Продажі української пшениці на зовнішніх ринках продовжують показувати стійке зростання. З початку лютого було укладено угоди на постачання понад 2 мільйонів тонн цієї культури, що може встановити новий рекорд обсягів в цьому сезоні.
Зазначається, що на місяць березень вже було реалізовано 1,4 мільйона тонн пшениці, за даними аналітичного центру сільгоспкооперативу ПУСК, що діє в межах Всеукраїнської аграрної ради, пише ВАР.
За словами трейдерів, збільшується інтерес до української фуражної пшениці з боку Індонезії, яка має високий попит через внутрішні ціни та потребу в імпорті. Проте, існує невеликий нюанс у вигляді конфлікту в Червоному морі, що створює ризик для торговельного флоту.
Читайте також: Україна вже експортувала майже 10 млн т пшениці
Ця ситуація поки що не має розв’язання і негативно впливає на торгівлю в регіоні Чорного та Середземного морів, змушуючи українських трейдерів приділяти увагу цій проблемі.
Фахівці прогнозують, що в другій половині березня може відбутися повна зупинка транзиту кораблів через Червоне море. Одним із можливих рішень з логістики є обхід маршрутом через Африку, але це призведе до збільшення вартості фрахту на $10-12 за тонну.
Попри ці труднощі, українська пшениця залишається однією з найбільш доступних на більшості світових ринків. Наприклад, минулого тижня Україна продала пшеницю до Єгипту за $224 за тонну, що є значно нижчою ціною порівняно з російською пшеницею, що коштувала $245 за тонну.
Це дозволяє українським трейдерам утримувати конкурентоспроможні ціни, щоб продовжувати розширювати свої ринки. Однак, на базисі FOB починає з’являтися більше продавців, що може призвести до зниження цін на умовах СРТ до кінця тижня.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 495 “Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо надання гуманітарної допомоги державам Африки та Азії”.
Цим рішенням Уряду пропонується надати можливість обласним та Київській військовим адміністраціям безоплатно передати залишки зерна (обсяг якого наразі становить близько 72 000 метричних тонн), яке закуплене коштом державного бюджету, для реалізації гуманітарної програми “Grain from Ukraine”.
ОВА можуть безоплатно передати зерно органам, фондам, програмам ООН для надання гуманітарної допомоги державам Африки та Азії, про що мають щотижнево інформувати Мінагрополітики.
Україна та Болгарія домовилися щодо деталей впровадження системи ліцензування експорту української агропродукції. Йдеться про насіння соняшнику, ріпаку, кукурудзи та пшениці.
Протягом минулого місяця Укрзалізниця встановила новий рекорд, перевізши 14 мільйонів тонн вантажів – найвищий показник з початку повномасштабної війни.
Під час другого міжнародного саміту “Зерно з України” (Grain From Ukraine) зібрали понад 136 мільйонів доларів для цієї гуманітарної ініціативи.
21 березня Кабінет міністрів затвердив постанову про продовження та необхідне фінансування ініціативи Grain from Ukraine. Буде закуплено додатково 125 тисяч тонн пшениці або кукурудзи, яка потім буде доставлена як гуманітарний вантаж у країни Африки.
До гуманітарної програми Grain from Ukraine, яку ініціював президент України, вже долучилося 43 країни.
Завдяки ініціативі Grain from Ukraine малі й середні сільгоспвиробники отримають більше грошей за свою продукцію.
Україна розширює міжнародну гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, в межах якої продовольство відправляють до країн Африки та Азії, на дунайські порти.
Україна готова включити Мозамбік в перелік країн, які отримують українські зернові в рамках гуманітарної ініціативи президента Володимира Зеленського Grain From Ukraine, аби підтримати продовольчу безпеку африканської країни. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час зустрічі з президентом Мозамбіку Філіпе Ньюзі та міністром закордонних справ Веронікою Макамо.
США підтримують ініціативу Grain from Ukraine і виділяють на її реалізацію близько $20 мільйонів.
Щоб забезпечити постачання агропродукції в рамках гуманітарної програми Grain from Ukraine, з українських портів планують відправляти до 10 суден щомісяця. Це дасть можливість до кінця весни 2023 року забезпечити зерном щонайменше 5 млн людей.
У Міністерстві аграрної політики пропонують змінити схему закупівель агропродукції для програми Grain from Ukraine, та закуповувати зерно з передплатою 50%.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!