Новини / Рослинництво     26 вересня 2022 19:32

Плантації під загрозою: новий банановий грибок стрімко поширюється по всьому світу

Фузаріозне в'янення поширюється в Мозамбіку, де домінуючий штам TR4 вражає плантації фермерів, які вирощують банани

Новий банановий грибок стрімко поширюється світом. Грибок вразив Африку десять років тому, а зараз він швидко поширюється, що підтверджено генетичним дослідженням, проведеним Вагенінгенським університетом (WUR) та Утрехтським університетом. За словами професора патології рослин Герта Кема та його колег, це захворювання становить загрозу для продовольчої безпеки Африки.

Фузаріозне в’янення поширюється в Мозамбіку, де домінуючий штам TR4 вражає плантації фермерів, які вирощують банани. За останнє десятиліття хвороба також поширилася в Азії та Південній Америці, пише FreshPlaza.

Нове дослідження, проведене аспіранткою Кема Анук ван Вестерховен та фахівцем з біоінформатики та даних Майклом Зайдлом з Утрехтського університету, показує, що грибок TR4 поширився як мінімум на 200 кілометрів від вихідного місця. Генетичні дослідження показують, що штами, виявлені у різних місцях, тісно пов’язані між собою, а це означає, що патоген, виявлений у Мозамбіку, має єдине походження.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Ван Вестерховен зазначив, що зрештою, перший спалах не було взято під контроль. Хвороба продовжує поширюватися, зокрема, на плантаціях дрібних фермерів і навіть у садах населення. Ймовірно, аграрії не розпізнають хворобу і, як наслідок, не можуть адекватно її лікувати.

“Питання не в тому, чи пошириться хвороба, а в тому, коли вона пошириться на інші африканські країни”, – заявив спеціаліст.

У таких країнах, як Танзанія, Малаві, Уганда та Руанда, банани є основним харчовим продуктом для мільйонів людей. Вони часто вирощують банани Кавендіш, які продаються у супермаркетах у всьому світі, а також місцеві сорти бананів. Професор Кема зазначає, що невідомо чи всі сорти сприйнятливі до TR4, чи ні. За його словами, ця хвороба загрожує продовольчій безпеці у цих країнах.

Нагадаємо, цього тижня в Україні стрімко зросли відпускні ціни на тепличні овочі, повідомляють аналітики проєкту EastFruit. Головною причиною подорожчання стала досить холодна погода, яка встановилася на більшій частині території країни, а також дуже дорогі енергоресурси.

Ціни на овочі, фрукти і ягоди наразі більше залежать від зміни логістичних маршрутів і вартості пального. Проте, по Україні не спостерігатиметься дефіциту овочевих культур через тимчасову окупацію південних регіонів. Про це розповів директор департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Ігор Віштак.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід цьогоріч виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також