище початкового рівня. Це обумовлено збільшенням запасів кукурудзи, зокрема через призупинення експорту з України.

З метою подолання наслідків війни в Україні для світового сільськогосподарського сектору, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) розпочала новий проєкт на суму 17 мільйонів доларів, щоб допомогти українським фермерам зберегти очікуваний у липні-серпні урожай та забезпечити експорт найважливіших сільськогосподарських товарів на міжнародні ринки.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також