Новини    19 січня 2023 14:14

УКАБ роз`яснив нововведення, передбачені законом про повернення виручки при експорті зерна


Верховна Рада України 12 січня ухвалила в цілому законопроєкт (№8166-д) про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану.

Про це йдеться у повідомленні асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” у Facebook.

Положення законопроєкту передбачають:

  • удосконалений механізм валютного контролю для визначених товарів, що поширюється на такі коди УКТ ЗЕД: 1001 (пшениця), 1003 (ячмінь), 1005 (кукурудза), 1201 (соя), 1205 (ріпак), 1206 (насіння соняшнику), 1512 (олія соняшникова), 2306 (макуха та шрот соняшниковий);
  • експорт можуть здійснювати лише платники ПДВ, реєстрація яких не є призупиненою;
  • уряду необхідно запровадити режим експортного забезпечення, що запустить механізм, котрий передбачений у законопроєкті №8166-д;
  • урядом встановлюються мінімальні експортні ціни на товари, щодо яких запроваджується режим експортного забезпечення, і різниця між фактурною та митною вартістю товарів не має бути від’ємною.

Механізм валютного контролю, що пропонується в законопроєкті №8166-д, вводить такі зміни:

Якщо немає порушень валютного законодавства протягом останніх 12 місяців, то надається право експорту без будь-якого додаткового регулювання в межах встановленого ліміту за поточною процедурою. Кожного місяця дозволено експортувати на подвоєну суму середньомісячного повернення валютної виручки в країну, що розрахована за попередні 6 місяців.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Якщо потреби експорту є більшими за розрахований ліміт, то на цю понаднормову суму потрібно зареєструвати податкову накладну за ставкою 14 або 20%. Буде можливість відкоригувати таку накладну після повернення валютної виручки зі ставки податку 14 або 20% на 0% й отримати бюджетне відшкодування ПДВ.

У випадку, коли ліміту немає, необхідно буде зареєструвати податкову накладну за ставкою на рівні 14 або 20%, яку можна буде відкоригувати після повернення валютної виручки й отримати бюджетне відшкодування ПДВ.

“Орієнтовно законопроєкт вступає в дію з березня 2023 року, оскільки з дати прийняття надається 14 днів для підписання Президентом, а закон вводиться в дію через місяць з дня опублікування та буде дійсним на період дії воєнного стану”, — уточнюють в УКАБ.

Однак для успішного початку функціонування механізму експортного забезпечення ще потрібно:

  • внесення змін до Митного кодексу України задля погодження із положеннями, передбаченими у законопроєкті №8166-д;
  • прийняття Кабміном постанови, якою буде запроваджено режим експортного забезпечення. Рішення КМУ має передбачити термін, на який вводиться режим, перелік товарів та мінімальні експортні ціни на ці товари.

Нагадаємо, у грудні 2022 Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав та рекомендував до голосування за основу законопроєкт №8166-д “Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо запровадження спеціальних експортних процедур”.

Законопроєкт №8166-д був розроблений на заміну проєкту закону №8166. Це компромісний документ, в якому враховані ключові пропозиції аграрних асоціацій. Він, як і базовий, спрямований на те, щоб забезпечити повернення валютної виручки та регулювання платіжного балансу України при експорті окремих сільськогосподарських товарів шляхом запровадження режиму експортного забезпечення.

Водночас документ дає право легальному агробізнесу експортувати без будь-якого додаткового регулювання в межах встановленого ліміту. Щомісячно можна експортувати на подвоєну суму середньомісячного повернення валютної виручки в країну, розраховану за попередні пів року. Такий експорт можна здійснювати за поточною процедурою, без будь-якого додаткового регулювання.

Якщо потреби експорту перевищуватимуть розрахований ліміт, на цю понаднормову суму необхідно буде зареєструвати податкову накладну за ставкою на рівні 14%. А після повернення валютної виручки можна відкоригувати таку накладну зі ставки податку 14% на 0% й отримати відшкодування ПДВ. Фактично це дозволяє використовувати як заставу за повернення валютної виручки податковий кредит, а не лише живі гроші.

В умовах війни аграрний сектор став основою українського експорту валютних надходжень від торгівлі. Чотири з топ-5 позицій товарів, що Україна продавала у 2022 році, посіли продовольчі та сільськогосподарські товари.

В 2022 році експортна виручка від продукції агропромислового комплексу становитиме близько 23,3 млрд USD, що на 16% менше аналогічного показника минулого року. На початку 2022 року на фоні потенційного нападу росії на Україну експортні відвантаження були суттєво збільшені, що і дозволило уникнути ще вагомішого розриву в річних показниках. Так, в січні 2022 року показник експортної виручки вдвічі перевищив показник січня 2021 року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...