Новини    13 грудня 2022 16:38

Кабмін закликають надати елеваторам пріоритет в енергопостачанні

Елеватори — доволі енергозатратні підприємства, наприклад, лише одна сушарка зерна може споживати понад 120-140 кВт-год електроенергії, а на підприємствах їх може бути кілька

Українська зернова асоціація звернулася до Міністерства енергетики та Міністерства агрополітики та продовольства з проханням включити зернозберігальні підприємства до групи бізнесу, що виготовляє критично важливі товари та продукти в питанні пріоритетності включення електроенергії, повідомляє УЗА.

Прем’єр-міністр доручив Міненерго розробити та подати на розгляд уряду чіткі пріоритети з електропостачання, відповідно до яких планується створити кілька пріоритетів включення електроенергії:

  • перший пріоритет — критична інфраструктура, зокрема об’єкти водо-, теплопостачання та лікарні;
  • другий пріоритет — об’єкти військово-промислового комплексу, що працюють на оборону держави;
  • третій пріоритет — бізнес, що виготовляє критично важливі товари та продукти.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

У період збирання та активного відвантаження зерна вкрай важливо, аби елеватор мав електроенергію, адже виробничий процес зберігання та сушіння зерна передбачає підтримку температури зерна, його активне переміщення, зважування тощо, що вимагає споживання електроенергії, пояснюють в УЗА.

Елеватори — доволі енергозатратні підприємства, наприклад, лише одна сушарка зерна може споживати понад 120-140 кВт-год електроенергії, а на підприємствах їх може бути кілька. І це без урахування ліній приймання чи вивантаження зерна. Тому жоден генератор чи сонячні станції не можуть рівноцінно замінити централізоване джерело електропостачання в силу високих затрат на альтернативні джерела електроенергії.

“Специфіка роботи елеваторів полягає в тому, що вони зобов’язані прийняти і відвантажити зерно однакової якості, а в умовах відсутності електроенергії це неможливо зробити. Ба більше, псування зерна — це не тільки втрата продовольства для України, але й збитки для аграріїв та зернозберігальних підприємств, що загрожує для них банкрутством. В умовах втрати Україною близько 10 млн т потужностей для зберігання зерна та їх значного дефіциту ми не можемо дозволити собі ще й втратити зібраний неймовірними зусиллями врожай та потужності його зберігання”, — йдеться у повідомленні.

Окремого розгляду заслуговує питання роботи елеваторів у комендантську годину, адже вони могли б працювати вночі, коли споживання електроенергії мінімальне, це також би дозволило частково розв’язати проблему приймання, зберігання та обробки зерна на елеваторах, вважають експерти.

Нагадаємо, програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) запрошує подавати заявки на одержання субгранту для реалізації проєкту “Підтримка ММСП зернового напрямку в збільшенні потужностей зберігання та сушки зерна”.

Використання дизельного генератора для роботи елеватора — зерносушарки та транспортного обладнання — коштує вдвічі дорожче.

Компанія HarvEast перевела сушарку на тверде паливо. Так агрохолдинг здешевив вартість сушіння кукурудзи у 2,5 раза порівняно до того, якби цей процес відбувався з використанням газу.

У цьому сезоні доведення вологої кукурудзи до базових показників може коштувати близько $50 за тонну.

У липні 2022 року Україна експортувала 2,66 млн т зернових, зернобобових, олійних і продуктів їх перероблення, що на 492,7 тис. т, або 22,7% більше, ніж у попередньому місяці.

Як зазначають трейдери, хід збиральної компанії кукурудзи та сої додаватиме тиску на ціну зернової та олійної у світі. Адже пропозиція збільшується у кон’юнктурі ринку. Водночас у Франції найнижчий врожай кукурудзи з 1990 року.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...