Малі фермери бояться працювати легально: Алекс Ліссітса про відкриття ринку землі

Про це повідомляє biz.liga.net.
Причини неприйняття запропонованої земельної реформи значною частиною українців проаналізував генеральний директор агрохолдингу ІМК, президент асоціації Український клуб аграрного бізнесу Алекс Ліссітса.
У населення немає довіри до чиновників
Експерт вважає, що комунікаційна політика щодо земельної реформи була недостатньо ефективною: населенню не донесли, що таке земельна реформа, які перед нею стоять цілі, які є ризики, плюси і мінуси ринку землі.
«Реформу вирішили провести наскоком, реалізувати законопроект, який стосується мінімум половини населення країни. І в цьому основна проблема», – пояснює президент УКАБ.
Читайте: Паламар запропонувала Висоцькому написати заяву на звільнення
При цьому українцям потрібно було чітко донести, що земельна реформа – це не самоціль, а один з індикаторів економічного розвитку держави.
Низький рівень освіченості
За словами Алекса Ліссітси, якщо зараз запитати на вулиці у перехожих, що таке ринок землі, то 95% із них взагалі не розуміють, про що йдеться, проте відразу скажуть, що проти ринку. Крім того, міське населення не усвідомлює, що в країні близько 6,5 млн власників земельних паїв, і мораторій на продаж землі порушує їхні права.
«Міські люди до сих пір думають, що земля державна, і її просто хочуть роздерибанити. І коли починаєш розповідати, що у нас близько 6,5 млн власників земельних паїв, і введення ринку – можливість для них вільно розпоряджатися своїм майном, на це вже ніхто не реагує. У нас суспільство стереотипів», – говорить Алекс Ліссітса.
Фермери бояться легалізації
За словами гендиректора ІМК, майже всі холдинги підтримують відкриття ринку землі, тоді як середні виробники висловлюються “за” у 50% випадків, а малі фермери та приватні домогосподарства – майже всі проти.
Малі фермери, а також власники земельних паїв бояться легалізації, оскільки вважають, що таким чином вони втратять свої доходи.
«Зараз система суспільного договору, яка склалася на селі, виглядає так: обробляється земля за заниженими ставками оренди, власники земельних паїв отримують субсидію, бо нібито доходів немає. Вирощені на цих наділах зерно або пластмасова ГМО-соя продаються за кеш, гроші приходять, і нічого з них платити не потрібно», – роз’яснює експерт.
Введення ринку землі змінить ситуацію: оскільки вся земля ввійде до реєстру, чітке документування унеможливить необлікований обіг готівки. Тому та частина підприємців, яка не хоче переводити свій бізнес у легальну площину, не підтримує зміни в земельному законодавстві.
Landlord раніше повідомляв про те, що за результатами опитування групи Рейтинг, лише 19% із 2000 опитаних українців підтримують введення продажу землі , проти висловилися 73% осіб, не визначилися – 8%.