Наразі, лише 10% сільськогосподарських земель розміновано на деокупованій території Херсонської області. Про це повідомив директор департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської обласної військової адміністрації Дмитро Юнусов в інтерв’ю “Центру журналістських розслідувань”.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
На деокупованій території Херсонщини ми маємо 520 тис. га земель, на яких свого часу було можливо проводити сільськогосподарську діяльність. З них розміновано зараз 52,3 тис. га, тобто лише 10%. Щось розміновували неофіційно самі господарства. Більшість із них пробують самі виходити в поля, ризикуючи своїм життям і здоров’ям. Є летальні випадки. Але господарства намагаються відродити свою діяльність попри все, — пояснив Юнусов.
Читайте також: В Україні необхідно терміново розмінувати близько 800 тисяч гектарів полів
Так, з 500 аграрних підприємств на правому березі Херсонщини близько 30% уже частково відновили свою роботу. Загалом же на території області діє 2700 таких підприємств.
Приміром, якщо підприємство має 1 тис. га земель, то здебільшого з них близько половини вже вдалося розмінувати. У деяких розміновано лише 10% земель. Це залежить від розташування тих чи інших ділянок. Східна частина області — та ж Кочубеївка — найменше за всіх постраждала, в ній найменше замінованих земель. А там, де були активні бойові дії, то й замінованість дуже щільна, і для їх розмінування потрібно значно більше часу, — зазначив директор департаменту.
Через значні пошкодження приміщень для зберігання зерна і техніки аграрії в першу чергу приступають до їхнього відновлення, аби було де покласти на зберігання бодай той невеликий врожай, який вони змогли посіяти.
Юнусов зауважив, що на лівому березі Херсонщини залишається близько 1,5 млн га сільгоспземель, які ще чекають на звільнення.
Нагадаємо, очільник ВАР розповів, що ВАР створила власний фонд, до якого залучає кошти і насіння, аби підтримати колег з деокупованих територій та забезпечити ці підприємства власними силами, адже аграрний сектор це фундамент державної економіки та потребує підтримки.
Вперше за два роки компанія ПАЕК збирає врожай на деокупованих полях, повідомив власник групи компаній Юрій Кормишкін.
У травні металургійний холдинг ArcelorMittal оголосив, що його підрозділ – “АрселорМіттал Берислав” з виробництва вапняку на деокупованій Херсонщині вже відновив виробничий процес.
Мільйони гектарів земель в Україні не будуть засіяні цією весною через забрудненість вибухонебезпечними предметами. Аграріям в зоні бойових дій та на деокупованих територіях не вистачає на це грошей. Сьогодні розмінувати один гектар землі коштує близько 40-50 тисяч гривень, а це ринкова вартість земель с/г призначення.
Через російське вторгнення Україна опинилася в лідерах із забруднення територій вибухонебезпечними предметами.
Деякі експерти вважають, що на розмінування полів доведеться витрати вдвічі більше грошей, ніж це заявлено офіційно, тобто 4 мільярди євро.
Чехія має намір долучитися до операцій з розмінування українських сільськогосподарських земель.
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) планує допомогти сільським господарствам “сірих” зон у знищенні вибухових об’єктів.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!