Новини / Аналітика     08 листопада 2023 16:47

На глобальному ринку сформувався ажіотажний попит на українську сою

Попри рекордний врожай в Україні, який перевищив 5 млн тонн, світова кон’юнктура буде сприяти зростанню внутрішніх закупівельних цін на сою

На світовому ринку українська соя є висококонкурентною, попри рекордний врожай, ціни зростають, передає agroreview.

З початку листопада  Україна відправила 110 тис. тонн  сої на експорт. На поточний місяць законтрактовано продажів більш як 500 тис. тонн. Українська соя суттєво дешевша за бразильську чи американську, які зросли в ціні за минулий тиждень. Тому на базисі FOB почали зростати ціни на українську сою, а пропозиція не є високою, – зазначили в аналітичному департаменті “ПУСК”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Попри рекордний врожай в Україні, який перевищив 5 млн тонн, світова кон’юнктура буде сприяти зростанню внутрішніх закупівельних цін на сою.

Бразилія вирощує 163 млн тонн сої на рік і такі обсяги формують глобальний ринок. Українська олійна буде дорожчати внаслідок зростання світових цін. У найближчі два тижні побачимо в портах прибавку в 5-10 доларів на тонні. Наразі дунайські та одеські порти індикативно стоять на рівні $300-400 за тонну, фактичні ціни вище. Дорожче можна продати партію від 400 тис. тонн. Попит шалений.

Переробники наразі пропонують закупівельні ціни у діапазоні 14200-14500 грн/т. У найближчі тижні показники можуть зрости на 500-1000 грн/т.

Підтримає ціни на сою також зростання попиту на соєвий шрот, який здорожчав на світових ринках на $20 доларів за тонну протягом останніх двох тижнів.

Нагадаємо, українські порти Дунаю сьогодні торгують переважно соєю як самою маржинальною сільгоспкультурою. Попри постійне зниження цін з боку експортерів та локальних переробників, соя приносить прибуток трейду та аграріям.

Цьогоріч найбільш прибутковими культурами є соя та цукрові буряки, оскільки вони мають стабільний попит і високу ціну.

Глобальне виробництво сої у 2023/24 МР зросте до майже 403 млн т.

У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.

Від  початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби.  Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.

Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.

У 2024 р. українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також