Новини / Ринок землі     30 жовтня 2019 09:41

Малі фермери бояться працювати легально: Алекс Ліссітса про відкриття ринку землі

Чому велика частка населення не підтримує земельну реформу? Однією з ключових причин експерти називають побоювання виходу малого агробізнесу в легальне правове поле.

Про це повідомляє biz.liga.net.

Причини неприйняття запропонованої земельної реформи значною частиною українців проаналізував генеральний директор агрохолдингу ІМК, президент асоціації Український клуб аграрного бізнесу Алекс Ліссітса.

У населення немає довіри до чиновників

Експерт вважає, що комунікаційна політика щодо земельної реформи була недостатньо ефективною: населенню не донесли, що таке земельна реформа, які перед нею стоять цілі, які є ризики, плюси і мінуси ринку землі.

«Реформу вирішили провести наскоком, реалізувати законопроект, який стосується мінімум половини населення країни. І в цьому основна проблема», – пояснює президент УКАБ.

Читайте: Паламар запропонувала Висоцькому написати заяву на звільнення

При цьому українцям потрібно було чітко донести, що земельна реформа – це не самоціль, а один з індикаторів економічного розвитку держави.

Низький рівень освіченості

За словами Алекса Ліссітси, якщо зараз запитати на вулиці у перехожих, що таке ринок землі, то 95% із них взагалі не розуміють, про що йдеться, проте відразу скажуть, що проти ринку. Крім того, міське населення не усвідомлює, що в країні близько 6,5 млн власників земельних паїв, і мораторій на продаж землі порушує їхні права.

«Міські люди до сих пір думають, що земля державна, і її просто хочуть роздерибанити. І коли починаєш розповідати, що у нас близько 6,5 млн власників земельних паїв, і введення ринку – можливість для них вільно розпоряджатися своїм майном, на це вже ніхто не реагує. У нас суспільство стереотипів», – говорить Алекс Ліссітса.

Фермери бояться легалізації

За словами гендиректора ІМК, майже всі холдинги підтримують відкриття ринку землі, тоді як середні виробники висловлюються “за” у 50% випадків, а малі фермери та приватні домогосподарства – майже всі проти.

Малі фермери, а також власники земельних паїв бояться легалізації, оскільки вважають, що таким чином вони втратять свої доходи.

«Зараз система суспільного договору, яка склалася на селі, виглядає так: обробляється земля за заниженими ставками оренди, власники земельних паїв отримують субсидію, бо нібито доходів немає. Вирощені на цих наділах зерно або пластмасова ГМО-соя продаються за кеш, гроші приходять, і нічого з них платити не потрібно», – роз’яснює експерт.

Введення ринку землі змінить ситуацію: оскільки вся земля ввійде до реєстру, чітке документування унеможливить необлікований обіг готівки. Тому та частина підприємців, яка не хоче переводити свій бізнес у легальну площину, не підтримує зміни в земельному законодавстві.

Landlord раніше повідомляв про те, що за результатами опитування групи Рейтинг, лише 19% із 2000 опитаних українців підтримують введення продажу землі , проти висловилися 73% осіб, не визначилися – 8%.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також