Новини / Аналітика     29 грудня 2019 11:02

Китай викупить у США сільгосппродукції на $50 млрд

Фермери США претендують на частку країн, що знизили виробництво пшениці через несприятливі погодні умови.

Грудневі підсумки 2019/2020 маркетингового року дещо змінили звичну картину глобальної торгівлі збіжжям. Сильні експортери втрачають врожаї та частку у зовнішніх продажах. Але нова угода між головними економіками світу здатна перекреслити усі минули прогнози.

 Пшениця

Прогноз балансу ринку для основних покупців і продавців зернових у грудні небагатий на неочікувані новини. Ті тенденції, що окреслилися минулими місяцями, отримали свій розвиток. Головні ж breaking news  лежатимуть у політичній площині, але про це згодом. Отже, згідно з прогнозами Департаменту сільського господарства США (United States Department of Agriculture — USDA) за грудень ситуація в Аргентині та Австралії продовжує погіршуватися через довготривалу посуху.

Урожай пшениці знову скорочений — на 1 млн т та 1,1 млн т відповідно. Вважається, що у 2019/2020 маркетинговому році Аргентина виробить 19 млн т культури. Це на рівні врожаїв минулих сезонів, але цього року чекали приросту.

Урожай 2019/2020 маркетингового року в Австралії оцінюється у 16,1 млн т. Він нижчий обсягу, що очікували на початку літа, на цілих 6 млн т. Це найменший урожай в Австралії з 2007/2008 маркетингового року. Проте, минулого року континент забезпечив 5% світового експорту пшениці, цьогоріч показники будуть лише трохи нижчими — 4,7%. Іншими словами, на думку аналітиків USDA, зниження виробництва культури не матиме суттєвого впливу на експортні відвантаження з Австралії. Також USDA знизив прогноз випуску канадської пшениці на 0,7 млн ​​т. Натомість зросли ЄС і Росія — приблизно по 0,5 млн т.

Результатом різнопланових змін в оцінках виробництва зерна у цих країнах (які, нагадаємо, є найбільшими світовими експортерами пшениці) стало зниження прогнозу світового експорту на 0,9 млн т. Скорочення для Аргентини, Австралії та Канади компенсувалося зростанням Росії та США лише частково. Втім, зараз американські трейдери встановили досить привабливі відвантажувальні ціни на деяких міжнародних ринках. Тому USDA очікує, що частка Америки у продажах буде потрохи рости і надалі. Адже майже півпулу глобальних експортерів зазнають труднощів із врожаєм.

Як зазначають у Міжнародній раді по зерну (International Grains Council — IGC), у 2019/2020 маркетинговому році перехідні запаси пшениці можуть стати найбільшими за всю історію. Тільки накопичені вони здебільшого в Індії та Китаї, а резерви основних країн-експортерів, ймовірно, практично не зміняться.

Читайте: 3 фактори росту ціни на кукурудзу

Фураж

А глобальні резерви кукурудзи, навпаки, скорочуються — мінус 39 млн т від рівня минулого року. Зокрема, США «просіли» на 7 млн т, Китай — мінус 21 млн т, ЄС — мінус 2 млн т.

Також у IGC звертають увагу на збільшення порівняно з минулим місяцем виробництва кукурудзи у США на 3 млн т — до 345 млн т (366 млн т минулого року). Нагадаємо, що на початку сезону посіви кукурудзи у Північній Америці постраждали через низку несприятливих погодних явищ. Але врожайність культури виявилася трохи вищою, ніж очікувалося раніше. На рекордній позначці у Міжнародній раді оцінюють світове виробництво ячменю — з урахуванням зростання показників по ЄС та Україні. Цікавою інформацією діляться й у Продовольчій та сільськогосподарській організації ООН (Food and Agriculture Organization — FAO).

У FAO також підвищують прогноз по фуражу «у зв’язку з більш високими, ніж прогнозувалося раніше, врожаями в Китаї, РФ та Україні. Прогнозний обсяг виробництва фуражних зернових у світі може становити 1433 млн т. Це на 1,7% (або 24,5 млн т) більше показника минулого року і трохи менше рекордно високого обсягу 2017-го».  Також аналітики ООН збільшують прогнози світової торгівлі фуражними зерновими до 197,5 млн т, впритул наближаючись до рекордного рівня торгівлі у 2018/2019 маркетинговому році. Цей перегляд базується на більш високих, ніж очікувалося раніше, темпах експорту фуражу з Бразилії та України.

Втім, цілком можливо, що ще до кінця 2019/2020 маркетингового року всі існуючі прогнози зовнішньої торгівлі істотно переглядатимуться. Адже у середині грудня у торговельній війні між Китаєм і США, що перекроїла глобальний аграрний ринок, почався етап розрядки. Очікується, що в обмін на тарифні поступки Китай викупить у США сільгосппродукції на $50 млрд. Це eдвічі більше, ніж обсяг китайського аграрного імпорту із США до початку торговельного конфлікту в 2017 році.

Текст: Еліна Московчук

Фото: DEPOSITPHOTOS

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також