7 лютого у Верховній Раді відбулися комітетські слухання щодо підтримки агросектору в 2023 році. Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський наголосив, що цього року вся підтримка агросектору спрямована на покращення ліквідності аграріїв. Відповідно, буде продовжено низку програм, які успішно себе зарекомендували минулого року.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Зокрема, знову діятиме програма дотацій від ЄС для малих фермерів, які утримують до 100 корів або мають в обробітку від 1 до 120 га.
Ця програма працюватиме через платформу Державного аграрного реєстру. Торік Світовий банк на неї виділив 50 млн євро, цього року суму збільшено до 80 млн доларів. Також пролонгують кредитну програму 5-7-9, яка успішно себе зарекомендувала.
Читайте також: В Україні вироблятимуть унікальне органічне добриво із біомулу
Він додав, що цього року запрацює Фонд часткового гарантування. Це буде додаткове забезпечення під отримання кредиту. Мовиться про 720 млн грн від держави та Світового банку. Кошти будуть доступні для тих, хто має в обробітку до 500 га. Також продовжуватиметься програма зі створення садів та теплиць.
Сольський наголосив, що будуть і нові програми, зокрема від Європейського інвестиційного банку в межах забезпечення агрокредитів. Крім цього, будуть виділені кошти в розмірі по $50 млн для підтримки агропереробки, а також розвитку виробництва біометану та біоетанолу.
Він резюмував, що в цілому підтримка агросектору в 2023-му році має бути кращою, ніж це було минулого року. Він подякував усім міжнародним партнерам, які допомагали і продовжують підтримувати Україну та українських аграріїв. Це, зокрема, Світовий банк, FAO, USAID, Європейський інвестиційний банк, Європейський Союз, уряди Канади, Німеччини та інші країни.
Довідка. Потенціал виробництва біометану в Україні становить 8 млрд куб. м на рік, що відповідає 25%
внутрішнього споживання газу. Високо оцінює перспективи країни Біоенергетична асоціація. За їх повідомленнями,
біометан має суттєву перевагу стосовно біогазу. Також він може використовуватися як повний аналог
природного газу. Подібний відновлювальний ресурс може врятувати планету.
Раніше Landlord повідомляв, що перший в Україні біометан готують до продажу у ЄС.
“Чернігівгаз” видав технічні умови на підключення першого в Україні біометанового заводу агрохолдингу “Галс Агро”. Підключення підприємства до газорозподільних мереж очікується до кінця 2022 року.
2 серпня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) прийняла постанову “Про внесення змін до Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем”. Це дозволило постачати біометан в мережі.
Раніше президент Володимир Зеленський підписав закон “Про альтернативні види палива щодо
розвитку виробництва біометану”. Це має покласти початок виробництва та розвитку біометану в нашій країні
з подальшим його експортом в країни Європи. Зокрема закон встановлює термінологію та фізико–хімічні характеристики.
МХП планує будівництво другої черги біогазової електростанції потужністю 12 МВт в Ладижині як заводу з виробництва біометану для потреб компанії.
Біометан – це ринковий продукт, який не прив’язаний до чийогось настрою, корупційної складової чи курсу валюти. Тож його виробництво є досить привабливим, проте ризики воєнного стану, проблеми з кредитуванням та відсутністю державної підтримки зупиняють серйозних інвесторів від вкладання у цю галузь.
В Україні готуються до відкриття реєстр гарантій походження у відновлюваній енергетиці для виробників біометану. Реєстр призначений для контролю походження палива, що буде постачатися в газотранспортну мережу.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!