Нині на Черкащині збирають перший врожай спаржі. У 2023 році цією культурою Павло Булгаков засадив шість гектарів. Вирощувати спаржу почав ще десять років тому — у рідній Каховці. Тепер продовжує робити це тут, пояснив Суспільному керівник проєкту з вирощування спаржі.
Булгаков через повномасштабне вторгнення залишив і домівку, і власну справу, нині вирішив поновити свої знання та працевлаштувався на підприємство, яке вирощує овочі. Спаржу збирають вже близько десяти днів. У 2024 році сезон розпочали раніше, ніж очікували, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
Коли були температури 27-28 градусів, то так, дійсно, до десяти сантиметрів мали наростання спаржі. Тобто, якби було зараз тепло, наприклад, пагін завтра був би готовий до зрізу Навколо цієї рослини, яку ми зрізаємо, може бути інша брунька, тобто починати рости інший пагін, тому ніж заводимо. Наприклад, ми можемо завести від рослини, повернути ножа і зрізати. Брунька має бути закрита, щоб не було видно суцвіття. І товщина, яку зазвичай просять клієнти за класом Кодексу Аліментаріуса, понад вісім міліметрів.
За словами Булгакова, усього мають сім гібридів спаржі, зокрема, фіолетову — гібрид “ерасмус” чи салатову — “примус”. Щодня збирають 500 кг урожаю. Вирощують її в екологічних умовах.
Нині цю ділянку гербіцидами не обробляємо. Спаржа росте, як кажуть, із з-під самої землі. Немає ніяких обробок, ні підживлень, максимум це може бути полив.
Ця рослина багаторічна, збирати урожай з неї можна до 12-15 років. У 2023 році у Мошнах засадили шість гектарів спаржі. Цього року планують засадити 13 гектарів на іншій ділянці.
Спаржа ще не вийшла на 100% своєї врожайності. У цьому році плануємо, що це десь 30% від номінальної врожайності. На наступний — 70-80% і вже на третій рік вона виходить на 100% своєї врожайності. Ми орієнтуємося на норму шести тонн з гектара, але в Каховці збирали й більше, — розповів фахівець.
Компанія у Великій Британії аutopickr розробляє роботизовану платформу Gus, призначену для зрізання та збору спаржі. Вагою приблизно 45 кг, чотириколісна платформа з акумуляторним живленням може самостійно збирати 100% спаржі, яку можна зібрати за 8-10 годинну зміну. Конкуренти можуть пропускати або впускати паростки, повідомляє FreshPlaza.
Gus має роботизовану руку, спосіб роботи якої схожий на людський. Це дозволяє ефективно збирати врожай без пошкоджень. Комп’ютерне бачення платформи з підтримкою штучного інтелекту дозволяє визначати координати пагона, прогнозувати розташування інших пагонів.
Співзасновник і генеральний директор компанії Робін Сендс зазначив, що мінімально життєздатний продукт буде готовий до кінця 2024 року, після чого Gus буде готовий до альфа-випробувань.
Сендс додав, що модульність Gus робить його придатним для цілого ряду застосувань у сільському господарстві та садівництві, включаючи збір урожаю нарцисів і управління виноградниками.
Раніше ми повідомляли, що аргентинський виробник комбайнів та самохідних обприскувачів Metalfor на виставці ExpoAgro 2024 показав прототип нового польового робота VAX, повідомляє Maquinac.
Новий польовий робот Metalfor VAX має високий кліренс і створений на базі самохідного обприскувача Metalfor 3025. За словами виробника, такий польовий робот можна використовувати для розкидання добрив, обприскування, сівби та навіть збирання врожаю.
Зауважимо, швейцарський стартап Caterra створює робота-прополювача Dragonfly, який автономно їздить по овочевих полях і використовує лазери для боротьби з бур’янами. Це дозволить овочівникам у майбутньому скоротити високі витрати на ручне прополювання.
На полях з органічною морквою бригади з прополювання витрачають від 80 до 350 годин на гектар, залежно від ступеня зараження бур’янами. Це не тільки дорого, але й зв’язує багато персоналу одночасно.
Інженер-механік Аурел Нефф та інженер-електрик Патрік Бартон хочуть замінити дорогу ручну прополку своїм роботом. Dragonfly важить менш як 100 кілограмів і рухається завдяки електромоторам на чотирьох товстих велосипедних колесах. орієнтується з GPS. Має камери для ідентифікації бур’янів і лазером, який спалює небажані рослини. Поки що апарат працює повільно, але команда інженерів постійно вдосконалює алгоритми, щоб досягти прополювання одного-двох гектарів на добу, у тому числі й вночі. Водночас лазер може пошкодити лише 1-2% моркви.
Тоді як штучний інтелект, керуючи роботами, створює інноваційний підхід до збирання полуниці в Чехії. Робот Fravebot, встановлений на фермі «Раєчек» у Брно, використовується для моніторингу, збору та обслуговування полуниці, забезпечуючи стійкий і екологічно чистий підхід до сільського господарства.
Система Digital Twin від NVIDIA грає ключову роль на фермі, допомагаючи розробляти та впроваджувати ШІ, який функціонує як мозок робота. З використанням цифрового двійника рослин у NVIDIA Omniverse, роботи можуть виявляти хвороби та шкідників у реальному часі. Інтерфейс між реальним і цифровим світом реалізується через відкриту цифрову бізнес-платформу Siemens Xcelerator.
Нагадаємо, компанія Nestlé тестує роботи-кіоски для приготування гарячої піци DiGiorno з тонким тістом у гуртожитках коледжів та аеропортах. Харчовий гігант реалізує проєкт спільно з великою швейцарською компанією CPG, яка розробила автоматизованого робота.
В Австралії планують розпочати селекцію сортів суниці садової, призначених для збору роботами. Очікується, що роботи з селекції триватимуть 4 роки й потребуватимуть фінансування щонайменше $11,5 млн.
Ізраїльський стартап MetoMotion зазначає, що безпілотна машина скорочує витрати на збирання врожаю на 50%; стартап прагне зібрати 8 мільйонів доларів для розширення виробництва. Компанія розробила першого робота зі штучним інтелектом для збору помідорів, який може скоротити потреби у робочій силі під час збирання врожаю приблизно на 90% та знизити виробничі витрати приблизно на 50%.
Чарівний маленький італійський фермерський робот має потужний радіоактивний удар — ICARO X4 компанії Maschio Gaspardo, допомагає знаменитим виноградникам країни боротися зі шкідливими грибками та пліснявою, опромінюючи його ультрафіолетовим випромінюванням, інформує Elektrek.
Минулими роками впровадження інновацій у сільське господарство дало змогу коригувати способи обробки культур та інші процеси. Фермерові навіть не потрібно мати досвід, щоб використовувати технології та побачити, як вини змінюють відповідну діяльність, роблять її вигіднішою, ефективнішою, безпечнішою та простішою.
Український Smart Oasis Farm вже успішно представив свою “розумну ферму” у Кувейті.
Американська компанія Vertical Harvest планує розширювати свою концепцію інноваційних вертикальних теплиць у Чикаго.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!