Новини    21 листопада 2022 19:03

Стійкий до TR4 сорт бананів успішно пройшов випробування

Новий сорт проходив польові випробування в Ізраїлі, Нідерландах та на бананових плантаціях Філіппін

Ізраїльська компанія Rahan Meristem спільно з підприємством Banarica Colombia з Колумбії розробили новий сорт бананів із групи Кавендіш, стійкий до грибного захворювання — фузаріозу TR4, яке відоме як панамська хвороба. Новий сорт також відрізняється високою врожайністю та ранніми термінами цвітіння. Про це повідомляє Fruit-inform.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Новий сорт проходив польові випробування в Ізраїлі, Нідерландах та на бананових плантаціях Філіппін.

“Панамська хвороба” швидко поширюється і завдає серйозної шкоди рослинам, що призводить до значних втрат для виробників бананів по всьому світу. До цього часу було створено невелику кількість сортів зі стійкістю до збудника захворювання, ґрунтового гриба, Fusarium oxysporum f. sp. Cubense TR4. Небезпечний штам зараз є основним об’єктом досліджень у галузі виробництва бананів. До цього часу виробники могли використовувати лише засоби біозахисту.

Для виведення нового сорту знадобилося понад сім років наукової роботи, що складалася з польових випробувань, які довели, що новий сорт справді стійкий до фузаріозу. Спочатку селекціонери вивчили випадкові мутації у тканинах рослин в Ізраїлі. Потім вони вивели нову лінію з понад 10 000 сортів Кавендіша.

Зразки досліджувалися у теплицях Вагенінгенського університету в Нідерландах та протестовані на сприйнятливість та стійкість до збудника TR4. На наступному етапі провели тестування на Філіппінах для відібраних клонів на заражених полях. У 2022 році стійкий до фузаріозу сорт бананів був протестований. Наступного року новий сорт буде висаджено у Колумбії. А на ринку він буде доступний із 2024 року.

Новий банановий грибок стрімко поширюється світом. Грибок вразив Африку десять років тому, а зараз він швидко поширюється, що підтверджено генетичним дослідженням, проведеним Вагенінгенським університетом (WUR) та Утрехтським університетом. За словами професора патології рослин Герта Кема та його колег, це захворювання становить загрозу для продовольчої безпеки Африки.

Фузаріозне в’янення поширюється в Мозамбіку, де домінуючий штам TR4 вражає плантації фермерів, які вирощують банани. За останнє десятиліття хвороба також поширилася в Азії та Південній Америці.

Нагадаємо, ціни на овочі, фрукти і ягоди наразі більше залежать від зміни логістичних маршрутів і вартості пального. Проте, по Україні не спостерігатиметься дефіциту овочевих культур через тимчасову окупацію південних регіонів. Про це розповів директор департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Ігор Віштак.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід цьогоріч виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.

За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), у сезоні 2022/23 років, експорт волоських горіхів з України експорт зросте майже на 60% до 95 тис. тонн. Одночасно прогнозується, що виробництво горіхів в Україні впаде на 17% до 96 тис. тонн через різке скорочення площ в окремих районах Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської та Херсонської областей після російського вторгнення в лютому 2022 року.

З 1 листопада 2022 року припиняється імпорт до України іноземної продукції з етикетками Cognac/”Коньяк”, що не відповідають технічним умовам для цього найменування, відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...