Новини / Аналітика     25 квітня 2022 16:18

Напад рф на Україну вплине на продовольчу безпеку світу – Висоцький

Серед регіонів світу, які найбільше залежать від української продукції, є країни Африки та Близького Сходу. 

Згубні наслідки російської агресії вже є відчутними для світової економіки, але насправді ці наслідки будуть катастрофічними в деяких аспектах для кількох регіонів світу. За словами Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша, війна в Україні загрожує голодом і бідністю для 1,7 мільярда людей у ​​всьому світі, що становить 20% населення світу, повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький у блозі на Forbes.

Війна рф проти України порушила звичне функціонування світового продовольчого ринку, оскільки на ці дві країни припадає 30% світового експорту пшениці та ячменю, 18% кукурудзи та близько 80% олії та олійного шроту. У 2021 році Україна постачала сільськогосподарську продукцію в понад 180 країн світу і в першу чергу в країни ЄС — майже 30%. Сільськогосподарський сектор також є ключовим сектором в Україні, оскільки він становить 41% товарного сектору, де зайнято 19% усіх працівників.

Поки що понад 30% територій країни або небезпечні для виробництва, або окуповані. Частина сільськогосподарських угідь пошкоджена та замінована, пошкоджена сільськогосподарська інфраструктура, складські приміщення, транспортні та енергетичні галузі. Морські порти заблоковані, логістичні та економічні зв’язки порушені. Українські аграрії відчувають гостру нестачу палива, насіння, добрив, засобів захисту рослин, запчастин тощо. Працівники наших сільгосппідприємств залучаються до Збройних Сил України, територіальної оборони та волонтерства. Усі ці фактори призвели до критичного падіння виробництва як для України, так і для світу.

Серед регіонів світу, які найбільше залежать від української продукції, є країни Африки та Близького Сходу. Поставки української пшениці становлять понад 10% річного споживання пшениці в 15 країнах. Наприклад, це 28% потреб Індонезії, 21% потреб Бангладеш, а Єгипет імпортує майже 80% пшениці з рф та України.

Війна в Європі вже торкнулася близько 25% світової торгівлі зерновими і спричинила зростання світових цін, продовольчу інфляцію та зменшення доступу до харчових продуктів в країнах, які імпортують продовольство з України та рф. Зокрема, це пшениця та соняшникова олія.

Україна забезпечує продовольством понад 400 мільйонів людей у ​​всьому світі; сьогоднішні світові ціни на сільськогосподарську продукцію доводять, що наслідки війни рф проти України врешті торкнуться майже всіх.

Українські прогнози експорту сільськогосподарської продукції у 2022 році будуть значно скромнішими через агресію рф, у порівнянні з експортом 2021 року. Минулого року український експорт становив $27,7 млрд, тоді як прогноз на цей рік – лише $15,1 млрд. Тільки цей тимчасовий збій у звичайному експорті харчових продуктів з України еквівалентний втраті 4% пшениці, 9% кукурудзи та майже 30% експорту соняшникової олії у всьому світі.

“За підтримки Уряду України, бізнесу та країн-партнерів ми зараз активно працюємо над логістикою для забезпечення стабільних експортних маршрутів та митного оформлення товарів, а також перевірок товарів. Також український уряд нещодавно створив Координаційну раду з сільськогосподарської логістики для моніторингу та сприяння розв’язання логістичних питань, щоб забезпечити виконання українським бізнесом усіх своїх можливих контрактних експортних зобов’язань”, – зазначив Висоцький.

ЧитайтеВоєнний стан. В Україні немає дефіциту продуктів

Також Міністерство аграрної політики та продовольства України веде переговори з європейськими партнерами про фінансову допомогу українським фермерам. За словами Висоцького, на наші потреби відреагували низка країн-членів ЄС: Польща прискорює прикордонні процедури та транспортує українську продукцію, G7 повністю підтримує створення Україною нових ланцюгів поставок, а Австрія нещодавно зняла обмеження для українських перевізників – щоб українські вантажі перевезення через Австрію тепер можливе без будь-яких дозволів, що разом з обмеженнями, знятими раніше Словаччиною та Італією, дозволяє Україні безперешкодно постачати нашу сільськогосподарську продукцію в Італію та італійські морські порти.

Усі прикордонні країни відреагували на проблему експорту зерна з України до третіх країн і або значно спростили процедури перевезення вантажів, або активно над цим працюють. Зокрема, ліберальні умови для українських перевізників запровадили Румунія, Словаччина, Угорщина, Литва, Латвія, Естонія, а також Італія, Туреччина, Болгарія, Грузія, Данія, Греція та нещодавно Австрія.

Заступник міністра наголосив, що України високо цінує підтримку міжнародної спільноти, бізнесу та волонтерів та зауважив, що Уряд та український народ робить все можливе, щоб зменшити негативний вплив війни проти України на світ у продовольчому плані та залишатися гарантом продовольчої безпеки світу.

Нагадаємо, через війну в Україні може початися голод у Єгипті, Лівані та Ємені.

Запорізька обласна військова адміністрація зобов’язала підприємства, які виробляють харчові продукти, перейти на цілодобове виробництво продукції.

Залишків продовольчої пшениці цілком достатньо для забезпечення продовольчої безпеки України. А саме – 3,7 млн тонн. Це майже річне споживання саме на продовольчі цілі.

Раніше Landlord повідомляв, що війна в Україні призведе до масштабної продовольчої кризи – ООН.

Також стало відомо, що Європейська комісія запропонувала встановити спеціальні торгові маршрути між Польщею та Україною. Товари повинні переміщатися якомога легше в обох напрямках, щоб зменшити вплив війни на ланцюжок поставок сільськогосподарської продукції.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також