Новини    03 січня 2023 19:04

Наприкінці 2022 року банани в Україні подорожчали на 20%

Лише за минулі 7 днів банани в Україні подорожчали більш ніж на 20%, причиною чого стали перебої у постачанні та підвищений передноворічний попит з боку покупців

Напередодні нового року в Україні фіксувалися зміни попередніх цінових тенденцій одразу у кількох сегментах плодоовочевого сектору. Здорожували цибуля, тепличний огірок та банан. За прогнозами аналітиків проєкту “АПК-Інформ: овочі та фрукти”, у післясвятковий період цінова динаміка може змінитися.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Після зниження цін тижнем раніше в Україні подорожчала цибуля. Насамперед зросли мінімальні межі цінового діапазону через розпродаж фермерами продукції низької та середньої якості.

У той час, як ціни на тепличні томати за результатами звітного періоду залишилися незмінними, огірки трохи додали в ціні. Через обмежену пропозицію імпортної продукції та підвищений попит з боку покупців перед новорічними святами, продавці не припиняли спроб поступово підіймати ціни на наявні партії огірків.

Лідером темпу зростання відпускних цін цього тижня безсумнівно стали банани, тоді як попередні цінники на мандарини, апельсини та лимони залишилися без змін. Лише за минулі 7 днів банани в Україні подорожчали більш ніж на 20%, причиною чого стали перебої у постачанні та підвищений передноворічний попит з боку покупців.

Аналітики проєкту вважають, що після новорічних свят саме цибуля найактивніше дорожчатиме серед усіх позицій борщового набору, що пов’язано з обмеженими запасами цієї продукції в українських фермерів.

Водночас подальшого суттєвого зростання цін на тепличні овочі не очікується. Огірки та томати можуть ще трохи додати в цінах на період святкових днів, але надалі попит у цьому сегменті традиційно поступово згасатиме.

Нагадаємо, новий банановий грибок стрімко поширюється світом. Грибок вразив Африку десять років тому, а зараз він швидко поширюється, що підтверджено генетичним дослідженням, проведеним Вагенінгенським університетом (WUR) та Утрехтським університетом. За словами професора патології рослин Герта Кема та його колег, це захворювання становить загрозу для продовольчої безпеки Африки.

Ціни на овочі, фрукти і ягоди наразі більше залежать від зміни логістичних маршрутів і вартості пального. Проте, по Україні не спостерігатиметься дефіциту овочевих культур через тимчасову окупацію південних регіонів. Про це розповів директор департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Ігор Віштак.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід цьогоріч виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.

Ізраїльська компанія Rahan Meristem спільно з підприємством Banarica Colombia з Колумбії розробили новий сорт бананів із групи Кавендіш, стійкий до грибного захворювання — фузаріозу TR4, яке відоме як панамська хвороба. Новий сорт також відрізняється високою врожайністю та ранніми термінами цвітіння. 

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...