Лохина не поступилася популярністю іншим ягідним культурам. Вона впевнено утримується у трійці лідерів. Таку думку висловив президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник, пише SEEDS.
Традиційно суниця – номер один по об’ємах виробництва і споживання, номер 2 – малина, лохина – номер 3. Малина цьогоріч обвалилася в ціні, що було абсолютно закономірно і очікувано тому, що занадто вже розширили багато площ. Я думаю, що ця ситуація ще як мінімум на рік, – каже президент УПОА.
Щодо нових плантацій лохини, розміри їх зменшилися, але українські фермери аж ніяк не втратили інтерес до цієї ягоди.
Люди отримують гранти. Хтось 25 гектарів, 50, чи 15, а хто і 100 гектарів планує на наступний рік, скажімо, на Волині. Можливо, немає такого буму в площах, як колись, років 4-5 тому, але все одно, площі по лохині в Україні розширюються. Але якось єдиного тренду немає за цей рік. Хтось лохину садить, хтось – суницю, хтось – малину. Лохини, мабуть, більше, – зазначає Тарас Баштанник.
За його словами, з початком війни і трагедією, пов’язаною з Каховським водосховищем, ягідництво впевнено розосередилось по всій Україні. Навіть баштанні культури знайшли для себе нові ареоли.
Якщо кавуни додати до ягід, то по всій Україні ця ягода перебралась: і Сумська область, і Чернігівська, і Волинська, і Житомирська. Скрізь кавуни тепер ростуть. Якщо говорити про всі ягоди, то це, в першу чергу, західна Україна: Волинська область, Рівненська, Житомирська, Тернопіль, Львівська, Вінницька. Тобто Центр і Захід України. Там і так традиційно ягідництво було, – пояснив Баштанник.
Також ми повідомляли, що Роб ван Енкеворт з De Peelkroon (село Америка, Нідерланди) разом із родиною перетворив теплицю для перців і томатів на полуничні ферми. Зараз для вирощування полуниці облаштували колишню огіркову теплицю. На тижні молодняк вже висадили в теплицю.
Ринок полуниці лише зростав протягом багатьох років. Ми бачимо, що вирощування на відкритому повітрі різко скорочується, оскільки зростає попит і якість продукції. Ззовні на вас все ще впливають погодні умови, які впливають на ваше вирощування, — зазначив Роб, коли його запитують, чому компанія шукає подальшого розширення.
Компанія De Peelkroon збирає врожай з березня по грудень і може запропонувати персоналу постійну роботу.
Зауважимо, найбільш перспективним напрямом у ягідництві є вирощування суниці садової в тунелях, вважає комерційний директор “Ван Дайк Технікс” Андрій Марущак. Про це він зазначив в інтерв’ю SEEDS.
Я поїздив трохи по Європі й подивився на те, як вони вирощують ці ягоди в тунелях. Це дуже перспективно. По-перше, фермери не залежать від погодних умов майже ніколи, до того ж так вони завжди отримують ягоду преміум м’якості, — зазначив він.
Марущак акцентував, що головне — знайти гроші на ці тунелі, адже це доволі дороге задоволення.
Але насправді я думаю, що це найбільш перспективна річ, оскільки погодні умови наразі зовсім не сприяють безпечному виробництву ягід, — зазначив фахівець.
Нагадаємо, у Рівненській області розвивається сектор садівництва та ягідництва, який охоплює площу приблизно 500 гектарів. На них понад половину насаджень припадає на малину.
18 гектарів землі для вирощення городини та ягід виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.
З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.
Маржинальність ягідного, зокрема, лохинового бізнесу в десятки разів вища, ніж вирощування зернових. Одначе, звісно справа потребує значних капіталовкладень та часу.
На території об’єкта для тимчасового проживання ВПО у Миньковецькому старостинському окрузі Хмельницької області було урочисто відкрито нову теплицю площею 240 квадратних метрів.
У Львівській області побудують перший в Україні комплекс теплиць, який працюватиме із застосуванням геотермального тепла надр Землі. Відповідний меморандум підписала Львівська ОВА та компанія “Тріосан Холдинг Україна”, яка візьме на себе витрати.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!