Збитки “Нібулону” за 2022 рік сягнули 415 мільйонів доларів

Гендиректор компанії Нібулон Андрій Вадатурський розповів про результати роботи компанії у 2022 році. Так, збитки “Нібулону” сягнули 415 мільйонів доларів.
Про це він сказав у інтерв’ю LIGA.net.
Однією з причин збитків Вадатурський назвав суттєве зменшення обсягів експорту та здорожчання логістики. Зменшення обсягів експорту відбулося через втрату частини врожаю.
У 2021 році ми експортували 5,6 млн тонн зерна. В 2022-му – 1,82 млн тонн (30%). Це для розуміння того, як живе компанія. Це відбивається і на доході. Збитки від війни на сьогодні – $415 млн. Ми працювали з маленькою маржею. Наша додана вартість – привезти річкою зерно від фермерів до портів. У нас доставляння зерна від елеватора до судна коштувало $5. В липні ціна доходила до $154, зараз – до $120. Все вивозиться машинами, залізницею до барж.
У нас 22 000 га залишились на тимчасово непідконтрольній території. Ми там не збирали врожай. Ми втратили $27 млн – це зерно, яке ми лишили в полях. Тому ми збирали урожай на 50 000 га, які лишились. Зерно, яке було на елеваторах, що залишилися на непідконтрольних територіях, – майже $42 млн, – розповів власник компанії.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
На жаль, прогнози керівника “Нібулону” на наступний рік теж невтішні:
Будемо сіяти тільки на території, яку контролюємо. Врожайність буде менша. Україна пшениці посіяла на 40% менше. Її врожайність теж буде менша. Багато кукурудзи досі в полях. Це означає, що землю не підготують до посіву. Тобто ми посіємо менше й отримаємо на 20% менше врожаю ячменю, кукурудзи і соняшнику. Думаю, багато землі буде просто під пар (не засіяна – ред.). Головне – отримати прибуток, менший, але прибуток. Намагаємось оптимізувати ці процеси і виживати.
Щодо урожаю – в 2021 році ми досягли рекорду (107 млн тонн по країні. – Ред.). Я думаю, у 2023 році врожай буде на 40-50% менший. Навіть якщо війна закінчиться сьогодні, ефект будемо відчувати ще три-чотири роки мінімум – доки запрацюють банки, відновлять інфраструктуру, техніку.
Ціль агресора – завдати шкоди. Це йому вдається. Як результат війни – виробники недоотримують кошти. Це далі передається ланцюжком, і споживачі змушені платити більше. Це стосується продукції як в Україні, так і на світових ринках. Ми вже бачимо, що кількість людей в світі, що перебувають у зоні ризику голоду, зростає. Ситуація буде тільки погіршуватися, якщо українські виробники не отримають достатню підтримку, – вважає Вадатурський.
Нагадаємо, розмінування полів “Нібулону” за підрахунками компанії займе кілька років. А переорювання земель після війни коштуватиме до двох тисяч доларів за гектар.
На елеваторах ТОВ СП “НІБУЛОН” для сушіння зерна використовується виключно газ. У компанії зазначили, що на сьогодні ринкова ціна на газ на 55-65% вища ніж влітку, та на 35-45% вища ніж у жовтні минулого року.
“Нібулон” надав свої баржі на початку широкомасштабного вторгнення, щоб зупинити можливий російський вхід у води міста.
Власник “Нібулону” Андрій Вадатурський розповів, як працює зерновий коридор.
Валерія Пепеля