Новини    26 жовтня 2021 14:19

Виробників українських добрив чекає розорення через знаття ембраго з Росії

Негативний вплив на хімічну галузь може призвести до продовольчої кризи

Зняття ембарго на ввезення мінеральних добрив з Росії призведе до продовольчої кризи в Україні. До такого висновку прийшли аналітики, склавши баланс Євразійського ринку мінеральних добрив.

“Слідом за бурхливою сьогодні по всій Європі, включаючи Україну, енергетичною кризою (і особливо кризою на ринку газу, яка безпосередньо загрожує Україні зупинкою промислових підприємств) до нас може прийти й інша криза — продовольча”, – йдеться в повідомленні.

Читайте: В Україні не вистачає стартових добрив. Фермери можуть недоотримати врожаї

Журналісти опублікували консалтингові дані “Укрпромзовнішекспертизи” і Союзу хіміків України, з яких випливає, що сьогодні в країнах Євросоюзу через високі ціни на газ (сировина для виробництва азотних добрив) відбувається різке скорочення виробництва міндобрив. Протягом останніх двох місяців виробництво азотних добрив в ЄС впало на 40%. Очікуваний річний дефіцит продукції в ЄС в такому випадку становитиме 9,2 млн тонн (у діючій речовині – азот). Україна в рік споживає близько 1,7 млн тонн добрив (у діючій речовині). Цю потребу внутрішнього ринку можна повністю задовольнити за рахунок власних виробничих потужностей.

Але, як вважають аналітики, якщо відкрити український ринок для імпорту продукції з РФ, то він змусить зупинитися українських виробників – вони просто не зможуть витримати цінову конкуренцію, оскільки ціни на газ в Україні і Росії відрізняються вже в десятки разів.

“Це, в свою чергу, призведе до збільшення дефіциту в регіоні Україна-ЄС ще на 1,7 млн тонн в діючій речовині… Тобто, дефіцит зросте майже до 11 млн тонн в діючій речовині (9,2 + 1,7)”, – наводять журналісти консалтингові розрахунки.

При цьому основні суміжні країни-продуценти (Росія, Білорусь, Казахстан, Узбекистан, Туреччина) зможуть додатково запропонувати всього близько 1,5 млн тонн добрив. Це сумарні незадіяні потужності в цих країнах. “Тобто, виробники сільгосппродукції, у разі зняття ембарго, можуть навесні і зовсім залишитися без добрив за будь-якою ціною”, – йдеться в публікації

Журналісти приходять до висновку, що в разі скасування заборони на ввезення українські аграрії, та й Україна в цілому, стануть заручниками пріоритетів російських виробників в питанні напрямків поставок добрив. Адже не можна скидати з рахунків і політичний фактор.

“У цьому випадку експерти ставлять логічне запитання: якщо уряд раптом вирішить відкрити ввезення російських добрив в Україну, то чим це буде відрізнятися від політичного табу на прямі поставки газу?.. І вже якщо країна взяла курс на енергетичну незалежність, то очевидно і логічно дотримуватися такої політики і на промислових ринках”, – підсумовують журналісти.

Нагадаємо, ембарго на ввезення мінеральних добрив з Росії вступило в дію в липні 2019 року. Днями в ЗМІ з’явилася інформація про те, що українська влада під впливом лобістів планує скасувати заборону на ввезення добрив з Росії. Лобісти вже нібито знайшли підтримку в Мінагрополітики і ведуть активні переговори з Кабміном. Озвучувана ними позиція полягає в тому, що мовляв в Росії можна буде купити добрива дешевше і це дозволить забезпечити ними аграріїв за прийнятною ціною до весняної посівної.

Як заявив віце-президент Союзу хіміків України Ігор Гольченко, таке скасування навряд чи призведе до досягнення декларованої лобістами мети – забезпечення аграріїв достатньою кількістю добрив за прийнятною ціною.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що в Україні вироблятимуть унікальне органічне добриво із біомулу. 

Джерело: SuperAgronom.com

Наталія Софієнко

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...