Новини / Думки     04 лютого 2020 11:34

Чому лікарі не врятували Стіва Джобса від раку

За рахунок тривалих прогулянок можна продовжити собі життя. 4 лютого, у Всесвітній день боротьби з раком, онколог засновника Apple Стів Джобса Девід Агус розповів про прості секрети профілактики хвороби.

Про це повідомляє Forbes.

Профілактика – основний секрет здорового життя, запевняє Девід Агус, професор медицини, автор кількох бестселерів про боротьбу з раком.

Люди особисто відповідальні за своє здоров’я. Це – не те, що радять лікарі. Не те, що трапляється випадково. Кожен має шанс прожити більш тривале й щасливе життя, ніж прийнято вважати, але для цього слід змінити психологію. Адже медицина й технології розвиваються стрімко.

«У 1997 році я працював у великому онкоцентрі в Нью-Йорку (Memorial Sloan Kettering Cancer Center), – розповідає Девід Агус.

До мене звернувся 25-річний пацієнт, що мав рак яєчок, що дали метастази в мозок, легені й печінку.

Йому лишалося жити приблизно 3 місяці, бо робити хіміотерапію було вже пізно – окрім мук, вона б нічого не дала. Йому сказали: будь мужнім й проведи цей час із родиною.

Але цей хлопець дізнався (без будь-якого «Гугла», хоч зараз і складно уявити життя без пошукових систем) про експеримент, коли лікар ставив два платинових електрода й з допомогою електромагнітного випромінення на онкоклітини діяли високими дозами препарату з платини.

Цей хлопець зателефонував мені в кабінет зі стаціонарного телефону й попросив ввести йому платину.

«Ти збожеволів», – сказав я. Але він був наполегливим. І його включили до тримісячного дослідження. Й виявилося, що дорогоцінний метал, з якого зазвичай роблять обручки, здатен убивати рак.

Читайте: Шафран із Херсонщини може здійснити прорив у лікуванні онкології

Через кілька місяців цей хлопець виграв першу з семи гонок «Тер де Франс». Його звали Ленс Армстронг. Через десять років ми з ним сиділи й розмовляли. Ленс сказав мені: «Агус, я отримав другий шанс, живу повноцінним життям. Отже, платина працює?» Я чесно відповів: «Не знаю. Але платина змінила тебе так, що рак більше не зміг рости».

Для мене рак – це дієслово, а не іменник. Це те, що тіло «робить», це процес. Тіло не «отримує» рак, а «виробляє». Якщо дивитися на онкологію в такому ключі – відкривається нова перспектива. Моє завдання як лікаря: не вилікувати рак, а змінити вас так, аби онкології ні звідки було взятися. Ми поки що не можемо гарантувати одужання, але абсолютно точно можемо продовжити час нашим пацієнтам на повноцінне життя».

Професор розповів також, чому не вдалося врятувати іншого дуже відомого пацієнта – Стіва Джобса. За словами Девід Агус, засновник Apple звернувся надто пізно.

«Два суттєвих моменти: по-перше, Стів ніколи не займався профілактикою, – розповідає медик. – А найпростіший спосіб профілактики – аспірин. Одні з найдавніших ліків, що є в кожній аптеці й коштують не дорого. Доведено: якщо приймати щоденно низьку дозу аспірину (75 мг), ризик розвитку онкології знижується на 30%, ризик рака легень, товстої кишки й простати – на 46%.

Профілактика й регулярне обстеження доступні усім, незалежно від рівня життя.

По-друге, Стів прийшов надто пізно. Лікарі, до яких він раніше звертався, неправильно радили нутріціотерапію, а не операцію. Тож рак поширився по організмові. Це була помилка.

Ми змогли подовжити йому життя на шість років. Шість повноцінних років».

Девід Агус дав поради стосовно того, як звести ризик захворювання на рак до мінімуму.

По-перше, не варто ховати голову в пісок. Чим раніше ви дізнаєтеся про діагноз – тим більше у вас буде часу на лікування. Найефективніші нині ліки проти раку грудей спочатку було призначено для лікування іншого захворювання – остеопорозу.

Рак грудей дає метастази в кістки. Якщо ж я змінюю «ґрунт», він не приживається. Й тоді операція має майже гарантоване лікування. Тобто тепер ми усім пацієнткам із раком грудей виписуємо препарати для зміцнення кісток. Й це суттєво уповільнює розвиток хвороби й продовжує життя на роки.

Серед інших порад – припинити палити. Пам’ятайте: коли ви палите, завдаєте шкоди не лише собі, а й оточенню.

Друга важлива річ – рух. Лімфатична система, що відповідальна за імунітет, не має власних м’язів. Але вона починає працювати, коли ви рухаєтеся. Доведено: ритмічний рух в рази знижує ризик серцево-судинних й онкологічних хвороб.

Третє: дотримуйтеся режиму сну й харчування. Регулярні дрібні перекуси провокують викид кортизолу — гормону стресу. Регулярно триразове харчування й жодних перекусів – запорука вашого здоров’я.

Четверте, але не менш важливе: робіть щеплення від грипу. Якщо ви перехворіли на грип, протягом наступних 10 років зберігається небезпека серцево-судинних і онкозахворювань. Будь-які запалення – ворота для серйозних хвороб.

Й останнє: регулярно проходьте обстеження. Й користуйтеся можливостями цифрових технологій. Зробіть копії своїх медичних документів, основних аналізів, щеплень, алергенів – всього, що потрібно знати лікарю, – й зберігайте його в хмарах. Щоб у вас був доступ до цієї інформації в будь-який момент. Тому що ніхто не хворіє з понеділка по п’ятницю – в години прийому лікаря. Неприємності часто трапляються в вихідний, або коли ви в дорозі чи на відпочинку. Якщо у вас буде оперативний доступ до інформації про власне здоров’я, ви, можливо, просто врятуєте собі життя.

Landlord раніше повідомляв, що в овочах з Туреччини знайшли небезпечні речовини, здатні викликати рак.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також