Спецпроекти / Метеозахист     29 травня 2019 14:12

Приклади катаклізмів, які вас шокують: вогонь і вода, що знищили фермерів

Із природної переваги погода перетворюється на одного з головних ворогів для українських фермерів.

Сприятливий для сільського господарства помірний клімат поступово «псується». Глобальне потепління все помітніше проявляється в наших широтах. За останні 30 років середня температура повітря зросла на 2 °С, а сільськогосподарські кліматичні зони змістилися на північ на цілих 200 км! Як наслідок в Україні мігрували кліматичні зони: з’явилися власні субтропіки — на Херсонщині. Натомість зона Полісся нині — на межі зникнення.

Традиційна стихія

Для України паводки — традиційна стихія. Найкатастрофічнішу за своїми наслідками вважають сумнозвісну повінь на Закарпатті 1998 року. Після сильних дощів із берегів вийшли річки Тиса, Теребля, Тересва, Боржава та інші. У зоні стихійного лиха опинилася третина населення області — приблизно 350 000 людей. Збитки сягнули 800 млн гривень.

Знову паводок повторився на Закарпатті в березні 2001 року. Тоді через сильні дощі в басейні річок випало більше 300 мм опадів. У результаті повені було підтоплено 255 населених пунктів і понад 33 000 будинків.

Але підтоплює не лише населені пункти. У зоні ризику опиняються і поля. Лише торік навесні ріки на Волині затопили понад 135 га сільськогосподарських угідь. Ще понад 2300 га залила тала вода. Від повеней також постраждали Полтавська, Одеська, Дніпропетровська, Чернігівська, Сумська та Київська області.

Читайте: До яких природних катаклізмів слід підготуватися українським аграріям

Іноді опадів буває забагато і влітку. Наприклад, під час жнив. У 2018-му фермери скаржилися, що не можуть зібрати врожай через постійні зливи. За кілька тижнів на заході країни випала двомісячна норма опадів. Через це значно постраждала якість та обсяги врожаю зернових. Подекуди через повені фермери можуть недорахуватися й третини врожаю.

«У нас на Волині минулого сезону була біда з повенями. Викисло 120 га ріпака! Малі річки залежно від сезону то пересихають, то розливаються. Тепер у характерних для затоплення ділянках сіємо ярі зернові. Традиційно дошкуляє посуха. Цього року від приморозків постраждав ріпак. А от серйозного граду чи пожеж, на щастя, поки не було», — розповів Олександр Михалевич з  господарства імені Івана Франка.

Людський фактор

Інший, не менш руйнівний для фермерів катаклізм в Україні — пожежі. Якщо колись це явище було суто природним, то нині вогонь поширюють переважно люди. Попри постійні попередження фермерів і надзвичайників, українці все одно спалюють суху траву чи листя, а також сміття обабіч полів і лісів, на пасовищах та лугах. Саме це — головна причина поширення вогню на посіви.

Зрештою, в таких пожежах гинуть і врожай, і дикі тварини, а іноді — й люди. У розпал сезону — квітні-травні — рятувальники змушені гасити майже сотню таких пожеж щодня на десятках гектарів!

Так, у липні 2016 року в Одеській області через пожежі було знищено понад 7 га полів. І хоч рятувальникам вдалося приборкати вогонь за півтори години, було втрачено понад 200 тюків корму, більше 3 га пшениці та стерні.

Читайте: Опитування: ТОП-5 катаклізмів, що завдали найбільшої шкоди вашому господарству

Ще більш масштабна пожежа відбулася в цей же період на Львівщині, на полі господарства «Агро ЛВ Лімітед» на площі 70 га. Пожежу ліквідовували декілька годин, і в результаті було втрачено 35 га пшениці на корені та стерні. Як свідчить статистика, випадки займань як в полях, так і українських лісах із кожним роком тільки частішають. Вже з 2015 року кількість пожеж у полях та лісах зросла втричі порівняно з 2014-м. І така ж тенденція залишається досі.

За даними Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту, лише за три місяці 2019 року в Україні зареєстрували понад 21 000 пожеж. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року їх кількість зросла на 90%! При цьому значно побільшало пожеж саме на відкритих територіях. А кількість знищеного зерна зросла у 8,4 раза! Збитки від вогню сягають мільярдів гривень. Особливо ця стихія небезпечна під час жнив. За лічені тижні стаються десятки пожеж, що знищують сотні гектарів зернових! Найбільш поширеною причиною виникнення пожеж є необережне поводження з вогнем, зумисне спалювання стерні та порушення правил експлуатації машин та агрегатів.

Відзначимо, що у проекті «Топ-5 катаклізмів. Нашестя проти врожаїв» фермери можуть дізнатися, до якої негоди готуватися у цьому сезоні та як убезпечити свій урожай від втрат.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також