Новини / Політика     12 січня 2023 15:15

Темпи українського аграрного експорту досягли довоєнних показників – Висоцький


За останні 4 місяці середньомісячний темп експорту української агропродукції фактично досяг довоєнних показників. Завдяки скоординованій діяльності аграріїв, трейдерів, міжнародних партнерів та роботі “зернового коридору” Україні вдалося за 2022 рік експортувати понад 50 млн тонн зернових й олійних культур та продуктів їх переробки.

Про це зазначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький в ефірі національного марафону “Єдині новини”.

За його словами, це дуже хороший результат, враховуючи те, що майже увесь рік в Україні тривала війна. Однак, попри це, за експортними показниками 2022-ий був одним із кращих за останні роки.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

“Україна залишається одним із головних гравців на аграрному міжнародному ринку і однозначно стан виробництва та перспективи експорту с/г продукції з України впливають на міжнародні ціни. Наразі вони залишаються високими в тому числі і через продовження війни, тож перспективи до їх зниження поки що непомітні”, – зазначив Тарас Висоцький.

Він додав, якщо Україна не зможе повноцінно повернути свої посівні площі та наростити обсяги виробництва довоєнного періоду, ситуація в ціновій політиці у світі в кращу сторону не зміниться.

При цьому перший заступник Міністра Мінагрополітики зауважив, що зменшення площ посіву озимих культур, на жаль, є досить суттєвими. Окрім військових дій на це вплинули також погодні умови.

“Навесні аграрії готові максимально компенсувати ці не засіяні площі. Хоча, ми й розуміємо, що посівні площі все одно будуть мінімум на 20% менші до показника 2021 року. Передовсім, через продовження тимчасової окупації областей України на Південному Сході та через інтенсивне мінування російськими окупантами с/г земель на деокупованій Харківщині та Херсонщині”, – підкреслив він.

Зауважимо, у 2021 році вартість логістики до портів України складала $30-35, після початку війни вартість логістики до портів ЄС зросла до поточних $180-200 станом на початок серпня 2022 року. Тобто, зернова логістика в Україні здорожчала мінімум у 5 разів. Така ситуація вкрай негативно впливає на внутрішні зернові ціни, що своєю чергою нищить рентабельність виробництва зернових.

Нагадаємо, серед основних потреб агровиробників в умовах воєнного стану – забезпечення генераторами, насіннєвим матеріалом, доступ до фінансування та безперебійний експорт.

Попри всі заходи з покращення зернової логістики, весь об’єм зернових та олійних вивезти у бажані терміни не вдасться. Експорт буде розтягнений у часі, тому потрібно працювати над можливостями довгострокового зберігання продукції. По це заявив перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький.

Україна з 24 лютого експортувала майже 39 млн т зернових, олійних культур і продуктів їх переробки. Найбільше вивезено кукурудзи, пшениці та соняшникової олії.

Протягом останніх років Україна впевнено входить до ТОП-5 найбільших постачальників органічної продукції до ЄС. Зокрема, у 2021 році наша країна посіла  5 місце у світі зі 126 країн за обсягами імпорту органічної продукції до ЄС із часткою 6,6% від загального обсягу.

В 2022 році експортна виручка від продукції агропромислового комплексу становитиме близько 23,3 млрд USD, що на 16% менше аналогічного показника минулого року. На початку 2022 року на фоні потенційного нападу росії на Україну експортні відвантаження були суттєво збільшені, що і дозволило уникнути ще вагомішого розриву в річних показниках. Так, в січні 2022 року показник експортної виручки вдвічі перевищив показник січня 2021 року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також