Новини    25 вересня 2023 13:29

Наступного року близько 50% агровиробників мають змінити структури виробництва, аби не збанкрутіти

Близько 20% агрокомпаній уже змінили статус своїх власників та засновників за 2022-2023 рік. Тобто "фінансовий жир" був спалений аграріями минулого року, а зараз відбувається процес масового збіднення та збитковості абсолютної більшості агровиробників

У 2024 році половина агровиробників можуть збанкротувати, якщо не впровадять суттєві зміни в агропромисловому комплексі України, зазначив трейдер і колишній депутат Іван Мірошніченко в блозі на AgroPolit.com.

Процес масового банкрутства в АПК розпочався. Якщо в АПК ще цього року не буде суттєвих змін (з відновлення роботи глибоководних  портів, зниження ставок страховок по фрахту і космічних/штучних ставок по вартості перевалки/портових зборів в портах, не без коштовної підтримки від держави), то в 2024 році близько 50% агровиробників збанкрутують, – пише Мірошніченко

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Він зазначив, що близько 20% агрокомпаній уже змінили статус своїх власників та засновників за 2022-2023 рік. Тобто “фінансовий жир” був спалений аграріями минулого року, а зараз відбувається процес масового збіднення та збитковості абсолютної більшості агровиробників.

Тільки 20-30% виробників, які мають високотехнологічне та ефективне виробництво, з високими врожаями, мають вертикальну інтеграцію в переробці або експорті, залишаються “над водою”, маючи певну прибутковість. Абсолютна більшість інших, з середньо-українськими показниками по врожайності та витратам мають системні та значні збитки.

За його словами, продовження поточного стану речей тягне за собою невідворотню зміну структури агровиробництва.

Нині середньостатистичний збиток на 1 га землі з урахуванням середньої врожайності та середньозваженої структури витрат у аграрія збиток складає від $150-250. Залишилося близько 20-30% аграріїв, які за таких умов заробляють, або мають невеликий заробіток, як кажуть “над водою”. Однак за підсумками року АПК отримає $5-6 млрд збитків! Якщо ж нічого не зміниться (в частині підтримки сектору та експорту) надалі, то 50% аграріїв 2024 року збанкрутують і будуть змушені змінювати власників та структуру виробництва, що буде непросто виконати в реаліях. Буде зменшення та згортання виробництва, – пояснив Мірошніченко.

Нагадаємо, прогнозується, що в новому сезоні-2023/24 переробка олійної, ймовірно, скоротиться внаслідок зменшення загальної пропозиції соняшнику на внутрішньому ринку.

Як відомо, представники олійно-жирової галузі України просять Міністерство економіки України про збільшення мита на експорт насіння соняшнику до 10% з 3,5%, це дозволить переробляти його усередині країни в більш прибуткову олію, особливо в умовах скорочення врожаю олійних у 2022 році через агресію рф.

Стало відомо, що в Україні розробили план зростання виробництва олійних та зернових культур до 150 млн т за 10 років.

Глобальна конкуренція на світовому ринку продовжує тиснути на ціни пшениці в найближчі місяці.

Україна розширює міжнародну гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, в межах якої продовольство відправляють до країн Африки та Азії, на дунайські порти.

Нові маршрути у Чорному морі, які дозволяють цивільним суднам безпечно пройти від Босфору до портів Великої Одеси територіальними водами країн-партнерів України, почали працювати. Однак залишаються певні ризики.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...