Новини    07 березня 2024 11:14

На українському ринку картопля стала дешевшою, але не так, як торік


До середини лютого 2024 року вперше знизилися ціни на картоплю зі значним рівнем, становлячи 16-22 грн/кг (0,43-0,59 $/кг), що на 11% нижче, ніж тиждень тому в жовтні.

Згідно з повідомленням гуртового ринку «Шувар», на початку березня ціни на картоплю становлять 13-16 грн/кг, що на 30% менше, ніж у лютому 2024 року.

Керівник відділу маркетингу ринку «Шувар» Тетяна Попович пояснила, що зниження цін пов’язане зі збільшенням пропозиції на ринку, оскільки фермери, які затримували продаж у надії на вищі ціни, почали реалізовувати свої запаси через швидке погіршення якості картоплі під час зберігання.

Тетяна Попович також відзначила значний ріст цін на картоплю у січні, коли вони досягли 18-25 грн/кг (0,48-0,67 $/кг). На той момент ціни перевищували середні значення в чотири рази порівняно з тим самим періодом 2023 року. Основними причинами такого зростання цін були обмежена пропозиція місцевої картоплі через низькі врожаї в багатьох районах та проблеми з якістю. Високі ціни спонукали до імпорту, зокрема з Польщі.

Нагадаємо, Микола Пономаренко, директор СТОВ “Десна”, що на Чернігівщині, спрогнозував, що у першій половині 2024 року ціна картоплі може зрости до європейського рівня – 35 грн/кг. Це сталося внаслідок війни, складних погодних умов та ситуації на ринку.

Наступного сезону ціни на картоплю, швидше за все, залишаться не високими.

База FAOSTAT, оновлена наприкінці грудня 2023 року, містить статистичні дані про виробництво картоплі до 2022 року. Серед найбільших виробників – Китай, Індія, Україна та США.

В Україні виробники знову підняли ціни на картоплю. Вартість картоплі за перший тиждень цього року зросла до 15-20 грн за кілограм ($0,39-0,52/кг), що на 11% вище, порівняно з кінцем 2023 року.

Новини за темою:  Спека до +29°C та небезпечні грози: яка погода чекає українців з 22 по 25 травня

Після тривалого періоду цінової стабільності картопля в Україні почала поступово дорожчати.  Сьогодні картопля в Україні вже коштує в середньому у два рази дорожче, ніж в аналогічний період минулого року. Зростання цін у цьому сегменті оператори ринку пояснюють підвищеним попитом оптових компаній і роздрібних мереж, які продовжують закуповувати картоплю для тривалого зберігання.

Віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі Микола Гордійчук зауважив, що за рік собівартість вирощування картоплі зросла на 40%. Нині неякісну картоплю фермери продають по 5-5.5 грн/кг, на ринках крупних міст реалізують по 7-8 грн/кг, а якісну картоплю з доставкою в торговельну мережу – по 9 грн/кг

Українська гуртова ціна на картоплю за останній рік зросла у 2,2 раза. Станом на 8 грудня ця культура складала в середньому $0,35 за кілограм. Головною причиною підвищення цін на картоплю в Україні стала зміна співвідношення попиту та пропозиції. Внаслідок повномасштабного вторгнення багатьох мешканців сільської місцевості та деяких великих та середніх підприємств у вирощування картоплі виникло перенасичення ринку цим овочем протягом сезону 2022/23 років, що призвело до падіння цін.

Українські картоплярі почали пророщувати картоплю для висаджування на початку квітня. Зокрема для цього підвищена температура в приміщеннях, картопля розкладена в спеціальні ящики невеликим шаром. Приміщення освічується світлодіодними лампами, розповів міжнародний консультант зі зберігання овочів Павло Булгаков.

На українському ринку картоплі спостерігається значне зниження торгової активності, повідомляють аналітики проєкту EastFruit. Збільшення пропозиції картоплі вже негативно позначилося на цінах в даному сегменті. Якщо з другої половини жовтня 2023 року фермери практично щотижня підвищували ціни на картоплю, то вже сьогодні більшість виробників змушені переглядати ціни на дану продукцію в бік зниження. Так, на сьогодні картопля надходить у продаж по 16-22 грн/кг, що в середньому на 11% дешевше, ніж наприкінці минулого робочого тижня.

Новини за темою:  З травня українські АЗС продаватимуть бензин з біоетанолом: що зміниться для водіїв

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...