Новини / Аналітика     28 грудня 2019 15:02

Світ очікує рекордний урожай зернових 2714 млн т – FAO

Світові аналітики прогнозують суттєве пожвавлення на глобальному ринку зернових. Зростає все: виробництво, торгівля, споживання та запаси.

Звіти провідних аграрних агенцій світу у грудні виявилися напрочуд оптимістичними. Ведмежий тренд останніх місяців у прогнозах глобального виробництва збіжжя нарешті змінився на бичачий. Експерти ще впевненіше обіцяють рекордні врожаї зернових, а відрив від показників минулого сезону зростає.

Також підвищено прогнози світової зовнішньої торгівлі зерном, а обсяги глобальних  запасів збіжжя збільшено. Не поталанило тільки світовому споживанню. Лише цей показник зменшився у порівнянні зі звітом аналітиків за листопад, але все одно залишився рекордним.

Виробництво

У 2019 році виробництво зернових у світі може сягнути рекордного рівня — такий свіжий баланс глобального ринку зернових за підписом Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization — FAO).

І дійсно, згідно з розширеними даними FAO у 2010/2011 маркетинговому році обсяг виробництво зерна становив 2264,4 млн т. Відтоді, ось вже дев’ять сезонів, аналітики спостерігають зростання цього показника. У поточному маркетинговому році глобальний урожай зернових сягне пікових 2714 млн т, що перевищує показники дев’ятирічної давності майже на 20%.

До речі, цього місяця у FAO уточнили в бік зниження обсяг виробництва зерна у 2018/2019 маркетинговому році. Отже, розрив показників нинішнього і минулого сільськогосподарського сезонів збільшився ще — до 2,1%

Читайте: Рейтинг регіонів України за вартістю державної землі

Взагалі, потрібно сказати, що нові оцінки FAO буквально просякнуті оптимізмом. Підвищено (в порівнянні з даними за минулий місяць) прогноз виробництва фуражу у світі. Зараз він на 1,7% більший, ніж показник минулого сезону, і лише на 1 млн т нижчий за рекорд 2017/2018 маркетингового року. Підвищено і прогноз виробництва пшениці — до 766,4 млн т (це майже на 5% більше торішнього врожаю).

У Міжнародній раді по зерну (International Grains Council — IGC) дані з глобального виробництва зерна у порівнянні з минулим місяцем було теж покращено (здебільшого завдяки поліпшенню ситуації по кукурудзі). Також в IGC очікують, що світовий врожай ячменю у цьому сезоні буде рекордним.

У цілому ж загальну картину глобального виробництва зернових у Міжнародній раді бачать таким чином. Збільшення врожаю пшениці укупі з рекордним урожаєм ячменю компенсують спад по кукурудзі. Тому світове виробництво зерна демонструє плюс 1% до обсягів минулого сезону.

Того, що це буде рекорд, у IGC не заперечують. Щоправда, за даними аналітиків Міжнародної ради, у 2016/2017 маркетинговому році глобальний врожай зернових був більшим від очікуваного у цьому сезоні на 28 млн т (нагадаємо, що у FAO говорять про абсолютний рекорд дев’яти останніх років).

Реалізація

Згідно з прогнозами FAO світовий обсяг споживання зернових у 2019/2020 маркетинговому році сягне 2709 млн т. Це на 21 млн т більше «апетитів» споживачів у попередньому сезоні. У IGC також говорять про пік споживання зерна та очікують зростання продовольчого, кормового і промислового використання.

Прогноз світового споживання пшениці у 2019/2020 маркетинговому році дещо знижений у порівнянні з прогнозом минулого місяця до 758 млн т. Але цей показник, як і раніше, залишається рекордним. Він перевершує рівень минулого маркетингового року на 1,4%.

Обсяг споживання фуражного зерна у цьому сезоні очікується трохи вищим, ніж торік. Швидше за все, тваринники використовуватимуть кукурудзу як кормову культуру не так активно, як раніше, і замінять її кормами з ячменю.

Глобальні запаси зернових до кінця поточного сезону будуть на 1,6% вищими, ніж прогнозувалося у звіті за минулий місяць. Це менше, ніж торік, але порівняно багато — третій за величиною обсяг за всю історію спостережень FAO. При цьому показник співвідношення глобальних перехідних залишків збіжжя до світового обсягу споживання переконливо свідчить: ситуація з пропозицією зернових культур буде сприятливою.

Що стосується обсягів світової торгівлі у поточному маркетинговому році, то у грудні FAO поліпшила свій прогноз стосовно цього показника (у порівнянні з листопадом). Зараз йдеться про 416 млн т. Це приблизно на 1,1% вище результатів 2018/2019 маркетингового року. Також очікується істотне пожвавлення поставок пшениці, надто що у минулому сільгоспсезоні зовнішня торгівля цією культурою різко скоротилася. Зазначимо, що обсяг світової торгівлі фуражними зерновими у поточному маркетинговому році збільшено у порівнянні з прогнозом минулого місяця на 2 млн т до 197,5 млн т. Зараз він впритул наблизився до рекордного рівня 2018/2019 маркетингового року.

Текст: Еліна Московчук

Фото: DEPOSITPHOTOS

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також