Комітет Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав два законопроекти про боротьбу з “чорним” експортом зерна та неповерненням валютної виручки, повідомив нардеп Ярослав Железняк у Telegram.
Відповідні схвалені проєкти 10168-2 про зміни до Податкового кодексу та 10169-2 про зміни до Митного кодексу.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Нардеп зауважив, що податковий “законопроєкт спрямований на боротьбу з “чорним” зерном та неповерненням валютної виручки”. До другого читання законопроєкт буде значно доопрацьований разом з Мінагрополітики.
Також Железняк повідомив, що на комітеті від Мінагрополітики дали оцінку неповернення валютної виручки від експорту агропродукції на рівні 4-6 млрд доларів.
Проєктом 10168-2 пропонується що базою оподаткування для вивезення зерна та олійних є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менше ніж середній показник міжнародних біржових котирувань, що склалися на такі товари на кожен 10 календарний день місяця.
Проєктом 10169-2 передбачається заборона на експорт, якщо договірна (контрактна) вартість товарів, що експортуються, є нижчою, ніж середній показник міжнародних біржових котирувань, що склалися на такі товари на кожен 10 календарний день місяця.
Нагадаємо, з серпня 2023 року, коли Україна відкрила новий морський маршрут з портів Одещини, вже експортувала вже 4 млн тонн вантажів.
За даними уряду, з липня рф пошкодила або знищила щонайменше 26 цивільних портових споруд, складів, силосів і зернових елеваторів, скоротивши експортні можливості України на третину. Знищеного зерна достатньо, щоб годувати 1 млн людей цілий рік.
На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії, якщо москва розірве поточну зернову угоду.
Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.
Уряд схвалив постанову “Про реалізацію експериментального проєкту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану”. Згідно з документом, буде сформований перелік верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу, які здійснюють експорт товарів. Зокрема, зернових, олійних і продуктів переробки. Підприємець для включення в перелік експортерів повинен відповідати певним критеріям.
Нагадаємо, Кабмін ухвалив нові правила для експорту аграрної продукції в умовах воєнного стану.
З початку роботи Чорноморського гуманітарного коридору, Україна вже експортувала понад 1 млн т зерна, а також овочів, заліза та інших цінних вантажів.
Кабінет Міністрів України розширив перелік агротоварів, які підлягають ліцензуванню для експорту до пʼяти країн ЄС. Зміни було внесено до постанови №1466 “Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2023 рік”.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!